×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲ مرداد - ۱۴۰۳  
false
true
۵۵ میلیارد به مهار ریزگردها اختصاص یافت

سخنگوی کمیسیون تلفیق با اشاره به لزوم انعطاف‌پذیری بودجه در برابر تغییرات قیمت نفت گفت: برای بودجه ۹۴، دو سقف درآمدی و هزینه‌ای در نظر گرفته شده است که در صورت تحقق درآمدها سقف دوم به میزان ۱۶ هزار میلیارد تومان بیش از سقف اول در نیمه دوم سال عملیاتی خواهد شد.

به گزارش "چغادک نیوز"، محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون تلفیق در آغاز بررسی بودجه ۹۴ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در تشریح ویژگی‌های ماده واحده بودجه ۹۴ کل کشور مصوب کمیسیون تلفیق اظهار داشت: تلاش کردیم بودجه جاری کشور بیش از حد نیاز افزایش نیابد و درآمد و مصارف واقعی دیده شود تا فاصله بودجه مصوب و اجرا شده افزایش نیابد.

وی افزود: همچنین در کمیسیون تلفیق به مواردی چوت عدم ایجاد فشار اقتصادی بر مردم، رونق اقتصادی و توجه به اعتبارات عمرانی، توجه به حضور بخش خصوصی و اجرای پروژه‌های قابل واگذاری توسط آنها، در نظر گرفتن قیمت منطقی برای نفت، توجه به فرهنگ و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تاکید داشته‌ایم.

نماینده توسیرکان در ارایه تصویر کلی از مصوبات کمیسیوت تلفیق گفت: منابع بودجه در کمیسیون تلفیق ۸۲۴ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده در حالی که این رقم در لایحه دولت ۸۳۷ هزار میلیارد تومان بود و ۱٫۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: منابع عمومی بودجه از ۲۲۴ هزار میلیارد تومان لایحه دولت به ۲۱۶ هزار میلیارد تومان در کمیسیوت تلفیق کاهش یافت که ۳٫۶ درصد کمتر از لایحه دولت است.

وی درآمدهای اختصاصی دولت را نیز ۳۸ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: هزینه‌های جاری نیز ۱۵۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

سخنگوی تلفیق ادامه داد: بودجه عمومی ۲۵۴ هزار میلیارد تومان در تلفیق مصوب شد که نسبت به ۲۶۷ هزار میلیادر تومان دولت کاهش ۴٫۹ درصدی را نشان می‌دهد.

مفتح اضافه کرد: بودجه هزینه‌ای نیز در کمیسیوت تلفیق ۱۷۱ هزار میلیارد تومان تصویب شد که نسبت به ۱۶۶ هزار میلیارد تومان دولت ۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی افزود: بودجه عمرانی در تلفیق ۵۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد که این عدد در لایحه دولت ۴۷٫۷ هزار میلیارد تومان و تملک دارایی‌های مالی نیز در تلفیق۱۰٫۵ هزار میلیارد تومان تصویب شد.

سخنگوی کمیسیوت تلفیق در ادامه تصریح کرد به دلیل شرایط ویژه بازار نفت و سیاست‌ها و اقدامات دشمنان و به منظور انعطاف در برابر تغییرات بازار نفت ۱۶ هزار میلیارد تومان را به سقف دوم بودجه منتقل کردیم که در ۶ ماهه اول سال بر اساس سقف اول عمل می‌شود.

وی با اشاره به کاهش بندها و تبصره‌های بودجه ۹۴ با توجه به تصویب قانون الحاق مواد گفت: آنچه در قوانین حکم داشت از متن ماده واحده بودجه حذف شد.

نماینده توسیرکان با اشاره به تنظیم منعطف درآمدها در مصوبه تلفیق گفت: به دلیل شرایط ویژه نفت در بازار جهانی درآمدها را در ۲ سقف تعیین کردیم که سقف اول با فرض ۵۴ هزار میلیارد تومان قطعا قابل تحقق خواهد بود و حتی تا حدودی بدبینانه و محتاطانه دیده شده است.

مفتح ادامه داد: با استفاده از دیگر درآمدها بودجه را در ۶ ماهه اول تنظیم می‌کنیم و در همین سقف ۴۲ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی و ۱۵۵ هزار میلیادر تومان بودجه جاری دیده شده است.

وی تاکید کرد: اگر به اعداد بودجه عمرانی و جاری امسال توجه کنیم مشخص است که حتی در سقف بدبینانه اول بودجه سال آینده هم شرایطی بهتر از شرایط امسال دیده شده است.

مفتح در توضیح سقف دوم بودجه ۹۴ گفت اگر درآمدهای دولت مناسب شد نیازی به ارایه مکمل نیست و در ۶ ماهه دوم در سقف دوم بودجه عمل می‌شود که در متن ماده واحده ۱۶ هزار میلیارد تومان برای سقف دوم در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه: با تشریح مصوبات تلفیق در راستای ارتقای انضباط مالی گفت: دولت ملزم شد به بودجه مناطق ویژه و آزاد توجه کند و آن را در پیوست لایحه بیاورد، هزینه جاری شرکت‌های سود ده دولتی یک درصد و هزینه جاری بانک‌های دولتی ۲ درصد کاهش یافت و مالیات‌ستانی از آستان‌های مقدس و قرارگاه سازندگی تصویب شد.

سخنگوی کمیسون تلفیق با اشاره به توجه به مناطق محروم در مصوبه تلفیق ادامه داد: سازمان گسترش و نوسازی را ملزم کردیم واحدهای تبدیل گاز طبیعی به فرآورده به میزان ۳ میلیون تن در مناطق محروم ایجاد کند و قرار شد حداقل ۸ درصد از اعتبارات عمرانی به طرح‌ هادی هر استان اختصاص یابد.

وی ادامه داد: برداشت ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای توسعه شبکه آبرسانی روستایی تصویب شد و قرار شد ۵۰۰ میلیارد تومان برای آسفالت راه‌های روستایی قرار داده شود؛ ۲ درصد مناطق محروم و نفت خیز شامل کاهش‌های اعمال شده بر بقیه بخش‌های بودجه نشود. ۴۰ میلیارد تومان برای کمک به شهرداری‌های شهرهای کمتر از ۵۰ هزار نفر و دهیاری‌ها اختصاص یابد، ۳۹ میلیارد تومان به مسکن روستایی و ۵۵۰ میلیارد تومان به راه روستایی اختصاص یابد و موارد مشابه دیگری نیز با توجه به اهمیت مناطق محروم در کمیسیون تلفیق تصویب شد.

مفتح در تشریح بودجه‌های عمرانی گفت: علی‌رغم پیش‌بینی مشکلات درآمدی دولت ملزم شد در هر شرایطی ۳۰ هزار میلیارد تومان به بودجه عمرانی اختصاص دهد و مانده وجوه عمرانی که تا پایان سال در یک پروژه عمرانی هزینه شده به خزانه برنگردد و باقی بماند و سال بعد هزینه شود.

وی با بیان این که برای تکمیل بیمارستان‌ها ۲۸۰ میلیارد تومان اعتبار اضافه در نظر گرفته شد، گفت در راستای توجه به صنعت نفت ۴٫۸ میلیارد دلار از صندوق توصعه ملی برای سرمایه‌گذاری در میادین مشترک اختصاص یافت. مجوز انتشار ۵ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت ارزی و ریالی صادر شد و قرار شد مطالبات بانک‌های تجاری و صنعتی از شرکت‌های تابعه وزارت نفت ۲ سال امهال شود.

محمد مهدی مفتح در جلسه صبح امروز مجلس همچنین اظهار داشت: طبق مصوبه این کمیسیون، ۱۰ هزار میلیارد ریال بابت کمک‌های فنی و اعتباری جهت توسعه روش های آبیاری کشاورزی و ۱۰ میلیارد تومان نیز بابت افزایش سرمایه صندوق حمایت توسعه کشاورزی در نظر گرفته شد.

وی تصریح کرد: همچنین مقرر شد ۲۰ هزار میلیارد ریال منابع قرض‌الحسنه بانکی جهت کمک به کمیته امداد تخصیص داده شود.

وی ادامه داد:‌ همچنین ۱۴ هزار و ۱۴ میلیارد ریال منابع قرض‌الحسنه برای اشتغال مددجویان در نظر گرفته شد و ۵ میلیارد تومان نیز برای ستاد رسیدگی به جرایم غیر عمد در نظر گرفته شد.

مفتح افزود: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق، ۳۵۰ میلیارد تومان از وجوه اداره شده به بانک کشاورزی و صندوق مهر امام رضا اختصاص یافت، با این شرط که ۳ برابر این مبلغ را به این دو سازمان به صورت وام پرداخت کنند.

وی در مورد مصوبات کمیسیون تلفیق برای پدیده ریزگردها نیز گفت:‌ برای پدیده ریزگرد و مسائل محیط زیستی، خشکسالی و احیای تالاب‌ها و دریاچه‌ها نیز ۵۵۰ میلیارد ریال در نظر گرفته شد.

وی همچنین با اشاره به تعیین تکلیف غیبت‌کنندگان از خدمت سربازی در مصوبات کمیسیون تلفیق، گفت: در مورد هدفمندی یارانه‌ها نیز درآمد ۴۸ هزار میلیارد تومانی مصوب شد که ۵ هزار میلیارد تومان به تولید به حمل و نقل، ۴٫۸ هزار میلیارد تومان به سلامت، ۳۷ هزار میلیارد تومان جهت بازتوزیع به یارانه به مردم و ۱۲۰۰ میلیارد تومان بابت یارانه تسهیلات تأمین مسکن اقشار آسیب‌پذیر در نظر گرفته شده است.

به گفته سخنگوی کمیسیون تلفیق، طبق مصوبات این کمیسیون تمام خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، خانوارهای ساکن در روستاها، خانوارهای تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی و نیروهای مسلح با حقوق کمتر از ۲٫۵ میلیون تومان و تمام خانوارها با درآمد کمتر از ۲٫۵ میلیون تومان در سال آینده مشمول دریافت یارانه خواهند بود.
 

 
منبع: فارس

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false