×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲ مرداد - ۱۴۰۳  
false
true
استعلام از رهبری درباره بانک‌ مرکزی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه معضل نحوه انتخاب رئیس کل بانک مرکزی رفع شده است، گفت: از مقام معظم رهبری در خصوص سازوکارهای نظارتی بانک مرکزی هم استعلام گرفتیم که پاسخ آمد نیازی به بررسی این حوزه نیست.

به گزارش "چغادک نیوز"، به نقل از تسنیم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه معضل نحوه انتخاب رئیس کل بانک مرکزی رفع شده است، گفت: از مقام معظم رهبری در خصوص سازوکارهای نظارتی بانک مرکزی هم استعلام گرفتیم که پاسخ آمد نیازی به بررسی این حوزه نیست.
 
محمد جواد ایروانی در ارتباط با سرانجام بررسی نحوه اداره بانک مرکزی در مجمع تشخیص و اینکه آیا مصوبه مجمع به تایید مقام معظم رهبری رسید یا خیر؟ اظهار داشت: بعد از آنکه دیدگاه های مختلف درباره عزل و نصب رئیس کل بانک مرکزی طرح شد سرانجام با توافق اعضاء مصوب شد که رئیس کل بانک مرکزی بنا به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و با رأی دو سوم اعضای هیات وزیران و با حکم رئیس جمهور انتخاب شود.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مصوبه مذکور نهایی شده و با همین ترتیب کار انجام می شود، در پاسخ به این پرسش که آین این مصوبه به تایید مقام معظم رهبری رسیده است یا خیر؟ گفت: از آنجایی که این مصوبه به عنوان معضل به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده شده بود و همچنین بخاطر اینکه در این موارد مجمع نقش مشورت را دارد، این مشورت را خدمت مقام معظم رهبری ارائه داد.
 
وی ادامه داد: البته مجمع راجع به ویژگی های رئیس کل بانک مرکزی و ساز و کارهای نظارتی بانک مرکزی هم پرس و جو کرد که آیا بررسی این مسائل هم مورد نیاز است یا خیر؟ که اعلام شد نیازی به آن نیست چون اصل موضوع انتخاب رئیس کل بانک مرکزی بود.
 
ایروانی ضمن اشاره به اینکه ویژگی های رئیس کل بانک مرکزی در فرایند انتخاب وی قید شده است، گفت: اما در حوزه ساز و کارهای نظارتی از مقام معظم رهبری استعلام شد که آیا بررسی این مسائل نیاز است یا خیر؟ ولی چون این موضوع به عنوان معضل مورد توجه و دغدغه نبود به آن پرداخته نشد.
 
وی مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام را حاصل بررسی های کارشناسی در سطح جهانی دانست وافزود: در غالب کشورها رئیس کل بانک مرکزی را رئیس قوه مجریه انتخاب می کند. اما اینکه رئیس کل با پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی انتخاب شود این حسن را ایجاد می کند که یک نفر از دولت در قبال سیاست های بانک مرکزی در مقابل نهادهای نظارتی پاسخگو می شود.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت: مصوبه مجمع تشخیص موجب نقض اختیارات قوه مجریه و رئیس جمهور هم نشد چراکه پیشنهاد رئیس کل از سوی وزیر اقتصاد می تواند هماهنگی قوه مجریه و مقننه را افزایش دهد.
 
ایروانی گفت: قبلاً مُد شده بود در هر قانون برنامه یک شیوه انتخاب رئیس کل بانک مرکزی مصوب شود درحالی که سیاست های مقام مستقل پولی و مالی باید در قانون مادر باشد، از همین رو دیگر قانون جدید برای اداره بانک مرکزی و عزل و نصب رئیس کل در قوانین برنامه نخواهیم داشت.
 
وی گفت: نباید طوری باشد که رئیس کل بانک مرکزی فکر کند هر لحظه قرار است استیضاح شود چراکه در اغلب کشورها رئیس کل جزء ثابت ترین سمتهاست و اصل بر این است که رئیس کل تغییر پیدا نمی کند و فرایند تغییر آن سخت است و به سادگی نیست.

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false