×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۹ اسفند - ۱۳۹۹  
false
true
فرهنگ، پایه علمی و اساس هر فن و تخصص است

دبیر استانی خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) شعبه بوشهر با بیان اینکه فرهنگ، پایه علمی و اساس هر فن و تخصص است، مطرح کرد: بدعت ابزار مهم فتنه گری است و فتنه گران برای ایجاد فتنه و آشوب این راه را انتخاب می‌کنند

حامد فکوری، دبیر استانی خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) شعبه بوشهر در حاشیه جلسه کمیته قرآن و نهج‌البلاغه ستاد دهه فجر سی ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در گفت و گو با خبرنگار "چغادک نیوز"، با اشاره به فتنه و واژه فتنه در قرآن اظهار کرد: فتنه در اصطلاح دین یعنی استحاله و بی‌محتوا کردن حقیقت دین و "دین سوزی" با پوشش به ظاهر مقبول و مشروع است.

 

فتنه به منظور خدشه‌دار کردن ارزش‌ها و سلطه گری بر حقایق است

دبیر استانی خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) شعبه بوشهر در ادامه افزود: فتنه با توجه به موضوع‌های گوناگون معنای متعددی پیدا می‌کند و فتنه در نظامی مشروع و عادلانه یعنی به منظور خدشه‌دار کردن ارزش‌ها، حقایق و محتوای آن به منظور براندازی و فروپاشی و سلطه گری است.

وی گفت: فتنه در مقابله با یک انسان، باورها و اعتقاد اصیل و ارزشی او را زیر سئوال می‌برد و شخصیتش را از درون پوچ و بی محتوا می‌کند.

فکوری در ادامه بیان کرد: بر این اساس می‌توان گفت فتنه در فرهنگ دینی به هر چیزی گفته می‌شود که موجب آشوب و اخلال در نظام اجتماعی یا اخلال در نظم فکری و جسمی فرد یا افراد یا اجتماع می‌شود.

 

کفر و شرک موجب سلب آرامش و آسایش انسان می شود

وی گفت: کفر و شرک در «فرهنگ قرآنی» فتنه معرفی شده است و چون اعتقاد به کفر و شرک به سبب غیرحقیقی و باطل بودنش در دنیا، آرامش و امنیت را از انسان سلب می‌کند و در آخرت نیز با گرفتار شدن به عذاب الهی موجب فقدان آرامش و آسایش می‌شود.

http://upload7.ir/uploads//88dcfee123f7a76c2e23ad6b8f991497d6428e53.jpg

رئیس سابق شورای هیئت‌های مذهبی استان بوشهر با بیان اینکه خداوند در آیه‌های دوم و سوم سوره عنکبوت به یکی از معانی فتنه اشاره کرده است، اظهار کرد: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید«آیا مردم گمان کرده‌اند رها می‌شوند به صرف اینکه بگویند ایمان آورده‌ایم و آنها آزمایش نمی‌شوند بی‌تردید کسانی را که پیش از آنها بودند آزمودیم پس بی‌تردید علم ازلی خداوند درباره کسانی که راست و دروغ گفته‌اند، تحقق می‌یابد».

این فعال فرهنگی و اجتماعی در ادامه اضافه کرد: از این آیه شریفه چند مطلب دریافت می‌شود که اولا تمام مدعیان دینداری مورد آزمایش قرار می‌گیرند و ثانیا گذشتگان نیز آزمایش شده‌اند و ثالثا هدف از آزمایش این است که دینداری محک زده شود تا دینداران راستین و مدعیان دروغین مشخص شوند و رابعا این آزمایش برای خداوند نیست زیرا پروردگار متعال از ظاهر و باطن انسان‌ها آگاه است بلکه این آزمایش نوعی افشاگری چهره مدعیان دین داری است که در بحران و فتنه قرار گیرند و از خود عکس العمل نشان دهند تا گوهر درونی و اعتقاد واقعی یا شخصیت اصلی آنان برای خود و دیگران آشکار شود.

 

بدعت دینی یکی از راه‌های فتنه‌گران برای آشوب است

فکوری بیان کرد: یکی دیگر از راه‌های فتنه انگیزی دشمنان اسلام برای ضربه زدن به فرهنگ دینی و با هدف سلطه گری، ایجاد بدعت در دین با عنوان نوآوری و قرائت جدید است.

وی در ادامه ابراز کرد: زیرا لازمه پیدایش بدعت این است که ابتدا افراد، از اعتقادات اصیل خود دست بردارند یا حداقل در شبهه و تردید باشند تا زمینه پذیرش عقاید باطل و بدعت فراهم شود، زیرا تا زمانی که انسان به باورهایی اعتقاد دارد و به آن پایبند است بدیهی است که در مقابل هر نوع بدعت و دین جدید مقابله می‌کند و حتی ممکن است تا پای جان برای دفاع ایستادگی کند.

 

تحول دینی در چهارچوب شرع موجب توسعه و احیای دین است

دبیر استانی خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) شعبه بوشهر افزود: بدعت به معنای انجام کاری نو و بی‌سابقه و در اصطلاح دین، کاستن یا افزودن چیزی بر دین بدون دلیل معتبر است، وگرنه اصل نوآوری و تحول دینی که مطابق با اصول و مسلمات اسلام و در چهارچوب شرع از طریق عالمان متخصص و متعهد دینی با برهان محکم باشد بدعت نیست، بلکه تحول و توسعه و احیای دین است.

فکوری تصریح کرد: امیرالمومنین امام علی (ع) در ارتباط معنای بدعت می‌فرماید؛«بدعت آن است که ریشه در قرآن و سنت ندارد و برخواسته از هوای نفس بدعت گزار است» و بدعت را بدین سبب بدعت می‌گویند، چون ابتدا از شخص بدعت گزار مطرح گردیده و هیچگونه دلیلی برای اثبات آن وجود ندارد.

 

هوشیاری و بیداری یکی از وظایف مسلمانان در مقابل بدعت گزاران است

این فعال قرآنی یکی از وظایف مسلمانان در مقابل بدعت گزاران هوشیاری و بیداری دانست و در ادامه تاکید کرد: با توجه به ضرر و خطر بدعت برای دین مقدس اسلام، معصومین (ع) هشدار داده‌اند، اولا مردم باید بیدار باشند و بر فهم و بصیرت خود بیفزایند تا در دام بدعت گزاران گرفتار نشوند و ثانیا مردم باید برای کسب آگاهی و بصیرت و نجات از فتنه بدعت گزاران به عالمان متعهد و متخصص دین شناس رجوع کنند و در زمان حضور معصومین به امامان معصوم و در زمان غیبت به علمای دینی مراجعه کنند.

وی در ادامه افزود: رئیس مذهب شیعه حضرت امام جعفر صادق (ع) فرمودند«در میان اهل بیت در هر عصری، جانشینان عادلی هستند که دین را از تحریف غلو کنندگان و تخریب خرابکاران و تأویل ناآگاهان حفظ می‌کنند».

http://upload7.ir/uploads//7a04f05347a5d277c7d54d3bf7580b1b27e877ef.jpg
عضو کمیته قرآن و نهج‌البلاغه ستاد دهه فجر سی ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی استان بوشهر در ادامه بیان کرد: نقش فرهنگ دینی و آموزه های اسلامی در پیروزی انقلاب انکار ناپذیر است و تحلیل‌گران و صاحب نظران عرصه سیاست در جهان نیز به این امر معترفند، زیرا مردم با شعار الله اکبر و با رهبری روحانیون و در راس آنها مجتهد عادل، با ایثار و شهادت، حکومتی تا دندان مسلح را که غرب و شرق از آن حمایت می‌کردند به زانو درآوردند.

 

مردمی بودن، وجه مشترک نهضت های کشورهای منطقه است

حامد فکوری گفت: آیت الله امام خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، شاخص عمده حرکت‌های مردمی در این کشورها را سه چیز دانستند؛ اولا اسلامی بودن و ثانیا روحیه ضد آمریکایی و صهیونیستی بودن و ثالثا مردمی بودن است که این موضوع در تمامی کشورهای منطقه یک وجه مشترک در نهضت مردمی است.

 

ریشه‌های انقلاب ایران به عمق باورهای دینی مردم است

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی که فرمودند؛ ما از اول گفته‌ایم که وجه انقلاب یعنی آن بخش نمادین و چهره بیرونی، چهره فرهنگی است که سیاست ما مقهور فرهنگ ماست و فرهنگ ما ساخته شده تاریخ و مکتب انقلابی ماست و من معتقدم ریشه‌های انقلاب به عمق باورهای دینی مردم این سرزمین است.

 

فرهنگ ولایتمداری عامل اصلی اقتدار کشور در مقابل با توطئه‌ها است

رئیس سابق شورای هیئت‌های مذهبی استان بوشهر با اشاره به اینکه امروز نیز عامل اصلی اقتدار و عظمت ایران حفظ انقلاب در مقابل تمامی توطئه‌ها، فرهنگ پویای دین و ولایت است، افزود: مخالفان نظام، از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون، جنگ نرم، سخت و تهاجم فرهنگی و ترور و تحریم و تهدید نظامی را در دستور کار خود قرار داده‌اند و از سال‌های ۷۰ به بعد به آن سرعت بخشیده‌اند و به تدریج به صورت روز افزون مبارزه اعتقادی آغاز شد.

وی در ادامه با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری خطاب به جوانان که فرمودند«پیام من به جوانان کشور این است همت کنید و عزم و اراده ی خود را تقویت کنید و آماده باشید، ممکن است ما هرگز جنگ نظامی نداشته باشیم، اما یقینا جنگ سیاسی و اقتصادی و به ویژه فرهنگی داریم».

این فعال فرهنگی و اجتماعی در ادامه اظهار کرد: دشمنان اسلام و انقلاب در تهاجم فرهنگی اعتقادات و باورهای دینی مردم را هدف گرفتند، ابتدا در احکام و فروعات دین سپس تردید ایجاد کردند که «انکار اصول و مسلمات دین، انکار حق حاکمیت خدا و پیامبران، نفی حکومت دینی، نفی فقه و مرجعیت، نفی ولایت فقیه، نفی تفکر شیعی، تبلیغ اباحه گری و ترویج ابتذال» گوشه‌ای از تهاجم و شبیخون و جنگ نرم فرهنگی دشمنان است.

دبیر استانی خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) شعبه بوشهر به نقش بصیرت در حفظ و تداوم انقلاب اشاره کرد و در ادامه افزود: همچنان یکی از مهم‌ترین عوامل پیروزی، حفظ و تداوم انقلاب، دینداری و بیداری و ولایتمداری مردم ایران است، اگر جایگاه بصیرت و بیداری را از نظام به ویژه در جنگ نرم، بالاتر از دینداری ندانیم به افراط سخن نگفته ایم؛ زیرا دیندار بصیر و بیدار است که می‌تواند حق را از باطل تمیز دهد و از حق حمایت کند.

 

رجوع به قرآن کریم یکی از راه‌های خروج از فتنه است

فکوری گفت: یکی دیگر از راه‌های خروج از فتنه، رجوع به قرآن است زیرا قرآن کریم نامش بصیرت و آگاهی و نور و هدایت و تامین کننده سعادت دنیا و آخرت انسان است.

 

اطاعت از رهبری تنها رمز موفقیت جامعه اسلامی است

وی در ادامه یکی از راه‌های مقابله با امواج فتنه را اطاعت و پیروی از امام و رهبری دینی دانست و تاکید کرد: اطاعت از رهبری تنها رمز موفقیت جامعه اسلامی است و علت تمامی شکست‌های گروه حق در طول تاریخ، بی‌توجهی به رهنمودهای رهبری دینی و ولی امر بوده است.

رئیس سابق شورای هیئت‌های مذهبی استان بوشهر در پایان خاطرنشان کرد: در طول تاریخ اسلام، عامل اصلی پیروزی دشمن در تمامی فتنه‌ها و توطئه‌ها، پیروی نکردن مردم از ولایت و رهبری بود که در عرصه مبارزات سیاسی نمونه‌های فراوانی موجود است که قابل ارزیابی است که یکی از آن نمونه‌های بارز و عبرت آموز، ماجرای فتنه صفین است.

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false