×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۳۰ اردیبهشت - ۱۴۰۳  
false
true
طرح ۱۰ ماده‌ای اتحادیه اروپا برای مقابله با قاچاق انسان

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که در نشست روز گذشته طرحی ۱۰ ماده‌ای برای مقابله با قاچاق انسان مورد رایزنی قرار گرفته است.

به گزارش "چغادک نیوز"، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست‌ خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که کشورهای عضو این اتحادیه هیچ عذری برای کوتاهی کردن درباره حوادث در دریای مدیترانه ندارند. در این راستا اتحادیه اروپا روز گذشته طرحی را اعلام کرد که به وسیله آن با روند رو به رشد بحران مهاجران غیرقانونی مقابله شود.

یک روز پس از اینکه قایقی از مسیر لیبی به ایتالیا غرق شد، مقامات اروپایی در نشستی در لوکزامبورگ درباره پناه‌جویانی که به مقصد اروپا حرکت می‌کنند رایزنی کردند.

گفته می شود که سرنشینان این قایق حدود هزارنفر بوده‌اند و بیش از ۷۰۰ نفر از آنها غرق شده‌اند. با این حال سازمان ملل مرگ ۸۰۰ نفر را تائید کرده است.

در این طرح ۱۰ ماده‌ای موگرینی اعلام کرد ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا باید نشان‌ دهند که به صورت متحد در اقدام در این مورد حساسیت دارند؛ حساسیتی که در زمان بحران در اروپا وجود دارد.

موگرینی در این مورد گفت: « اتحادیه اروپا باید نشان دهد که بر اساس ارزش‌های انسانی و توجه به مهاجران زنده است و بازگرداندن آنها  (به کشورهایشان)‌راه دیگری برای کشتن آنهاست.»

در نخستین بند  این طرح به توافق وزرا درباره ماموریت کنونی نظارت بر مرزهای اروپا مبنی بر گسترش اقدامات برای افزایش توانایی به ویژه در بخش های جنوبی اشاره شده‌ است.

همچنین تاکید شده که اتحادیه اروپا باید قایق هایی را که به وسیله آنها قاچاق انسان صورت می‌گیرد را ضبط کرده و یا نابود کند و همکاری مرزی را افزایش دهد.

اتحادیه اروپا مناطقی را برای مهاجران غیرقانونی که نیاز به حمایت دارند فراهم می‌کند این اقدامی کوچک اما موثر در حل مسئله مهاجرت خواهد بود. در این مورد دیپلمات‌های اروپایی از وجود ۵ هزار محل برای استقرار پناه‌جویان خبر داده‌اند اما کمیسیون اروپا همچنان رقمی اعلام نکرده است.

«دونالد توسک» رئیس  شورای اروپا همچنین از سران اروپایی خواسته است تا روز پنجشنبه در نشستی اضطراری این طرح را بررسی کنند وی گفت: «ما نمی‌توانیم به این وضع ادامه دهیم و مرگ صدها نفر را بپذیریم.»

«ماتئو رنتسی» نخست‌وزیر ایتالیا که کشورش به خصوص با این مشکل دست به گریبان است در کنفرانس خبری مشترک با «جوزف موسکات» همتای مالتی خود گفت که کشورش در حال مطالعه درباره اقداماتی هدفمند برای قاچاق مردم لیبی است.اقدام علیه قاچاقچیان انسان، موضوعی است که ما به آن فکر می‌کنیم.»

موسکات هم در برابر گفت که مالت از اتحادیه اروپا می‌خواهد تا به حل بحران در لیبی کمک کند.

وزرای اروپایی در نشست روز گذشته تمامی تدابیر از جمله حمایتی و دفاعی را در این زمینه مورد بررسی قرار دادند و پس از آنکه بسیاری از اعضا با اقدام نظامی مخالفت کردند، یکی از مقامات اروپایی گفت که تمرکز مذاکرات بر روی ماموریتی غیرنظامی بود.

قایق‌های ایتالیا و مالت همچنان جستجو برای جانباختگان احتمالی واژگونی قایق در نزدیکی لیبی را ادامه می‌دهند. فقط ۲۸ نفر از این حادثه جان به در برده‌اند و اجساد ۲۴ نفر هم به مالت منتقل شده است.

گفته می‌شود در سال جاری میلای  هزار و۶۰۰ نفر از پناهجویان در دریای مدیترانه غرق شده‌اند.

 
منبع: فارس

 

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false