×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۷ تیر - ۱۴۰۳  
false
true
آغاز برداشت گوجه فرنگی از بیش از ۱۰ هزار هکتار مزارع استان بوشهر+ تصویر

به گزارش چغادک نیوز به نقل از تسنیم ، یکی از محصولات خارج از فصل استان بوشهر، گوجه‌فرنگی است که این محصول عملیات کاشت آن در فصل تابستان انجام و زمان برداشت محصول گوجه‌فرنگی از اواخر آبان آغاز می‌شود.

کبری توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با اشاره به آغاز برداشت گوجه فرنگی در اراضی استان، اظهار داشت: برداشت پاییزه و خارج از فصل گوجه فرنگی از مزارع استان بوشهر در منطقه تنگ ارم و بوشکان آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود از سطح یک‌ هزار هکتار گوجه‌فرنگی پاییزه بیش از ۵۲ هزار تن محصول تولید و روانه بازار شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر کل مساحت و سطح کشت گوجه‌فرنگی استان را قریب به ۱۰ هزار و ۲۰۰ هکتار دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به اجرا الگوی کشت در استان بوشهر و پیگیری‌ها، برگزاری جلسات توجیهی، آموزشی و برگزاری کارگروه‌های مرتبط با همکاری فرمانداران و بخشداران در همه شهرستان‌های مورد نظر سطح زیر کشت از ۱۱ هزار و ۴۰۰ هکتار سال گذشته یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار کاهش یافته و به ۱۰ هزار و ۲۰۰ هکتار رسیده است که پیش‌بینی می‌شود بیش از ۵۶۰ هزار تن محصول گوجه فرنگی برداشت شود.

وی اضافه کرد: گوجه‌فرنگی فضای باز استان بوشهر به‌صورت تولید خارج از فصل است و پیش‌بینی می‌شود در کشت پاییزه با سطح یک‌ هزار هکتار‌‌ ۵۲ هزار تن گوجه فرنگی، کشت زمستانه از سطح ۹ هزار هکتار مقدار ۴۹۵ هزار تن و از ۲۰۰ هکتار کشت بهاره افزون بر ۱۰ هزار تن در مجموع حدود ۵۶۰ هزار تن گوجه‌فرنگی برداشت می‌شود.

توکلی مهمترین ارقام کشت شده گوجه‌فرنگی در استان بوشهر را شامل برنتا، کارون، متین، ۸۳۲۰، بریویو، باسیمو‌ ، بدرو و افرا دانست و خاطرنشان کرد: ۱۰۰ درصد مزارع از طریق کشت نشایی انجام شده و همچنین آبیاری همه مزارع در استان توسط روش‌های نوین آبیاری انجام می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر تأکید کرد: پیش‌بینی می‌شود از مجموع ۵۶۰ هزار تن محصول تولیدی، مقدار ۲۶۰ هزار تن به‌صورت تازه خوری، ۱۲۰ هزار تن برای مصارف صنایع فرآوری و تولید رب گوجه فرنگی و صنایع جانبی مورد استفاده قرار گیرد.

وی صادرات محصول گوجه‌فرنگی را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: انتظار می‌رود بیش از ۲۰۰ هزار تن محصول تولیدی گوجه‌فرنگی استان بوشهر به کشورهای همسایه حاشیه خلیج‌ فارس و مقاصد خارجی دیگر در راستای ارزآوری صادر شود.

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false