همکاری‌ ایران با ترکمنستان برای استفاده حداکثری از کریدور ریلی شمال-جنوب | پایگاه خبری تحلیلی چغادک نیوز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۸ آذر - ۱۴۰۲  
false
true
همکاری‌ ایران با ترکمنستان برای استفاده حداکثری از کریدور ریلی شمال-جنوب

به گزارش چغادک نیوز به نقل از تسنیم، خیرالله خادمی در حاشیه سفر وزیر راه و شهرسازی به کشور ترکمنستان با یادآوری اینکه یکی از رویکردهای دولت سیزدهم برقراری ارتباط بهتر و مناسب تر با کشورهای همسایه است، اظهار کرد: در این رویکرد، حمل و نقل و ترانزیت اهمیت بیشتری داشته است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران دروازه ورود کشورهای دیگر و حلقه ارتباطی آنها به شرق و غرب است.در کنار این، می توانیم منافع ملی بزرگی را برای مردم ایران از باب درآمدهای ترانزیتی به ارمغان بیاوریم که لازم است برای این موضوع برنامه‌ریزی کنیم.

وی تصریح کرد: ترکمنستان یکی از کشورهای همسایه ایران در شمال است که اتفاقا کریدورهای شمال-جنوب ریلی کشورمان در دو مسیر به این کشور منتهی می شود؛ یعنی سرخس و اینچه برون. ترکمنستان فعلا تنها مسیر ریلی کشورهای همسایه از جنوب به شمال و ارتباط ریلی به چین و روسیه است.

وی با تاکید بر این که ارتباط خوب با ترکمنستان می تواند زمینه افزایش ترانزیت را برای ما به همراه آورد، اضافه کرد: به همین دلیل باید برنامه ریزی خوبی برای توسعه زیرساخت‌های کشور صورت گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با یادآوری اینکه هم اکنون ترانزیت از شمال به سمت بندرعباس یا از کشور روسیه به سمت قزاقستان، ترکمنستان و ایران با استفاده از مسیر ریلی اینچه‌برون وجود دارد، گفت: باید بتوانیم از این ظرفیت حداکثر استفاده را ببریم. در زمان حاضر ظرفیت حمل‌ونقل کریدورهای ریلی بسیار خالی است؛ در سرخس حدود ۷ میلیون تن و در اینچه‌برون حدود ۵ میلیون تن ظرفیت حمل‌ونقل داریم که عدد کمی از اینها را استفاده می‌کنیم.

خادمی با بیان اینکه می توانیم با هماهنگی ترکمنستان برای افزایش ترانزیت ریلی از خاک جمهوری اسلامی ایران برنامه‌ریزی کرد، اظهار کرد: در بخش صدور خدمات فنی مهندسی، ترکمنستان علاقه‌مند به اجرای زیرساخت‌های حمل و نقل توسط شرکت‌های ایرانی هستند.

وی ادامه داد: البته از سال ۹۰ برای این کار برنامه‌ریزی شده بود که متأسفانه به تعویق افتاد. اخیرا در سفر رییس جمهوری این کشور به ایران توافق برای واگذاری احداث زیرساخت‌های جاده‌ای ترکمنستان به پیمانکاران ایرانی صورت گرفت.

وی یادآور شد:بر اساس توافق اولیه برای ساخت ۲۰۰ کیلومتر انجام شده است. امیدواریم بتوانیم در سفر به ترکمنستان، این مسیر را قطعی کنیم.

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false