×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲ مرداد - ۱۴۰۳  
false
true
۴ بند از سیاست‌های کلی انتخابات تصویب شد

مجمع تشخیص مصلحت نظام چهار بند دیگر از سیاست‌های کلی انتخابات را تصویب کرد.

به گزارش "چغادک نیوز"، در جلسه صبح امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام که به ریاست آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و با حضور وزرای کشور، اطلاعات، دادگستری، رؤسای کمیسیون‌های شوراها و امور داخلی کشور و امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و یک نفر از حقوقدانان شورای نگهبان برگزار شد، ادامه بررسی و تدوین سیاست‌های کلی انتخابات پیگیری و چهار بند دیگر از این سیاست‌ها تصویب شد.

متن مصوبات امروز مجمع تشخیص به شرح ذیل است:

ـ اجرای انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، خبرگان رهبری و شوراهای اسلامی شهر و روستا توسط وزارت کشور و زیر نظر هیئت اجرایی مرکزی انتخابات با ترکیب وزیر کشور به عنوان رییس هیئت، وزیر اطلاعات، دادستان کل کشور، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، رئیس دیوان محاسبات و یک نماینده از طرف قوه مقننه به انتخاب مجلس شورای اسلامی و ۷ نفر از شخصیت‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی به عنوان معتمدین که وظایف این هیئت و نیز ترکیب وظایف هیئت‌های اجرایی استانی و شهرستانی را قانون مشخص می‌کند.

ـ وزارت کشور، ۳۰ نفر از معتمدین اصناف، نخبگان و اقشار مختلف اجتماعی را که شرایط آنها را قانون تعیین می‌کند، با هماهنگی شورای نگهبان دعوت و آنها از میان خود، ۷ نفر را به عنوان معتمدین مردم برای عضویت در هیئت مرکزی انتخاب می‌کند.

ـ تنظیم تاریخ و همزمانی برگزاری انتخابات‌های عمومی به گونه‌ای که فاصله برگزاری آنها حدود دو سال ‌باشد و مراحل و ساز و کار اجرایی آن تا حدّ امکان یکسان و متحد صورت پذیرد.

ـ تصویب قوانین جامع انتخاباتی در چارچوب سیاست‌های کلی و عدم تغییر آن برای مدت حداقل ده سال، مگر به ضرورت و با نصاب دو سوم آرا در مورد کمتر از ده سال

بنا بر این گزارش در ابتدای جلسه امروز، شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی گزارشی را از روند مذاکرات هسته‌ای میان جمهوری اسلامی ایران و هیأت ۱+۵ به اطلاع اعضا رساند.

ادامه بررسی و تدوین سیاست‌های کلی انتخابات در جلسه آتی مجمع پیگیری خواهد شد.

 
منبع: تسنیم

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false