×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲ مرداد - ۱۴۰۳  
false
true
تحریم‌کنندگان انتخابات راه به جایی نمی‌برند

به گزارش چغادک نیوز آیت‌الله «عباس کعبی» در گفت‌وگو با ایرنا؛ با بیان اینکه در دوره سوم مجلس خبرگان وارد این عرصه شدم و اکنون در دوره ششم مجلس خبرگان قرار داریم. در دوره‌های سوم، چهارم و پنجم نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان بودم و اکنون هم عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان هستم، گفت: سال ۷۷ وارد مجلس خبرگان شدم و در آن زمان کمتر از ۳۷ سال سن داشتم اما به عنوان یک مدرس شناخته شده در حوزه علمیه قم و نیز هیأت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) و نایب رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم بودم. در آن زمان نخبگان خوزستانی که در تهران زندگی می‌کردند و همچنین طلاب و فضلای قم و مردم خوزستان، عشایر و اقشار تاثیرگذار اجتماعی که مرا می‌شناختند مصرانه می‌خواستند که برای حضور در مجلس خبرگان نامزد شوم.

در دوره سوم مجلس خبرگان با مشورت آیت‌الله مصباح یزدی داوطلب شدم

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: در آن زمان آیت‌الله جنتی و آیت‌الله مصباح یزدی عضو خبرگان بودند از این رو می‌گفتم تا زمانی که این بزرگان هستند وارد این عرصه نمی‌شوم. در دوره سوم مجلس خبرگان مطلع شدم که مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی و آیت‌الله جنتی به تقاضای جامعه مدرسین و در سال ۷۷ در تهران داوطلب دوره سوم مجلس خبرگان شدند.

آیت‌الله کعبی اظهار کرد: بنابراین زمینه فراهم شد و من هم به عنوان تکلیف وارد میدان شدم و البته با مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی در این زمینه مشورت کرده بودم. گفتند برای اینکه وقت هدر نرود شما ثبت‌نام کنید، اگر لازم شد ادامه دهید و در غیر اینصورت ادامه ندهید و من روز آخر و تقریبا دقیقه آخر ثبت‌نام کرده بودم که مورد استقبال مردم خوزستان و علما واقع شد و در همان سال در لیست جامعه مدرسین قرار گرفتم و در سال ۷۷ هنوز عضو جامعه مدرسین نبودم.

وی تصریح کرد: بعد از دوره سوم مجلس خبرگان، در دوره چهارم و پنجم و اکنون در دوره ششم، به عنوان وظیفه شرعی و برای حضور در میدان و دفاع از نظام، ولایت و حقوق مردم و صیانت از نظام اسلامی حاضر شدم و معتقدم این میدان، میدانی است که هم باید در جهت حراست و پاسداری از نظام اسلامی و ولایت فقیه و هم صیانت از نظام اسلامی و تقویت ایمان و امیدآفرینی و حضور در میدان هدایت و حمایت از مردم و استیفای حق‌الناس عمومی حضور فعالی پیدا کنیم.

عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری درباره ارائه لیست انتخاباتی مجلس خبرگان گفت: از آنجایی که من عضو هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات هستم نمی‌توانم در این زمینه اظهارنظر کنم، البته درست است که به لحاظ قانونی عضو جامعه مدرسین و عضو هیأت رئیسه خبرگان هستم و حتی در جامعه مدرسین دارای مسئولیت هستم اما وارد این بحث نمی‌شوم.

انتخابات خبرگان رقابتی است

آیت‌الله کعبی با بیان اینکه انتخابات خبرگان رقابتی است و در همه حوزه‌های انتخابیه بدون استثنا رقابت انجام می‌شود و هیچ حوزه انتخابیه‌ای نیست که رقابت در آن وجود نداشته باشد، افزود: برخی از داوطلبان به حوزه‌های انتخابیه دیگر منتقل شده‌اند بنابراین رقابت کامل فراهم است.

وی درباره وظیفه مجلس خبرگان نیز گفت: کلمه نظارت در قانون اساسی نیامده و در فقه هم نیست. وظیفه مجلس خبرگان، تعیین و تشخیص رهبری و حفظ و صیانت و تضمین صفات رهبری است. بنابراین اگر باید کلمه نظارت را به‌کار ببریم، نظارت بر تداوم صفات رهبری است نه نظارت بر عملکرد رهبری، از این در نظارت بر تداوم صفات رهبری و یا نظارت بر عملکرد رهبری تفاوت وجود دارد.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در تشریح جایگاه و نقش مجلس خبرگان در نظام جمهوری اسلامی ایران و اهمیت انتخابات «خبرگانِ ششم»، اظهار کرد: مجلس خبرگان رهبری پشتوانه مشروعیت و مقبولیت نظام اسلامی و تضمین‌کننده مردم‌سالاری اسلامی است و با اشراف بر مسائل داخلی و بین‌المللی، مسیر صحیح از طریق ولایت فقیه را تضمین می‌کند.

آیت‌الله کعبی تاکید کرد: با توجه به اینکه مجلس خبرگان رهبری یک مجلس علمایی و متشکل از علمای مجتهد، عاقل، متنفذ و مردمی است در جهت تقویت ایمان، امید، تحکیم پایه‌های مردم‌سالاری اسلامی و تضمین سلامت نظام اسلامی از طریق ولایت فقیه حرکت می‌کند. مجلس خبرگان برای انجام این کار فعال، کارآمد و حاضر در صحنه و دارای اشراف نسبت به مسائل داخلی و بین‌المللی است.

وی با بیان اینکه ساختار مجلس خبرگان، ساختار خوبی است، گفت: یک هیأت اندیشه‌ورز فعال با حدود ۷ کارگروه دارد، اعم از کارگروه سیاسی، اجتماعی، حقوقی و قضایی، علم و فناوری، فرهنگ و ارتباطات، اقتصادی و کارگروه‌های دیگر، این هیأت اندیشه‌ورز مسیر پیشرفت انقلاب اسلامی را بررسی می‌کند که در گذشته چگونه بوده‌ایم و اکنون چگونه هستیم و آینده به کدام سمت می‌رویم.

هیأت‌های اندیشه‌ورز فعال عمل می‌کند

عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: هیأت اندیشه‌ورز فعال است و علاوه بر آن کمیسیون‌های متعددی در خبرگان هستند و دبیرخانه هم فعال عمل می‌کند. مجلس خبرگان همچنین دارای فصلنامه وزین علمی، پژوهشی است که هر سه ماه یکبار منتشر می‌شود و تاکنون شماره ۱۰۶ آن منتشر شده است.

آیت‌الله کعبی بیان کرد: مجلس خبرگان هر ۶ ماه یکبار جلسه برگزار می‌کند و در بین‌الاجلاسین نیز هر سه ماه یکبار جلسه دارد. مجلس خبرگان مجلسی است که به مثابه چشم بینا، مغز متفکر و تضمین‌کننده سلامت راه انقلاب اسلامی از رهگذر ولایت فقیه است.

وی افزود: انتخابات امری ملی و متعلق به عموم ملت است و با عزم و اراده ملی و تصمیم مردم و اداره کشور هموار می‌شود و بر پایه مشارکت قوی، اقتدار ملی، امنیت ملی و انسجام ملی ایجاد شده و بستری برای پیشرفت و حل مشکلات است.

مجلس خبرگان پشتوانه مشروعیت و مقبولیت نظام اسلامی است

کاندیدای انتخابات مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مجلس خبرگان پشتوانه مشروعیت و مقبولیت نظام اسلامی است، تاکید کرد: مجلس خبرگان در دوره‌های ۵گانه خود فعال، کارآمد و حاضر در میدان و پشتیبان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و در دفاع از حقوق ملت و همراه ولایت ظاهر شد.

آیت الله کعبی خاطرنشان کرد: مخالفت دشمنان با خبرگان و انتخابات برای تضعیف ملتِ ما و ایجاد یاس و ناامیدی و تلاش برای فاصله گرفتن مردم از سرنوشت خودشان و بسترسازی برای اسارت دوباره ملت ایران است.

وی با بیان اینکه تحریم‌کنندگان انتخابات، جریانی است که در میدان دشمن بازی می‌کند و راه به جایی نمی‌برد، گفت: مردم ثابت کرده‌اند هرگاه که دشمنان طرح، برنامه و نقشه‌ای برای تضعیف کشور داشته باشند، متحد می‌شوند و به صحنه می‌آیند. میدان انتخابات میدان جهاد نرم، عمل صالح سیاسی و مقابله با ترفندهای دشمنان برای تضعیف ملت ایران است.

کاندیدای انتخابات خبرگان رهبری درباره لزوم مشارکت مردم در انتخابات خبرگان، تصریح کرد: انتظار این است که مردم در انتخابات خبرگان مشارکت حداکثری داشته باشند و مشارکت حداکثری مردم تضمین‌کننده سلامت و تضمین‌کننده ملی انقلاب اسلامی تا تحقق آرمان‌های امام(ره) و شهدا است. مردم با وجود مجلس خبرگان حاضر در صحنه به سلامت نظام اسلامی اطمینان پیدا می‌کنند.

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false