×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲ مرداد - ۱۴۰۳  
false
true
حضور گسترده افاغنه در جم/ مهاجرین غیرقانونی اخراج شوند

شهرستان جم از جمله شهرستان هایی است که ممنوعیت ورود افاغنه ندارد و به همین دلیل باعث شده تا مهاجرت افغان ها به این شهرستان جنوبی کشور که موقعیت استراتژیک و راهبردی دارد افزایش یابد.

به گزارش "چغادک نیوز"،جم شهرستانی با موقعیتی استراتژیک و راهبردی است که امنیت آن باید پایدار باشد. افاغنه حدود دو الی چهار هزار نفر از جمعیت شهرستان جم را تشکیل می‌دهند.

مردم افغانستان بیش از ۳۰ سال است که آوارگی و مهاجرت را به عنوان راه گریز از مشکلات کشور خود انتخاب کرده اند و به رغم اینکه با سقوط حکومت طالبان بسیاری بر این عقیده بودند که دیگر مهاجرتی از افغانستان رخ نخواهد داد، اما نبود امنیت، فقر و بیکاری در این کشور، بر افزایش مهاجرت تاثیرگذاشته است.

در سال های گذشته به دلیل حاکمیت شرایط بد اقتصادی و امنیتی در افغانستان، ورود افاغنه به کشور افزایش یافت و شهرستان جم هم به دلیل شرایط ویژه اقتصادی و همچنین موقعیت کسب و کار و آب و هوای مناسب یکی از مقاصد افاغنه به ایران و جنوب کشور بوده است.

این مهمانان ناخوانده باعث شده است تا جمعیت زیادی از شاغلان شهرستان جم تحت تاثیر قرار گیرد و کارفرمایان هم بدون در نظر گرفتن منافع و حقوق شهروندان از افغان‌های غیرمجاز به‌عنوان نیروی کار استفاده کنند.

شهرستان جم، سال‌های اخیر پناهگاهی امن برای این مهاجرین غیرمجاز ایجاد کرده است تا آنان دور از هیاهوی جنگ و خشونت و ناامنی، طعم تلخ آوارگی را به فراموشی بسپارند و در آرامش و امنیت مثال زدنی شهرستان جم، زندگی خویش را بسازند اما در این مسیر مشکلاتی هم دامنگیر این شهرستان شده است که باید به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد.

بسیاری معتقد هستند شهرستان جم به دلیل موقعیت راهبردی نفت و گاز، نباید سنگر امن برای مهاجرین غیرمجاز باشد؛ حتی بر امنیت شغلی عده‌ای از هم‌وطنان در شهرستان جم تاثیر گذاشته است و این افزایش حضور افاغنه زنگ خطری برای امنیت شهرستان است.

http://media.mehrnews.com/d/2015/04/12/4/1637784.jpg

افاغنه غیرمجاز برای شهرستان تهدید جدی هستند

یکی از شهروندان جم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: امروزه در شهرستان جم ساخت و سازهای زیادی انجام می‌شود و  برای این ساخت و سازها بیشتر از اتباع افغانی که اکثریت غیر مجاز وارد ایران شدند و با هزینه‌های زیادی که رانندگان از آن‌ها می‌گیرند وارد شهرستان جم می‌شوند.

ابوالفضل دهقان افزود: علاوه بر حضور این افاغنه غیرمجاز در بخش ساخت و ساز مسکن، تهدیداتی نیز برای شهرستان جم داشته است و حتی آنها جرائمی در سال‌های گذشته مرتکب شدند که به دلیل بی‌هویت بودن، شناسایی نشدند.

دهقان تصریح کرد: افاغنه غیرمجازی که در سال‌های اخیر به شهرستان جم مهاجرت کردند، اکثرا جوانان است و این تهدید است که باید نهادهای نظارتی و امنیتی در شهرستان جم فعال‌تر شوند.

این شهروند جمی در پایان تاکید کرد: اشتغال اتباع بیگانه باید ممنوع شود و در این زمینه به کارفرمایان و پیمانکاران تذکر داده شود تا از اتباع غیرمجاز فرصت کار داده نشود تا آنان خود، خروج از جم را به ماندن در این شهرستان ترجیح دهند.
 
ادارات و نهادهای شهرستان از اشتغال افاغنه غیرمجاز خودداری کنند

رئیس شورای اسلامی شهرستان جم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت:در سال های اخیر حضور مهاجرین غیرمجاز افغانی در شهرستان جم رو به افزایش بوده است.

علی پریشان ادامه داد: مهاجرین افغانی در جم دو دسته غیرمجاز و مجاز هستند و افاغنه غیر مجاز باید کاهش یابند.

پریشان اضافه کرد: افغانی‌های غیرمجاز شهرستان جم مستعد آسیب‌های اجتماعی و وقوع جرم هستند؛ پس تا زمانی که امنیت شهرستان، مورد تهدید جدی قرار نگرفته است، باید از تعداد آنها کاسته شود.

http://media.mehrnews.com/d/2015/04/12/4/1637785.jpg

رئیس شورای اسلامی شهرستان جم تصریح کرد: افاغنه غیرمجاز شهرستان جم، بیشتر در کارهای سخت مشغول به کار هستند که اکثرا از درآمد مطلوبی نیز برخوردارند، این درحالی است که طبق قانون کار استفاده از نیروی کار خارجی غیر مجاز خلاف قانون است و حتی پیگرد قانونی دارد.

علی پریشان جم بیان داشت: بیکاری یکی از معضلات است که این افاغنه در شهرستان جم ایجاد کرده‌اند، به طور مکرر افراد جویای کار و متخصص به دفتر شورای اسلامی شهر جم مراجعه می کنند و از حضور و اشتغال افغانی‌ها به صورت غیرمجاز و گرفتن فرصت‌های شغلی در شهرستان گلایه می‌کنند.

پریشان در پایان تاکید کرد: راهکار عملی این است که باید به تمامی ادارات و نهادها و شرکت‌های فعال در سطح شهرستان و همچنین بخشداری‌ها، شهرداری‌ها و دهیاری‌های شهرستان مصوبه شود که اجازه اشتغال به هیچ کدام از این افاغنه غیرمجاز داده نشود تا این افراد خود از سطح شهرستان خارج شوند.

افاغنه غیرمجاز در شهرستان جم جمع آوری شوند

فرمانده نیروی انتظامی جم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: رشد حضور افغانی‌های غیر مجاز درشهرستان جم نگران کننده است.

روح الله گراوند گفت: شهرستان جم و حتی استان بوشهر موقعیتی استراتژیک و راهبردی با توجه نفت و گاز دارد این مهاجرین غیرقانونی، مثل آتش زیرخاکستر هستند.

گراوند گفت: این افاغنه غیرمجاز جم که بیش از دو هزار نفر هستند بدون هویت و مدرک شناسایی هستند و حضور آنها تهدید بالقوه برای شهرستان جم با توجه به موقعیت سوق الجیشی و راهبردی است.

وی ادامه داد: به عنوان کارشناس امنیت و پلیس معتقد هستم باید در استان بوشهر، ورود اتباع غیرمجاز ممنوع شود و باید به شدت با ورود غیرقانونی آنان برخورد شود.

http://media.mehrnews.com/d/2015/04/12/4/1637783.jpg

جمع آوری و اخراج افاغنه غیرمجاز شهرستان جم

فرمانده نیروی انتظامی جم خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۲۵۶ افغانی غیرمجاز از شهرستان جم اخراج شدند و امسال نیز تعداد قابل توجهی از افاغنه غیرمجاز اخراج می شوند.

این مسئول تاکید کرد: اولین ماموریت فرماندهی انتظامی جم در سال ۹۴ جمع آوری افاغنه غیرمجاز شهرستان است.

روح الله گراوند با انتقاد از اینکه برخی در شهرستان از افغانی‌های غیرمجاز برای اشتغال حمایت می‌کنند، گفت: مردم شهرستان به افاغنه به عنوان نیروی کار نگاه می‌کنند درحالی‌که این اتباع غیرمجاز شهرستان مثل ماشین بدون پلاک هستند در صورت وقوع جرم، قابل شناسایی نیستند.

گراوند در پایان به حضور افاغنه با محدوده سنی ۲۰ الی ۳۰ سال در شهرستان اشاره کرد و بیان داشت: تنها تهدید شهرستان جم، اتباع غیرمجاز افغانی هستند و طبق برنامه‌ریزی، تعداد قابل توجهی از آنان اخراج می شوند.

………………………………………..
گزارش: ابراهیم قیصری

 

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false