×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۳ مرداد - ۱۴۰۳  
false
true
۷ مطالبه معلمان درباره مشکلات معیشتی

مشکلات معیشتی فرهنگیان از جمله مواردی است که آموزش و پرورش، دولت و مجلس می‌توانند برای رفع آن دست در دست هم دهند و این موضوع را برای همیشه مرتفع کنند.

به گزارش "چغادک نیوز"، معلمان، فرهنگیان و کارمندان شاغل در آموزش و پرورش کشور حجم عظیمی از نیروی انسانی دولت را تشکیل می‌دهند که در راستای انسان‌سازی، تمدن‌سازی و آینده‌سازی کشور در تلاش هستند.

بدون شک ساختن انسان‌هایی که تعدادی از آنها در آینده مسئولان عالی این کشور را تشکیل خواهند داد، به عهده نظام تعلیم و تربیت و مدارسی است که معلمان آن با دلسوزی در تلاش هستند تا در آینده پرچم پر افتخار کشورمان در تمامی زمینه‌های مختلف برافراشته باشد.

آموزش و پرورش بزرگترین دستگاه دولتی کشور است که چیزی حدود یک میلیون فرهنگی را در خود جای داده است و وظیفه آموزش علم و پرورش قریب به ۱۳ میلیون دانش‌آموزی که در کلاس‌های درس مشتاق علم آموزی هستند را به عهده دارند.

اما در شرایطی که به روزهای پایانی سال جاری نزدیک می‌شویم، خبرهایی از گوشه و کنار کشور مبنی بر وجود مشکلاتی برای فرهنگیان نسبت به وضعیت معیشتی آنها به گوش می‌رسد.

موضوع وضعیت معیشتی فرهنگیان و مشکلات کنونی آنها البته مربوط به این چند سال اخیر نیست و برخی مشکلات سالهاست که فرهنگیان را آزار می‌دهد.

مسئولان در حوزه آموزش و پرورش هم در تمامی این سال‌ها تلاش خود را برای بهبود وضعیت معیشتی فرهنگیان به کار بسته‌اند، اما مشکلات اعتباری اغلب باعث عدم پیشبرد و پیشرفت وضعیت معیشتی فرهنگیان شده است.

*مطالبات و مشکلات فرهنگیان در خصوص معیشت

حال مدتی است برخی مشکلات اعم از محاسبه نشدن فوق‌العاده امتیاز شغل در حکم کارگزینی برابر با آنچه در قانون وجود دارد، نداشتن برخی امتیازات نسبت به سازمان‌های دیگر و موارد دیگر، موضوعات و مشکلاتی را به وجود آورده است.

از طرفی برخی فرهنگیان هفت موضوع را به عنوان مطالبه اصلی خود مطرح می‌کنند که بازگرداندن شأن و منزلت معلم، رفع تبعیض و دریافت حداقل حقوق برابر با خط فقر، افزایش حقوق سالیانه برابر با افزایش تورم، برخورداری از بیمه کارآمد، انتخاب یا عزل مدیران آموزش و پرورش با هماهنگی فرهنگیان بدون دخالت ارگان‌های دیگر، جلوگیری از خصوصی سازی مدارس و اختصاص بودجه لازم جهت ارتقای سطح و ارائه آموزش‌های علمی و کاربردی ضمن خدمت به صورت رایگان به فرهنگیان از جمله مطالبات آنها است.

*کوچکی‌نژاد: کمک ۱۷۰۰ میلیارد تومانی در جهت بهبود وضعیت معیشتی فرهنگیان

جبار کوچکی‌نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در خصوص فعالیت مجلس در جهت رفع مشکلات معیشتی فرهنگیان اظهار داشت: در این باره پیشنهاداتی تصویب شده است.

وی افزود: یکی از این موارد موضوع اصلاح قانون مالی است و دیگری پیشنهادی است که در قالب آن بانک‌ها و شرکت‌های دولتی یک یا دو درصد از هزینه‌های خود کم کنند و به آموزش و پرورش کمک کنند.

کوچکی‌نژاد تصریح کرد: از محل صرفه جویی بانک‌ها و شرکت‌های دولتی حدود ۱۷۰۰ میلیارد تومان جمع‌آوری خواهد شد که در اختیار آموزش و پرورش و در جهت بهبود وضعیت معیشتی فرهنگیان قرار خواهد گرفت.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مجلس شورای اسلامی به دنبال پاسخگویی به مطالبات و مشکلات فرهنگیان است.

به نظر می‌رسد که همکاری و هماهنگی وزارت آموزش و پرورش، دولت و مجلس شورای اسلامی می‌تواند یک بار برای همیشه مشکلات معیشتی فرهنگیان را مرتفع کند.

در این شرایط رسیدگی به مشکلات و تکریم فرهنگیان می‌تواند به آینده نظام تعلیم و تربیت کشور کمک کند و باعث شود تا آینده کشورمان نیز با داشتن آینده‌ای روشن به سمت قله‌های پیشرفت حرکت کند.

توجه به فرهنگیان از لحاظ مادی و معنوی بدون شک ثمره درخشانی در کلاس‌های درس رقم خواهد زد و نقش آموزش و پرورش در این زمینه و توجه بیشتر در این خصوص مورد اهمیت به نظر می‌رسد.

 
منبع: فارس

 

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false