اجرای ۱۶۰۰ هکتار کشاورزی حفاظتی در استان بوشهر | پایگاه خبری تحلیلی چغادک نیوز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۹ اسفند - ۱۴۰۲  
false
true
اجرای ۱۶۰۰ هکتار کشاورزی حفاظتی در استان بوشهر

به گزارش چغادک نیوز به نقل از تسنیم ،کبری توکلی در گفت‌وگو  در بوشهر با اشاره به اجرایی شدن کشاورزی حفاظتی در استان بوشهر هدف اجرا این طرح را تثبیت خاک و افزایش بهره‌وری آب، حفظ رطوبت خاک، کاهش هزینه‌ها در بخش‌های مختلف دانست و اظهار داشت: توسعه کشاورزی حفاظتی در استان بوشهر امسال افزایش یافته است.

وی از افزایش ۶۰ درصد اراضی کشاورزی نسبت به سال قبل خبر داد و بیان کرد: در ادامه اجرا طرح کشاورزی حفاظتی که از سال گذشته در سطح یک‌هزار هکتار در استان بوشهر اجرا شد امسال نیز ۶۰۰ هکتار افزوده و در مجموع یک‌هزار و ۶۰۰ هکتار کشاورزی حفاظتی در سطح اراضی زراعی آبی و دیم استان اجرا شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اضافه کرد: با توجه به کانون‌های ایجاد گرد و غبار استان طرح کشاورزی حفاظتی در شهرستان‌های دشتستان، دشتی، بوشهر و گناوه اجرا می‌شود.

توکلی بیان کرد: اراضی کشاورزی متأثر از خشکسالی پیاپی که طی سنوات گذشته ایجاد شده و همچنین کشت به روش سنتی و مرسوم در  معرض فرسایش آبی و بادی قرار گرفته که منجر به تشکیل چندین کانون گرد و غبار در عرصه اراضی کشاورزی مخصوصاً دیمزاری استان ایجاد شود.

وی اضافه کرد: با ترویج روش‌های نوین دانش‌بنیان مخصوصاً بکارگیری تجهیزات و ادوات، کشاورزی حفاظتی سبب کاهش مصرف نهاده‌ها مانند کود و بذر، انرژی و صرفه‌جویی در زمان و در نهایت کاهش هزینه تولید که منجر به اقتصادی کردن کشاورزی می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر ادامه داد: در کشاورزی حفاظتی با بهره‌وری مصرف آب و حفظ رطوبت خاک، مدیریت بقایای گیاهی فعالیت میکروارگانیسم مفید، ماده آلی خاک افزایش یافته که سبب حاصلخیزی و حفاظت از اراضی کشاورزی می‌شود.

توکلی تأکید کرد: با توسعه کشاورزی حفاظتی در استان بوشهر کانون گرد و غبار مهار و از ایجاد کانون جدید جلوگیری و پدیده گرد و غبار کنترل می‌شود.

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false