×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۳ مرداد - ۱۴۰۳  
false
true
چاه‌های آب غیرمجاز در استان بوشهر مسدود می‌شود

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای بوشهر گفت: در راستای صیانت از منابع آب و با حکم دستگاه قضایی چاه‌های غیر مجاز مسدود می‌شود به گونه‌ای که امسال ۲۸ حلقه در نقاط مختلف استان بوشهر پر شد.

به گزارش "چغادک نیوز"، حسین باشی‌زادگان در نشست هم‌اندیشی معاونان حفاظت و بهره‌برداری منابع آب کشور در بوشهر با بیان اینکه این همایش چهارمین همایشی کشوری در سال جاری است اظهار داشت: همایش هم‌اندیشی معاونان حفاظت و بهره‌برداری منابع آب کشور برای بررسی و ارائه راهکارهای لازم در کاهش بحران کم‌آبی در راستای مصوبه شورای عالی آب برگزار شده است.

وی، با اشاره به اینکه همایش یاد شده به مدت دو روز در بوشهر برگزار می‌شود گفت: در این همایش ۸ گروه تخصصی تشکیل می‌شود و درآن نقش سدهای تغذیه مصنوعی، اهمیت نصب کنتور بر روی چاه‌های آب و تجهیز چاهها به امکانات اندازه‌گیری مصرف آب، جایگزینی پسآب با آب چاه‌های کشاورزی، پایش کنترل برداشت آب از چاه، خرید و خارج کردن چاه‌های کم‌بازده از سرویس تولید، بررسی حفر چاه در دشت‌ها و تجهیز آن‌ها، کنترل چاه‌های غیرمجاز، تقویت گروه‌های گشت در مبارزه با برداشت غیرمجاز در دشت‌ها بررسی می‌شود.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای بوشهر از اجرا طرح‌ها و راهکارهای لازم برای احیا، تعادل‌بخشی و نجات دشت‌های بحرانی از کم‌آبی و خشکسالی خبرداد و گفت: این طرح سال آینده در قالب ۱۵ پروژه اجرایی می‌شود که طبق برنامه‌ریزی انجام شده از اضافه برداشت چاهها و منابع زیرزمینی پیشگیری و سفره‌های زیر زمینی تقویت می‌شود.

باشی‌زادگان کاهش بارندگی در استان بوشهر سبب بیلان منفی چاه‌ها دانست و گفت: اختلاف کاهش بارندگی امسال نسبت به سال گذشته ۵۱ درصد است و نسبت به میانگین بارش سالانه ۹۷٫۵ درصد عقب هستیم.

وی، با بیان اینکه حجم آورد رودخانه‌های استان بوشهر کاهش یافته افزود: حجم آورد ۹ رودخانه استان بوشهر ۷۸ درصد بیلان منفی دارد بگونه‌ای که برخی رودخانه مانند باهوش در مدت شش ماه از سال خشک است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای بوشهر با بیان اینکه ۱۳ هزار حلقه چاه آب در استان بوشهر وارد مدار تولید است گفت: بخش عمده‌ای از این چاها غیر مجاز است.

باشی‌زادگان افزود: در راستای صیانت از منابع آب امسال ۲۸ حلقه چاه آب غیر مجاز در نقاط مختلف استان بوشهرشناسایی وبا حکم قضایی پر شد.

معاون شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهرخاطرنشان کرد: با حکم مراجع قضایی و تلاش متولیان سعی می‌شود تمامی چاه‌های غیرمجاز با اولویت بندی پر و پلمپ شود.

وی تاکید کرد: به منظور استفاده بهینه از منابع آب که متعلق به عموم مردم و سرمایه ملی است برخورد با متخلفان چاه‌های آب غیرمجاز و پرکردن این چاه‌ها  ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه شش دشت استان بوشهر ممنوعه شده بیان کرد: برداشت آب از شش دشت استان بوشهر به لحاظ بیلان منفی ممنوعه شده و اکنون برخی دشت‌ها در این استان هم در آستانه ممنوعه شدن است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای بوشهر با بیان اینکه ۶۳ درصد چاههای استان بوشهر دیزلی است گفت: کنتورهای حجمی به تناسب چاهها در استان نصب شده که سال آینده این طرح ادامه می‌یابد.

تسنیم

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false