×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲ تیر - ۱۴۰۳  
false
true
ابتکار: تراکم فروشی فضای سبز تهران را از بین برده است/ معرفی ۵۰صنعت سبز در روز زمین پاک

به مناسبت روز زمین پاک صبح امروز نشست خبری معصومه ابتکار رییس سازمان محیط زیست در مورد پسماندها و اقدامات انجام شده برای حفاظت از آب و خاک برگزار شد.

به گزارش "چغادک نیوز"، ؛ سال های زیادی است که زباله های شهرهای مختلف ایران و به طور جدی تری شهرهای ساحلی را در پنجه خود گرفته اند. شاید در یک سال و نیم گذشته موضوعی که کمتر مورد توجه مسوولان از جمله سازمان حفاظت از محیط زیست قرار گرفت برنامه ریزی اصولی برای بازیافت بوده است که باعث تلنبار شدن زباله های روی هم ومغلوب شدن محیط زیست توسط فاضلاب ها باشد.

 

معصومه ابتکار در نشست خبری که به مناسبت روز زمین پاک و حفاظت از آب و خاک برگزار شده بود، متولی اصلی جمع آوری زباله ها و پسماندها را شهرداری عنوان کرد و گفت: تنظیم آیین نامه ها،ضوابط، تفاهم نامه ها و همکاری هایی با وزارت کشور را دنبال کرده ایم. مسوولیت اجرایی پسماند خانگی به عهده شهرداری هاست. من رسما از شهرداری ها و شوراهای شهر خواستم که برنامه پسماندهای شهری و روستایی را ارایه دهند.»

در یک سال گذشته در بحث فاضلاب ها و پسماندها تنها به ارایه آمار بسنده می شد و آنچه به گوش می رسید از آمارهای تولید زباله در شهرهای مختلف فراتر نمی رفت. رییس سازمان محیط زیست معتقد است درباره معضل پسماندها در یک سال گذشته روند خوبی وجود داشته است و ادامه می دهد: «در شهرهای بزرگ مدیریت پسماند داریم و در شهرهای متوسط و کوچک توجه به معضل پسماند بیشتر است. در برنامه چهارم قرار بود معضل مدیریت پسماند حل شود ولی اجرایی نشد. در حال حاضر موضوع پسماند به صورت جدی مورد نظر ماست. تعریف طرح های اقتصادی و بهره گیری از تسهیلاتی که در قانون بودجه پیش بینی شده است، صورت گرفته است.

ابتکار در ادامه گفت:« با صندوق توسعه ملی مذاکراتی شده است که مدیر آن ١٠ درصد بودجه برای طرح های زیست محیطی و مدیریت پسماند مثل گرفتن انرژی از زباله در نظر گرفته است. دو نمونه گرفتن انرژی از زباله را در شهر تهران داریم که یک نمونه آن را در منطقه ۴از ۴ماه پیش راه اندازی کردیم و در منطقه کهریزک نیز از ۶ماه پیش نمونه دیگر آن آغاز به کار کرده است.»

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست با بیان اینکه یک جریانی مد نظر ماست که در آن چرخه پسماند تصحیح شود، گفت:‌چرخه پسماند از تولید شروع می شود. باید کالاهایی را خریداری کنیم که پسماند کمتری را تولید و زباله کمتری برجا می گذارد و از اهداف برنامه امسال آموزش مردم برای انتخاب بهتر است. بعد از بحث تولید باید نسبت به مدیریت صحیح توجه کنیم که بخشی از کار را خود مردم در منازل انجام می دهند. در بسیاری از شهرهای دنیا چیزی به اسم مدیریت پسماند وجود ندارد بلکه بخشی مسوولیت شهروندی است.

مدیریت کاغذ در برنامه پنجم توسعه
ابتکار گفت: اگر تفکیک در منازل صورت گیرد بسیار اقتصادی است. در حال حاضر در برنامه ها روی شیشه کار می شود و روی کاغذ کارهایی انجام شده است. بازیافت درست این است که الیاف کاغذ تا ٧نوبت قابل بازیافت باشد و ما باید به این فناوری دست پیدا کنیم. یکی از محورهای قانون برنامه پنجم ماده ١٩٠ مدیریت کاغذ است. سال گذشته نیز آیین نامه اجرایی و مصادیق مدیریت سبز تصویب شد که دستگاه ها باید یک درصد از اعتباراتشان وا برای مدیریت سیز به کار گیرند.

ابتکار ادامه داد: تولید انرژی از پسماند یک بحث مهم اقتصادی است. وزارت نیرو تعرفه های خوبی را در نظر گرفته است. پیشنهاد ما برای تولید کمپوست تخصیص یارانه است. کار جدیدی که در کرمانشاه انجام شد تفکیک تخصصی پسماند بود تا به جای دو گروه خشک و تر شهروندان آموزش می بینند که در ۵گروه پلاستیک پارچه، شیشه، کاغذ و پسماندهای الکترونیک دسته بندی می شوند.

ابتکار در مورد اقداماتی که در مورد انواع پسماندها انجام شده است، گفت: در مورد پسماندهای بیمارستانی با وزارت بهداشت تفاهم نامه ای را امضا کردیم و در مورد نخاله های ساختمانی نیز شهرداری ها باید توجه بیشتری نشان دهند. این جریان اجتماعی را تایید داریم تا با کمک اصحاب رسانه و همکاری تشکل ها و سازمان های مردم نهاد یک جریان خوب و جلوگیری از آلودگی داشته باشیم..

ابتکار ادامه داد: از برنامه های دیگر مساله صنعت سبز است که با بازنگری در دولت هفتم و هشتم رقابت صنعت سیز را پایه گذاری کردیم که موازین و شاخص های مشخصی داشت. در یک سال گذشته ابعاد مساله را بازنگری کردیم که با موازین و شاخص های مشخصی است.

امسال با یک معیار تخصصی رقابت صنعت سبز به عنوان یک برند را برگزار خواهیم کرد که همکاری یونی ٢را نیز در نظارت شاخص ها داریم. از امسال سالانه رقابت صنعت سبز را برگزار می کنیم.

ابتکار با بیان اینکه دو لایحه آماده تصویب هیات وزیران است، گفت: یکی از آن برنامه مدیریت پسماند است که در کمیسیون کلان‌شهرها کار شده و وظایفت تمام سازمانها و اعتبارات مورد نیاز برای آن پیش بینی شده است و در لایحه بعدی لایحه خاک است که تمام مراحل آن تکمیل شده است و آماده تصویب است.

ابتکار ضمن بیان ضرورت پرداختن به مدیریت مصرف آب، گفت: با سازمان آموزش و پرورش همکاری خوبی کردیم که یک رویکرد خوبی در زمینه محیط زیست داشته باشیم و همچنین با صدا و سیما برای فرهنگ‌سازی در جهت اصلاح شیوه زندگی سالم بخصوص در زمینه آب همکاری می‌کنیم و امیدواریم که بتوانیم یک گزارش خوبی از همکاری با سازمان‌ها در این زمینه ارائه دهیم.

مخالفت سازمان محیط زیست با هر نوع تغییر کاربری
معصومه ابتکار در ادامه نیز در پاسخ به پرسش های خبرنگاران در مورد تغییر کاربری در مناطق مختلف و تبدیل باغ ها به مناطق مسکونی گفت: در حال حاضر سازمان محیط زیست مستقیما عضو شورای عالی شهرسازی و کمیسیون ماده ۵ است و از حفظ کاربرهای فضای سبز در محیط های شهری به عنوان یک عضو قویا دفاع می کنم.

سازمان محیط زیست نه در این دولت که در دولت قبل نیز صراحتا نسبت به تغییر کاربری باغ شهرها موضع گرفته و هشدارهای جدی برای اصلاح مصوبات قبلی درخصوص تغییر کاربری ها داده است.البته وظیفه اصلی در جلوگیری از تخریب باغ شهرها به عهده شورای شهر است، اما سازمان محیط زیست به عنوان یک نهاد نظارتی خود را در بهبود کیفیت زندگی شهروندان مسوول می داند و با اینگونه تغییر کاربری ها به شدت مخالفت می کند.

ابتکار با اشاره به اینکه البته در فضاهای شهری در توسعه فضای سبز کارهای بزرگی اتفاق افتاده، گفت: اما در مناطق دیگر گاهی ۷۰ تا ۱۰۰ درصد فضای سبز از بین رفته و تراکم های تا ۹ طبقه فضای کوچکی به ویژه در مناطق یک، ۲، ۲۲ و ۵ تهران برای فضای سبز باقی گذاشته است.

رییس سازمان محیط زیست گفت: رایگان شدن صدور پروانه ساخت یکی از راهکارهای کاهش تخریب فضای سبز در محیط های شهری شهرداری که به این موضوع به عنوان یک محل درآمدزایی توجه نمی کند اما از سوی دیگر برای جبران کاهش درآمد می تواند از زمانی که ساخت و ساز شروع می شود عوارض واقعی در نظر بگیرد و در حقیقت آنقدر سیکل تخریب و نوسازی را سخت و گران کند که از یک سو درآمد مناسبی برای شهرداری عاید شود و از سوی دیگر شهروندان تنها در صورت ضرورت اقدام به نوسازی و تخریب ویلاها کند.

او با تاکید بر اینکه سازمان محیط زیست درخصوص دو مورد ویژه ساخت و ساز و تغییر کاربری که در باغ حکمت لواسان و منطقه کلاک در لواسان اتفاق افتاده گفت: موضع سازمان محیط زیست با این ساخت و سازها کاملا مشخص است و به صراحت مخالفت خود را به ویژه با ساخت و ساز در حاشیه سد لتیان که تامین کننده آب شرب پایتخت است و خلاف مصوباتی که شورای عالی امنیت ملی کشور است اعلام کرده.

به گفته ابتکار، بیانات مقام معظم رهبری نیز در این زمینه کاملا شفاف است بنابراین مسئولان باید با جدیت بیشتری ساخت و سازهای خلاف ضوابط و مقررات در این مناطق را پیگیری و با آن برخورد کنند.

ابتکاردر مورد واگذاری جزیره آشوراده نیز گفت: کسانی که تنها به نقد واگذاری آشوراده به بخش گردشگری می پردازند بد نیست که نگاهی به اقدامات انجام شده در جزیره همجوار این منطقه یعنی پناهگاه حیات وحش میانکاله داشته باشند چراکه در یک سال گذشته دخل و تصرفات سودجویان و ویلاسازی هایی که در این منطقه انجام شده بود با همت مسئولان منطقه از جمله قوه قضاییه به طور کامل از بین رفت و میانکاله از دست زمین خواران نجات پیدا کرد.

حال دریاچه ارومیه خوب است
رییس سازمان حفاظت محیط زیست درمورد آخرین وضعیت دریاچه ارومیه گفت: خوشبختانه به دلیل بارندگی لایروبی رودخانه های اطراف دریاچه و رهاسازی مقداری از آب پشت سدهای منطقه به دریاچه در حال حاضر وضعیت آن در مقایسه با سال گذشته نسبتا بهتر است و خبرهایی مبنی بر ورود تعداد زیادی فلامینگو به دریاچه ارومیه دریافت شده است.

به گفته او همچنین افزایش آموزش و آگاهی در طی سال گذشته به ویژه در ۳۴ روستا برای اصلاح الگوی کشاورزی و آبیاری و همچنین افزایش ۴۱ روستا به این برنامه در سال جاری وضعیت برگشت آب به سفره های زیرزمینی حوزه دریاچه ارومیه بهبود یافته است.

ابتکار گفت: همچنین رایزنی ها و مذاکراتی درخصوص توقف سدسازی و اصلاح جاده میانگذر دریاچه ارومیه برای عبور آب از آن با وزارت نیرو و وزارت راه انجام شده واقداماتی برای مهار کانون های احتمالی ریزگردهای نمکی در اطراف دریاچه انجام شده است. در سال ۹۴ قطعا ابعاد فنی جاده میانگذر دریاچه ارومیه براساس ضوابط سازمان محیط زیست اصلاح خواهد شد.

ابتکار از استراتژی سازمان محیط زیست در مورد مقوله حفاظت از حیات وحش و شکار و صید گفت: در این خصوص برنامه های اختصاصی تبیین و در حال اجرا است و تنها در مناطقی که ظرفیت زیستی موجود بوده و جوامع محلی نیاز معیشتی دارند پروانه صید صادر می شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: همچنین با مطرح شدن بحث قرق های اختصاصی در شورای عالی محیط زیست سعی داریم که با مشارکت جوامع محلی جمعیت حیات وحش را در برخی از مناطق افزایش دهیم تا در صورت نیاز بتوان در این مناطق بحث شکار و صید را دنبال کرد.

 

اخبار اجتماعی – خبرآنلاین

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false