اجرای عملیات آبخیزداری در ۲۰ میلیون هکتار از اراضی ایران/ بیابان‌زدایی در ۳ میلیون هکتار | پایگاه خبری تحلیلی چغادک نیوز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۸ آذر - ۱۴۰۲  
false
true
اجرای عملیات آبخیزداری در ۲۰ میلیون هکتار از اراضی ایران/ بیابان‌زدایی در ۳ میلیون هکتار

به گزارش چغادک نیوز به نقل از تسنیم ، عباسعلی نوبخت به تولید یک میلیارد نهال جنگلی پرداخت و اظهار داشت: براساس برنامه‌ریزی باید هر ایرانی در سال ۳ نهال غرس کند. بر این اساس در مدت ۴ سال یک میلیارد اصله نهال در کشور کاشته می‌شود.

وی جنگل‌‌‌کاری را سبب امنیت زیستی دانست و بیان کرد: استان بوشهر از ظرفیت بالایی در تولید نهال ازجمله «حرا» برای کشت در سواحل دارد که امسال تولید ۷۵۰ هزار اصله نهال حرا هدف‌گذاری شده است.

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به لایحه آبخیزداری در دولت اشاره کرد و گفت: این لایحه دارای مواد بسیاری است و در ماده ۳ آن آمده که شورای منابع طبیعی و آبخیزداری به‌صورت مستقل برای آن برنامه‌ریزی شود و از آن طرف در کمیسیون زیربنایی دولت تبدیل شورای عالی آب، به شورای عالی آب، منابع طبیعی و آبخیزداری تصویب شده و به‌زودی لایحه آبخیزداری تصویب خواهد شد.

وی سطح طرح‌های آبخیزداری در کشور را ۱۶۵ میلیون هکتار دانست و خاطرنشان کرد: از این تعداد ۱۲۵ میلیون هکتار آن در قلمرو فرسایش آبی قرار دارد و تاکنون ۹۰ میلیون هکتار آن باقیمانده است که اجرای این پروژه‌ها در دستور کار قرار دارد.

نوبخت از اجرای عملیات آبخیزداری در ۲۰ میلیون هکتار از اراضی در مدت ۳ سال خبر داد و اضافه کرد: تاکنون بیش از ۲۰ میلیون هکتار طرح مطالعاتی انجام شده و با انعقاد تفاهم‌نامه و قرارداد وزارت جهاد با سپاه پاسداران، قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) تا ۳ سال عملیات آبخیزداری کلاً در عرصه‌های مطالعه شده اجرا می‌کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تمام طرح‌های آبخیزداری در قالب پروژه‌های بزرگ اجرا می‌شود، گفت: براساس تعهدات تمام فعالیت‌های آبخیزداری به‌صورت پروژه‌های بزرگ‌مقیاس انجام می‌شود و اکنون این توان است که در قالب برنامه هفتم ظرفیت فعالیت‌ها به ۲ برابر معادل ۴۰ میلیون هکتار افزایش یابد.

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، احیا و غنی‌سازی مراتع را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: در این راستا برای پوشش گیاهی ۵۰ میلیون هکتار از ۸۴٫۴ میلیون هکتار مراتع کشور برنامه‌ریزی شده و برای مقابله با بیابان‌زایی برای ۳ میلیون هکتار عرصه‌ها یک برنامه‌ریزی ۵ ساله تدوین شده است.

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false