×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲ تیر - ۱۴۰۳  
false
true
رویترز: هشدار انگلیس به سازمان ملل درباره ایران

خبرگزاری رویترز طی گزارشی مدعی شد پنل نظارتی انگلیس نسبت به شبکه تدارکاتی هسته‌ای فعال در ایران به سازمان ملل هشدار داده است.

به گزارش "چغادک نیوز"، انگلیس طی ادعایی به هیئت تحریم‌های سازمان ملل اطلاع داده است که یک شبکه تدارکاتی هسته‌ای فعال در ایران وجود دارد و این شبکه با دو شرکت تحریم شده در ارتباط است.

رویترز مرویترز مدعی است به اطلاعات محرمانه‌ای از یک هیئت متخصصان دست یافته که بر اساس این اطلاعات، وجود چنین شبکه‌ تدارکات هسته‌ای ایرانی می تواند به نگرانی های غربی‌ها برای اعتماد به ایران و حصول توافق هسته‌ای در انتهای ماه جولای بیافزاید.

دولت انگلیس مدعی شده است این هیئت متخصصان در تاریخ بیستم آوریل ۲۰۱۵ اطلاع یافته است یک شبکه تدارکات هسته‌ای ایرانی، با شرکت فناوری سانتریفیوژ ایران (TESA) و شرکت الکتریک «کالای» (KEC) درارتباط است. این هیئت متخصصان، تبعیت ایران از رژیم تحریم‌های سازمان ملل را تحت نظارت دارد.

رویترز هم‌چنین ادعا کرده ایران تاریخچه‌ای طولانی از تدارکات هسته‌ای غیرقانونی دارد که با استفاده از شرکت‌های صوری و روش‌های دیگر ضربه زدن به تحریم‌ها، انجام می‌گیرد و همین آن را قادر ساخته است برنامه اتمی خود را به طور قابل توجهی توسعه دهد. در ادامه هم با اشاره تحریم‌ها رویترز مدعی شد اما همین تحریم‌ها روند کـُندی به توسعه برنامه هسته‌ای ایران داده است.

رویترز ادامه می دهد، اسناد این هیئت جزییات بیشتری از گزارش انگلیس را در بر نداشت و مقامات انگلیس، سازمان ملل و ایران هنوز در این‌باره توضیحی نداده‌اند.

این هیئت گفته است هیچ گزارشی از کشورهای عضو سازمان ملل درباره عدم تابعیت ایران در رابطه با تدارکات  هسته‌ای نداده است اما هشدار داده، عدم وجود چنین گزارشاتی می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد.

این هئت در ادامه ادعاها افزود: شرایط کنونی با این گزارش می‌تواند بازتابی از کاهش عمومی تدارکات [هسته‌ای] از سوی ایران یا تصمیم سیاسی اتخاذ شده توسط برخی اعضا برای مهار چنین گزارشاتی باشد تا جلوی هرگونه تاثیر منفی را بر مذاکرات بگیرد.

در ادامه رویترز به نقل از ادعای دیگری از سوی این هیئت نوشت: برخی اعضا به این هیئت اطلاع دادند که بر اساس یافته‌های آنان، تدارکات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و تکنیک‌های دور زدن تحریم‌ها تغییر نکرده‌اند.

این هیئت هم‌چنین مدعی شده است، متمم تحریم‌های سازمان ملل علیه خطوط دریایی ایران، شرکت حمل و نقل دریایی ایران و هند، فعال بوده و دارایی‌های آنان تحت قوانین تحریم‌های سازمان ملل بلوکه نشده است.

 
منبع: فارس

 

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false