احداث ۴ شهر مولد ساحلی جدید در استان بوشهر + تصویر | پایگاه خبری تحلیلی چغادک نیوز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۸ آذر - ۱۴۰۲  
false
true
احداث ۴ شهر مولد ساحلی جدید در استان بوشهر + تصویر

به گزارش چغادک نیوز به نقل از تسنیم ، احمد محمدی‌زاده صبح امروز در بررسی روند اجرا طرح اقتصاد دریامحور در منطقه ساحلی تنگستان با اشاره به ابلاغ سیاست‌های اقتصاد دریامحور از سوی مقام معظم رهبری، اظهار داشت: بر اساس دیدگاه‌های مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد دریامحور و در سفر هیئت دولت به استان بوشهر بر شکل‌گیری شهرهای ساحلی در استان‌های جنوبی از جمله بوشهر تأکید شد.

وی طراحی ۴ سکونتگاه در قالب شهرهای جدید مولد ساحلی در استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: اکنون عملیات مطالعات این شهرهای مولد توسط مشاور در حال اجرا است.

استاندار بوشهر با بیان اینکه این سکونت‌گاه‌های ساحلی در قالب و سیاست اقتصاد دریامحور اجرا می‌شود، گفت: قبل از این طرح به دستور معاون اول رئیس جمهور شهر مولد در بخش ساحلی تنگستان اجرایی شد.

محمدی‌زاده مساحت شهر مولد در تنگستان ۸۰۰ هکتار در کنار ساحل خلیج‌ فارس دانست و بیان کرد: در اجرا شدن شهر مولد همه بررسی‌های لازم انجام و به دستگاه سرمایه‌گذار برابر دستور دولت واگذار شده است.

وی نام شهر مولد یاد شده را دلیران بر گرفته از دلیران تنگستان دانست و بیان کرد: در شهر مولد زندگی به همراه اشتغال با محور آبزی‌پروری طراحی شده و به هر خانوار بین یک‌ هزار تا ۲ هزار متر مربع زمین ساحلی واگذار می‌شود.

استاندار بوشهر با اشاره به اجرا کانال انتقال آب دریا به اراضی، طرح‌های خطوط آبرسانی، برق‌رسانی و راهسازی گفت: این اراضی در اختیار جوانان با اولویت مردم منطقه تنگستان قرار می‌گیرد و ضمن ساخت منزل مسکونی طرح‌های تولید آبزیان از جمله ماهی، میگو و یا سایر سخت‌تنان دریایی در دستور کار قرار می‌دهند.

محمدی‌زاده با اشاره به اجرایی شدن تولید میگو پرورشی به‌صورت متراکم اضافه کرد: از ۲ هزار متر اراضی واگذاری به جامعه هدف یک‌ هزار و ۵۰۰ متر آن برای تولید آبزیان پرورشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی این طرح را الگوی کلان آبزی‌پروری در مقیاس‌های کوچک دانست و بیان کرد: این طرح می‌تواند در نوار ساحلی در شهرها و روستاهای استان بوشهر برای زندگی و اشتغال تکرار شود.

استاندار بوشهر با بیان اینکه اکنون پرورش میگو در اراضی ساحلی به مساحت ۹ هکتار در استخر خاکی انجام می‌شود، گفت: بهره‌وری و بازدهی هر یک از این استخرها در یک هکتار تولید ۴ تا ۵ تن میگو پرورشی در طول سال است.

محمدی‌زاده از اجرایی شدن طرح متراکم تولید میگو پرورشی در تنگستان خبر داد و افزود: در این برنامه در فضای کوچک و دمای کنترل شده تولید میگو افزایش قابل توجهی دارد.

وی اضافه کرد: بر اساس این طرح در مساحت یک‌ هزار و ۵۰۰ متر مربع با ایجاد حوضچه‌های لازم می‌توان از این فضا افزون بر ۲۰ تن میگو پرورشی تولید کرد و ذخیره‌سازی بچه میگو در سال از یک به ۳ بار افزایش می‌یابد.

استاندار بوشهر با بیان اکنون در استخر خاکی پرورش میگو یک بار در سال می‌توان میگو تولید کرد، افزود: در الگو جدید می‌توان در ۳ نوبت بچه میگو ذخیره، پرورش و برداشت شود.

محمدی‌زاده بیان کرد: این روش با هزینه و سطح اشغال کمتر و بهره‌وری چند برابری دنبال دارد، ضمن اینکه کارگران در این روش در طول سال مشغول به‌کار هستند، ولی در روش سنتی در فصل پرورش فعالیت می‌کنند.

وی افزایش راندمان تولید تا ۳ برابر و طرح‌های اشتغال‌زایی را از مهمترین ویژگی طرح متراکم پرورش میگو دانست و خاطرنشان کرد: در این طرح مراقبت‌های بهداشتی و زیست محیطی خیلی بهتر قابل کنترل و مدیریت است و این طرح یک فرصت مهمی برای تولید و رونق روستاهای ساحلی محسوب می‌شود.

استاندار بوشهر تولید و درآمد در حاشیه سواحل استان بوشهر را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: طرح‌های پرورش آبزیان به روش جدید نقش مهمی در درآمدزایی و رفع مشکلات اشتغال‌زایی در نقاط ساحلی به ویژه روستاهای حاشیه خلیج‌ فارس در استان بوشهر دارد.

بوشهر، قطب اول تولید میگو پرورشی کشور

مدیرکل شیلات استان بوشهر هم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم این استان را قطب اول تولید میگو پرورشی دانست و تصریح کرد: به‌منظور رشد تولید و بهره‌وری بیشتر طرح متراکم پرورش میگو در استان اجرایی شده و لازم است تولیدکنندگان این آبزی به بهره‌وری آن توجه ویژه کنند.

عقیل امینی با اشاره به اهمیت آبزی‌پروری و نقش آن در امنیت غذایی و اشتغال‌زایی گفت: این صنعت به‌دلیل اشتغال‌زایی و درآمدزایی و از طرفی امنیت و ارزش غذایی، از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی اقتصاد دریا محور در نوار ساحلی استان را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: یکی از محورهای اقتصاد دریا محور تولید محصولات شیلات و آبزی‌پروری به روش نوین و پیشرفته است.

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false