×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲ مرداد - ۱۴۰۳  
false
true
ظریف:بایدوابستگی احساسی به تحریم را کناربگذاریم

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه به نقش چین در رسیدن به راه حل هسته‌ای امیدواریم، اظهار داشت: دوستان چینی نقش خوبی را ایفا کردند و اطمینان داریم با اراده سیاسی زمینه رسیدن به توافق فراهم است.

به گزارش "چغادک نیوز"، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ظهر امروز یکشنبه پس از دیداری ۲ ساعت و نیمه با وانگ‌یی همتای چینی خود در تهران در نشست خبری مشترک به تشریح گفت‌وگوهای انجام شده پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در ابتدا ضمن ابراز خرسندی از حضور وزیر خارجه چین در تهران آن هم بعد از ۸ سال، سال نوی چینی را به زبان چینی به مردم و دولت چین تبریک گفت.

ظریف با اشاره به دیدارهای رؤسای جمهور دو کشور در یک سال و نیم گذشته اعلام کرد که تهران در آینده میزبان رئیس‌جمهور چین خواهد بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی، سفرهای متقابل بین مقامات دو کشور را نشانه روابط رو به گسترش آنها خواهند و افزود: در گفت‌وگوهای امروز در خصوص مسائل دوجانبه، منطقه و موضوع هسته‌ای بحث و تبادل نظر کردیم و زمینه‌های مختلف گسترش روابط بسیار خوب دو کشور مورد گفت‌وگو قرار گرفت.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: اطمینان دارم حضور مؤثر دو کشور در اقتصاد یکدیگر می‌تواند برای منافع دو کشور و ملت بسیار مثمرثمر باشد.

وی ادامه داد: ما حوزه‌های مختلف همکاری اعم از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای و همکاری‌های صلح‌آمیز در سایر زمینه‌ها، همکاری‌های صنعتی،‌ فاینانس و سایر زمینه‌ها را مورد بررسی قرار دادیم.

ظریف با بیان اینکه درباره مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ با طرف چینی تبادل نظر مفصلی داشت، خاطرنشان کرد:‌ چین یکی از اعضای کلیدی گروه ۱+۵ است و مهمتر از آن کشور دوست ماست و ما به نقش چین در رسیدن به راه حل در موضوع هسته‌ای بسیار امیدواریم. تا کنون هم دوستان چینی ما نقش بسیار خوبی را ایفاء و پیشنهادهای بسیار مفیدی را ارائه دادند که امیدواریم این روش ادامه یابد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران عنوان کرد:‌ اطمینان داریم با اراده سیاسی زمینه برای رسیدن به یک راه حل جامع در آینده نزدیک فراهم است و امیدواریم این اراده سیاسی و تصمیم سیاسی در طرف‌های مقابل وجود داشته باشد.

ظریف همچنین یادآور شد که با طرف چینی در خصوص موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی بر سر میز نهار به گفت‌وگو خواهد پرداخت.

وی اضافه کرد: ایران و چین در اکثر زمینه‌ها اگر نگوییم در همه زمینه‌ها، مواضع یکسان و مشترک و نزدیک به هم دارند.

وزیر خارجه کشورمان یکبار دیگر به همتای چینی خود خوش‌آمد گفته و افزود: امیدوارم علی‌رغم برنامه سنگینی که در این سفر برای شما تدارک دیده شده، بتوانید قدری از زیبایی‌ها در ایران بهره ببرید.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص آخرین تحولات مربوط به مذاکرات هسته‌ای و دستیابی به توافق اظهار داشت: معتقدم که باید از فرصت استفاده کرد. اکثر برنامه‌ریزی‌ها را در طول یک ماه آینده در حوزه ملاقات‌های دوجانبه با اعضای ۱+۵ پیگیری خواهیم کرد و کار را پیش خواهیم برد و در زمان مناسب جلسه مجموعه ایران و ۱+۵ را خواهیم داشت.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار چینی درباره چشم‌اندازی که از مذاکرات متصور است، اظهار داشت:‌ هدف مذاکرات هسته‌ای در توافق ژنو کاملاً مشخص شد؛ اینکه برنامه هسته‌ای ایران همواره صلح‌آمیز باقی بماند و همزمان تحریم‌ها و معذوراتی که علیه مردم ایران به ناحق اعمال شده، رفع شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران تصریح کرد: ما هیچ مشکلی نداریم که به شکل معقول و منطقی نشان دهیم که برنامه ما صلح‌آمیز است و صلح‌آمیز باقی خواهد ماند و آمادگی نشان دادن انعطاف لازم را برای اینکه این اطمینان در بین اعضای ۱+۵ ایجاد شود، داریم.

ظریف گفت:‌ آنچه مهم است این است که کشورهای غربی و به ویژه آمریکا به این قناعت برسند که دوران تحریم به پایان رسیده و تحریم‌ها هیچ نفعی برای هیچکس نداشته و در آینده هم هیچ نفعی نخواهد داشت.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: باید وابستگی احساسی به تحریم را کنار بگذاریم و به اعتقاد من با چنین اراده سیاسی،‌ رسیدن به توافق کاملاً در دسترس است.

وزیر خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص مناسبات اقتصادی ایران و چین و زمینه‌های گسترش همکاری‌ها اظهار داشت: حوزه‌های مختلفی برای تعمیق و تقویت همکاری‌ها وجود دارد و در گفت‌وگوهای امروز در این خصوص و درباره فراتر رفتن همکاری‌ها از تجارت صرف صحبت کردیم و درباره زمینه‌های همکاری از جمله در حوزه تکنولوژی به گفت‌وگو پرداختیم.

به گفته ظریف پرداختن جدی به این حوزه‌های همکاری به نفع دو کشور و صلح و امنیت در منطقه است.

 
منبع: فارس
 

 

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false