دریاچه شهدای خلیج فارس در حال خشک شدن است/ ورود فاضلاب‌های برج‌های مسکونی منطقه ۲۲ به خیابان‌ها | پایگاه خبری تحلیلی چغادک نیوز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۹ اسفند - ۱۴۰۲  
false
true
دریاچه شهدای خلیج فارس در حال خشک شدن است/ ورود فاضلاب‌های برج‌های مسکونی منطقه ۲۲ به خیابان‌ها

به گزارش چغادک نیوز به نقل از تسنیم ، یکصدو نود و چهارمین جلسه شورای شهر تهران صبح امروز به ریاست مهدی چمران آغاز شد، در ادامه پس از صحبت‌های ابتدایی ۵ تن از اعضا تذکراتی را در حوزه‌های مختلف مطرح کردند.

مهدی اقراریان؛ عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران به عنوان نخستین تذکردهنده، اظهار کرد: بنده قبل از اینکه تذکرم را مطرح کنم سؤالی وجود دارد درباب کمیته سفرهای خارجی و تذکر بنده ناظر به تذکر قبلی آقای صادقی در ارتباط با شفافیت سفرهای خارجی و دستاوردهای آن است.

وی تصریح کرد: اخیرا بنده مطلع شدم یکی از همکارانمان در شورای شهر تهران (محمد آخوندی) به اندونزی سفر کرده است و در این سفر هدایای ۵۰۰ دلاری شهرداری تهران برای اعضای تیم فوتبال زیر ۱۷ سال برده است که متاسفانه در این خصوص شفافیتی وجود ندارد که آیا این سفر شخصی بوده یا با نظر شهردار و موارد اینگونه!

عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران گفت: انتظار داریم در اینگونه سفرها پاسخ‌ها شفافی داده شود.

اقراریان در ادامه در خصوصت ذکر خود در جلسه امروز گفت: تذکر بنده برمی‌گردد به وضعیت ترافیکی منطقه ۱۲ که ترافیک در این محدوده از خط قرمز رد شده است و متاسفانه در این محدوده ما شاهد وضعیت نامناسبی از تردد موتورسیکلت‌ها، پارک‌های دوبل و استقرار برخی از وانت‌ها در محل تردد هستیم به طوری که برخی از افراد اقدام به خرید ۱۰ الی ۱۲ وانت کرده‌اند و این وانتها را در خیابان پارک می‌کنند و از وانتها به عنوان انبار و مغازه استفاده می‌کنند!

وی با اشاره به حادثه آتش سوزی در چند ماهه گذشته در خیابان امیرکبیر اشاره کرد و گفت: علی‌رغم اینکه سازمان آتش نشانی به موقع در محل حادثه حاضر شد اما به جهت ترافیک و از دست دادن تایم طلایی امدادرسانی میلیاردها تومان از اموال مردم در این آتش سوزی از بین رفت و همه این موارد ناشی از وضعیت نامناسب ترافیک در منطقه ۱۲ است.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در شورای پنجم مصوبات خوب و بدی به تصویب رسیده است، گفت: این موضوع برای ما نیز وجود دارد و ما نیز قطعا مصوبات خوب و شاید مصوبات بدی را داشته باشیم که یکی از کارهای بد شورای پنجم برمی‌گردد به صورت جلسه ۲۳ آبان ماه سال ۱۳۹۷ که معاونت حمل و نقل ترافیک منطقه براساس یکی از سیاست‌های تدوین شده مصوبه ای را مبنی بر عدم احداث پارکینگ مرکزی در این محدوده به تایید رسانده است و عملا این مصوبه منجر به محدودیت ایجاد پارکینگ در مرکز شهر و منطقه ۱۲ شده است.

اقراریان ادامه داد: شورای وقت تهران در سال ۱۴۰۰ طرحی را به صحن شورا می‌آورند و براساس آن شهرداری تهران را ملزم به ساماندهی پارکینگ‌ها در منطقه ۱۲ می‌کنند اما نکته ای که وجود دارد این است که شهرداری تهران براساس مصوبات شورا وظایف و مسئولیت هایی را دارد و موظف به انجام آنها است.

وی در این باره توضیح داد: شهرداری تهران اقدام به صدور مجوز پارکینگ در محدوده بازار و خیابان‌های اطراف آن می‌کند و حتی پول پارکینگ را از مالکین دریافت می‌کند اما هیچ اقدامی جهت احداث پارکینگ در این محدوده‌ها نمی‌کند و همین امر مشکلات عدیده‌ای را در محدوده منطقه ۱۲ ایجاد کرده است.

عضو شورای شهر تهران اظهار امیدواری کرد که شهردار تهران به هماره معاون حمل و نقل و ترافیک بازدیدی از محدوده منطقه ۱۲ داشته باشند و اقدام عاجل و ضروری و فوری و فارغ از وعده و وعید در محدوده منطقه ۱۲ در ارتباط با وضعیت نابهنجار ترافیک در منطقه ۱۲ داشته باشند.

اقراریان گفت: ما به عنوان اعضای شورای شهر تهران تا آخرین لحظه مطالبات شهروندان را پیگیری خواهیم کرد هرچند پیگیری این مطالبات هزینه‌هایی را ایجاد خواهد کرد اما از پیگیری مطالبات و انجام آنها دست برنمی‌داریم.

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران نیز در جلسه امروز و در تایید تذکر اقراریان، گفت: مسئله درستی مطرح شده است و در این خصوص نیز پیشنهاد می‌شود کارگروهی با محوریت کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران برای پیگیری مطالبات و موارد اعلام شده تشکیل شود تا وضعیت ترافیکی منطقه ۱۲ مورد بررسی قرار بگیرد و راه حل‌هایی ارائه شود.

وی گفت: البته ایجاد پارکینگ در چنین محدوده‌هایی میل به سفر از سوی شهروندان را بیشتر می‌کند هرچند که ما هرچه پارکینگ بسازیم باز هم با کمبود پارکینگ در محدوده منطقه ۱۲ روبرو خواهیم بود اما در هر صورت راه حل‌هایی اتخاذ شود.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به تردد موتورسیکلت‌ها وانت بارها و دست فروشان در محدوده های منطقه ۱۲ گفت: این موارد مشکلات عدید‌ه‌ای را در منطقه ایجاد کرده است به عنوان مثال در جلو و پشت ساختمان بلدیه ما شاهد پارک تعداد قابل توجهی موتورسیکلت‌ها هستیم و این موارد در سایر خیابان‌های منطقه ۱۲ نیز وجود دارد و مشکلات عدیده‌ای را به وجود آورده است.

به گزارش تسنیم، میثم مظفر رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران نیز در واکنش به صحبت‌های اقراریان در خصوص سفر یکی از اعضای شورای شهر تهران به اندونزی، گفت: در خصوص این موضوع نیاز است که بنده مواردی را مطرح کنم نکته این است که همکار ما آقای آخوندی به هیچ عنوان با هزینه شورا و شهرداری به این سفر نرفته است و این سفر خارج از شورا و شهرداری بوده است.

وی همچنین در واکنش به صحبت‌های اقراریان در ارتباط با تحویل هدایای شهردار تهران به تیم فوتبال زیر ۱۷سال نوجوانان، گفت: این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد و همانطور که گفته شد آقای آخوندی برای یک سفر دیگری رفته و هیچ ارتباطی به شورا و شهرداری ندارد و دور آن گذشته است که پول را با چمدان جابجا کنند.

سیداحمد علوی عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران نیز در ارتباط با صحبت‌های اقراریان در خصوص سفر یکی از اعضای شورای شهر تهران به اندونزی، گفت: بنده نیز در این خصوص توضیحاتی را مطرح می‌کنم که هیچ سفری از سوی پرسنل شهرداری و شورا به اندونزی انجام نشده است و در کمیته سفرهای خارجی این موضوع مطرح نیست چرا که اگر یکی از اعضای شورا بخواهد به سفری برود حتما با اجازه آقای چمران خواهد بود.

وی ادامه داد: همانطور که گفته شد ما این موارد را بررسی کردیم و آقای آخوندی خارج از شورا و شهرداری به این سفر رفته است و حتی برای این سفر از آقای چمران رئیس شورا مرخصی گرفته است.

مهدی چمران نیز در پایان صحبت‌های اعضای شورای شهر تهران درخصوص سفر اخوندی به اندونزی، گفت: ما موظف هستیم که در خصوص مسائل و مطالبی که در صحن صحبت می‌کنیم اگر ابهاماتی و یا سؤالاتی وجود دارد آنها را پیگیری کنیم و اگر خلاف شنیدیم آنها را در صحن شورا مطرح کنیم.

وی به سفر آخوندی به اندونزی اشاره کرد و گفت: این سفر هیچ ربطی به شورا و شهرداری ندارد و یک ماموریت دیگری است که من هم در جریان نبودم.

رئیس شورای شهر تهران گفت: آقای آخوندی در این سفر از مرخصی استفاده کرده است و شاید صحبت‌ها ساده باشد ولی جمع کردن آنها همراه با مشکل خواهد بود.

به گزارش تسینم، زهرا شمس‌احسان؛ عضو شورای شهر تهران در جریان یکصد و نود و چهارمین جلسه شورای شهر تهران در تذکر پیش از دستور خود با تاکید بر ضرورت بهره‌برداری از سامانه جامع املاک و مستغلات اظهار کرد: ارتقای شفافیت و انضباط مالی، حفاظت از دارایی‌‌ها، استفاده اثربخش از منابع موجود و همچنین دستیابی به منابع پایدار همواره از ضرورت‌‌های مورد تاکید مجموعه مدیریت شهری تهران بوده است.

وی گفت: در همین راستا شناسایی و مدیریت بهینه املاک و مستغلات و دارایی‌های غیرمنقول، امری گریزناپذیر است. طبق تبصره دوم (۲) ماده هفتم (۷) مصوبه تعیین تکلیف املاک واگذار شده تهران به اشخاص حقوقی و حقیقی (تاریخ ۱۴۰۰٫۰۴٫۱۵) واگذاری املاک و فضاهای شهرداری به مجموعه‌های عام‌المنفعه، خیریه، سمن‌ها و تشکل‌ها، انجمن‌ها و مؤسسات فرهنگی، منوط به نظارت مستقیم نمایندگان کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران و معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران بر عملکرد این مجموعه‌ها است.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران اضافه کرد: در دستورالعمل مذکور نمی‌توان حق تصویب واگذاری بهره‌برداری از املاک شهرداری را از شورای اسلامی شهر تهران سلب کرد و در هر صورت واگذاری املاک باید به تصویب شورای اسلامی شهر تهران برسد.

شمس‌احسان ادامه داد: علی‌رغم مصوبه‌های شورای اسلامی شهر مبنی بر “ساماندهی اسناد املاک و مستغلات شهرداری تهران و مؤسسات تابعه” مورخ ۱۳۹۵٫۰۲٫۱۲، “نحوه محاسبه عوارض ساختمانی مبتنی بر ارزش مکانی املاک در شهر تهران” تاریخ ۱۳۹۹٫۱۲٫۱۱ “تعیین تکلیف املاک واگذار شده تهران به اشخاص حقوقی و حقیقی” تاریخ ۱۴۰۰٫۰۴٫۱۵ و با گذشت چندین ماه از همایش رونمایی و معرفی سامانه املاک و مستغلات شهر تهران، هنوز این سامانه تکمیل نشده و بصورت جامع مورد بهره‌برداری قرار نگرفته است.

وی تصریح کرد: شهردار تهران در گزارشی شفاف و منسجم نسبت به رفع موانع پیش روی سامانه املاک و مستغلات و تعیین تکلیف اجرای کامل آن به طور مجدانه اقدام کند و امید است با تکمیل سامانه مذکور، از بروز برخی نابسامانی‌ها جلوگیری شود.

به گزارش تسنیم، سید جعفر تشکری هاشمی؛ رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در تذکر پیش از دستور جلسه امروز شورا با اشاره به وضعیت ترافیکی تهران گفت: همشهریان ما دیشب یکی از بدترین ترافیک‌های عصرگاهی‌ تهران را تجربه کردند.

وی تصریح کرد: هرچند تراکم ترافیک تبدیل به یک عادت شده است و می‌دانیم که در نیمه دوم سال و در شب‌های بارانی و برفی سرعت متوسط در تهران کاهش می‌یابد اما این مشکل از مرز بحران گذشته است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: شب گذشته طول سفر نسبت به روزهای عادی ۳ تا ۵ برابر افزایش یافت البته زحمات زیادی برای کاهش مشکلات شب گذشته انجام شد و باید از پرسنل خدمات شهری و ماموران نیروی انتظامی که برای حل مشکلات تلاش کردند تقدیر کنم.

تشکری هاشمی ضمن عذرخواهی از مردم تهران گفت:کسی جز شهرداری، شورای شهر و مسئولان مدیریت شهری پاسخگوی این مشکل نیست ما باید بدانیم اقدامات ما چه اندازه مؤثر بوده است و چرا مردم در ترافیک دچار می‌شوند.

وی با اشاره به دلایل ترافیک ادامه داد: حجم بالای خودروهای شخصی و خودروهای تک سرنشین، کاهش سرعت خودرو در زمان بارندگی و آبگرفتگی معابر، خرابی برخی از تجهیزات ترافیکی از جمله چراغ‌های تقاطع‌ها، نبود حمل و نقل عمومی در ساعاتی که مردم به آن احتیاج بسیار دارند و ناکارآمد شدن شبکه اتوبوس‌های تندرو به دلیل کاهش ناوگان و حذف برخی جداکنندگان فیزیکی مسیر از جمله مشکلاتی بودند که دیشب به صورت واضح در شهر دیده شدند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به راهکار حل ترافیک اظهار کرد: در حال بررسی طرح جامع حمل و نقل هستیم و سیاست کاهش استفاده از خودروهای شخصی را دنبال می‌کنیم، نمی‌توان با ساخت بزرگراه‌ها و معابر جدید ترافیک را کنترل کنیم اکنون به جز یک بزرگراه اصلی کمربندی شرق تهران و تکمیل پروژه های نیمه تمام نباید دیگر به سمت پروژه‌های خودرو محور برویم.

تشکری هاشمی با اشاره به بودجه حمل و نقل گفت: امسال در بودجه تصمیمات شجاعانه گرفته شد و اعتبار بیش از تصور مدیریت شهری برای توسعه حمل و نقل عمومی اختصاص یافت و ان‌شاءالله بتوانیم در سال‌های پیش رو نیز همین اقدام را انجام دهیم تا این خلاء موجود که مردم مجبور می‌شوند با خودروی شخصی به خیابان‌ها بیایند را کنترل کنیم.

وی تصریح کرد: در طرح جامع حمل و نقل تهران به دنبال این هستیم تا با توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت تقاضای سفر ترافیک را مدیریت کنیم ضمن تشکر از دولت بابت حمایت‌هایی که انجام داده است باید بگویم شهرداری به تنهایی نمی‌تواند منابع لازم را تامین کند و امیدواریم با پشتیبانی دولت و سرعت بخشیدن شهرداری به کارها و برنامه های مصوب شاهد کاهش آلام مردم باشیم.

به گزارش تسنیم، سوده نجفی؛ عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران نیز به بازدید روز گذشته خود از دریاچه شهدای خلیج فارس اشاره کرد و گفت: این بازدید به همراه معاون خدمات شهری شهرداری تهران و مدیر کل محیط زیست شهرداری از دریاچه شهدای خلیج فارس انجام شد.

وی تصریح کرد: یکی از معضلات منطقه ۲۲ نبود تصفیه‌خانه برای فاضلاب واحدهای خالی است با توجه به این مسئله معاونت شهرسازی شهرداری تهران صدور پروانه ساختمانی برای برجها را منوط به احداث تصفیه خانه کند.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران ادامه داد: در حاشیه این بازدید مشاهده شد که فاضلاب یک برج در محل رها می‌شود و این محدوده تبدیل به یک نیزار شده است که متاسفانه هیچ حصاری نیز در اطراف این محدوده وجود ندارد و علاوه بر مخاطرات زیست محیطی اگر کودکی نیز در این محدوده سقوط کند حتما غرق خواهد شد و با توجه به این موارد باید شهرداری منطقه با مالک صحبت و این محدوده را تعیین و تکلیف کند.

نجفی افزود: دریاچه خلیج فارس ۲۷ گونه پرنده و ۶گونه آبزی دارد و ظرفیت بالقوه‌ای را برای گردشگری در این محدوده وجود دارد اما به دلیل عدم اختصاص حق‌آبه از رودخانه کن این دریاچه با مشکلات عدیده ای روبرو شده است و آب منطقه‌ای نیز به تعهدات خود عمل نمی‌کند و ما شاهد کاهش آب دریاچه شهدای خلیج فارس هستیم و ادامه این روند آسیب جدی را به این دریاچه وارد خواهد کرد.

وی ادامه داد: همچنین یکی دیگر از چالش‌هایی که در این بازدید مشاهده شد این بود که در یک محدوده‌ای ۸ چاه عمیق به عمق ۲۵۰ متر بدون مجوز از شهرداری در حال انجام است که این مسئله منجر به از بین بردن آب‌های زیرزمینی خواهد شد و در این زمینه نیز باید شهرداری منطقه ۲۲ توجه ویژه ای داشته باشد و از صدور چنین مجوزهایی خودداری کند و چنانچه دستگاه ها نیز در این باره تخلف می‌کنند آنها را به مراجع قضایی معرفی کنند.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران اضافه کرد: یکی دیگر از مشکلات اطراف دریاچه شهدای خلیج فارس کمبود پارکینگ است که همین امر مشکلات زیادی را برای مراجعه کنند بخصوص در روزهای پایانی هفته ایجاد می کند و شهرداری منطقه ۲۲ باید راهکاری را در خصوص این مسئله اتخاذ کند.

نجفی ادامه داد: زمینی به مساحت سه هزار مترمربع در اطراف این دریاچه در اختیار مجموعه ای است که ماهیانه ۲۵۰ میلیون تومان به عنوان اجاره به شهرداری داده می شود و این درحالی است که در محدوده زمین سه هزار متری شاهد رستوران‌های متعدد کافی‌شاپ‌ها و … هستیم و سود قابل توجهی به جیب آن مجموعه می‌رود و مبلغ اشاره شده هیچ صرف و صلاحی برای شهرداری ندارد و به نظر می‌رسد که اداره کل حقوقی شهرداری تهران نیز باید به موضوع قرارداد وارد شود.

وی همچنین به بارش باران شب گذشته در تهران اشاره کرد، گفت: در پی بارش باران شاهد ترافیک شدید در تهران بودیم و شهروندان ساعت‌های زیادی را در ترافیک حضور داشتند که بنده به سهم خودم از شهروندان عذرخواهی می‌کنم اما این موضوع ناگفته نماند که مدیریت شهری تنها متولی حل ترافیک نیست و باید سازمان و دستگاه‌ها نیز به وظایف خود عمل کنند.

به گزارش تسنیم، سیداحمد علوی عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران نیز در جلسه امروز، گفت: شب گذشته بنده بازدیدی را از محدوده شوش و هرندی و خدمت‌رسانی به آسیب‌دیدگان و کارتن‌خواب‌ها داشت که بنابر مشاهدات شب گذشته اقدامات خوبی از سوی شهرداری تهران انجام داده است.

وی تصریح کرد: بنا بر بازدید شب گذشته به هیچ عنوان شاهد روشن کردن آتش در گوشه گوشه محدوده خیابان شوش و هرندی توسط معتادان و کارتن‌خواب‌ها نبودیم همچنین از ساعت ۱۰ شب به بعد اتوبوس‌های شهرداری جهت جابجایی و اسکان افراد آسیب دیده در میادین مختلف از جمله میدان شوش مستقر شدند، همچنین گشت‌های حامی نیز در طول این شب‌ها فعال هستند.

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false