×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۵ تیر - ۱۴۰۳  
false
true
واردات کودهای شیمیایی ضربه‌ای بر اقتصاد کشور است

یک تولیدکننده کود بیولوژیک گفت: واردات سالانه ۵۰۰ میلیون دلار سم، بذر و کود شیمیایی علاوه بر خسارت به کشاورزی، ضربه‌ای بر پیکره اقتصاد کشور است.

به گزارش "چغادک نیوز"، به نقل از بسیج سازندگی، سیامک علیزاده، تولیدکننده کود بیولوژیک با اشاره به اینکه این روند نیازمند تجدید نظرجدی است، افزود: طبق برنامه پنجم توسعه باید ۳۵ درصد کود شیمیایی بخش کشاورزی با کودهای آلی و ورمی کمپوست جایگزین می‌شد که به آن عمل نشده است.

وی بیان کرد: استفاده بیش از حد از فرآورده‌های مصنوعی ساخت بشر مانند کودهای شیمیایی به منظور افزایش محصول در واحد سطح زمین های کشاورزی سبب بر هم خوردن توازن اکولوژیکی در محیط زیست شده و خطرات جدی برای سلامت محیط زیست فراهم کرده است.

علیزاده گفت: این در حالیست که استفاده از کودهای آلی بیولوژیک علاوه بر حاصلخیزی خاک موجب کاهش تاثیرات منفی حاصل از کاربرد بیش از اندازه کودهای شیمیایی می‌شود.

وی ادامه داد: هم اکنون سالانه ۶۰۰ هزار لیتر کود بیولوژیک در این واحد صنعتی تولید می‌شود که این میزان معادل ۶۰۰ هزار تن کود اوره است، اما تاکنون استقبالی از سوی مسوولان برای استفاده از این کود بیولوژیک انجام نشده است.

مدیرعامل شرکت صنایع زیست فناوری کارا ساوه بیان داشت: در چند دهه اخیر، تولید محصولات کشاورزی عمدتا متکی به مصرف نهاده‌های شیمیایی بوده که این امر منجر به بروز مشکلات زیست محیطی شده است.

این تولید کننده کود بیولوژیک افزود: یکی از راهکارهای رفع این مشکل، بهره گیری از استفاده از کودهای بیولوژیک، برای جایگزینی کودهای شیمیایی در تغذیه گیاه و نیل به اهداف کشاورزی اکولوژیک است.

 

وی با بیان اینکه تولید کودهای بیولوژیک در کشور نیازمند توجه و حمایت بیشتر مسئولان و کشاورزان است، اظهار کرد: امروزه تلاش می‌شود تا با استفاده از کودهای بیولوژیک از مصرف کودهای شیمیایی که منجر به آسیب‌های زیست محیطی و کاهش کیفیت محصولات می‌شود، جلوگیری شود.

 

علیزاده از مسوولان و کشاورزان خواست با توجه به مزایای کودهای بیولوژیک، استفاده از این کودها در دستور کار خود قرار دهند.

 

یادآور می‌شود، کودهای زیستی (بیولوژیک) به مواد حاصلخیزکننده‌ای گفته می‌شود که دارای تعداد کافی از یک یا چند گونه از میکروارگانیسم‌های سودمند بوده که قادرند عناصر غذایی خاک را در یک فرآیند زیستی تبدیل به مواد مغذی همچون ویتامین‌ها و دیگر مواد معدنی‌ کرده و به ریشه خاک برساند.

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false