×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۹ خرداد - ۱۴۰۳  
false
true
شواهدی از دندانپزشکی در ۴۰۰۰ سال قبل +عکس

محققان در محوطه‌ای تاریخی در شمال ایتالیا به شواهدی از دندانپزشکی در ۴۰۰۰ سال قبل دست یافتند.

به گزارش "چغادک نیوز"، در جریان کاوشهای باستانشناسان در محوطه ای تاریخی در شمال ایتالیا بقایای جسد کودکی را کشف کردند که دندانهای وی با جواهرات تزئین شده بود.

آنها همچنین موفق به کشف بقایای دندانهای چند انسان بالغ نیز شدند که دندانهای آنها به اصطلاح امروزی پر شده بود.

محققان همچنین پس از بررسی های دقیق علمی به این نتیجه رسیدند که در آن دوران، از این رو‌شها فقط برای مرمت دندانهای ثروتمندان استفاده می شده است و افراد فقیر مجبور بودند با درد دندان خود مدارا کنند. محققان همچنین با بررسی این دندا‌نها توانستند به نوع رژیم غذایی ساکنان ایتالیای فعلی در هزاران سال قبل پی ببرند.
 

شواهدی از دندانپزشکی در ۴۰۰۰ سال قبل ایتالیا+عکس 

سالها قبل نیز محققان اعلام کردند که بسیاری از تکنیکهای دندانپزشکی که از آ‌نها بعنوان دستاورد‌های تمدن مدرن نام برده می ‌شود، هزاران سال قبل توسط مردم تمدنهای اینکا، مایا و آزتک به‌ کار گرفته می ‌شدند.

بر این اساس فنونی مانند پر کردن دندان، در میان مردم تمدنهای آمریکای جنوبی که پیش از هجوم اسپانیایی ‌ها در این قاره می ‌زیستند، به شدت رواج داشته، زیرا مردم این تمدنها وجود بخشهای خالی را میان دندانها ناپسند می ‌دانستند.

آنها همچنین وقتی مجبور به کشیدن دندان می ‌شدند، دندان کشیده ‌شده را خرد و با قطعات آن، دندان جدیدی درست می ‌کردند و در محل دندان کشیده‌ شده قرار می ‌دادند. از سوی دیگر از ابزارهای پیشرفته ارتودنسی نیز بهره برده و می ‌توانستند بدون صدمه دیدن ریشه‌ دندانها، آن‌ها را به طور منظم در کنار هم قرار دهند.

 
منبع: فارس

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false