×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۰ مهر - ۱۴۰۱  
false
true
شمارش و تعیین متحویات ۳۰ کانتینر بدون صاحب در بندر بوشهر آغاز شد

به گزارش چغادک نیوز  به نقل تسنیم ، محمد شکیبی‌نسب  گفت، با بیان اینکه عملیات تخلیه و بارگیری کالاهای کانتینری در بندر بوشهر از سال ۱۳۸۲ آغاز شد اظهار داشت: از آن زمان تاکنون ۲ میلیارد و ۱۱۰ میلیون کانتینر در بندر بوشهر تخلیه و بارگیری شده است.

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۹ عملیات تخلیه و بارگیری کالاهای کانتینری به سیستم دستی و کاغذی انجام می‌شد افزود: در این مدت برنامه صادرات و واردات کانتینری در دفاتر ثبت و ضبط می‌شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر فعالیت تخلیه و بارگیری کالا کانتینری در بندر بوشهر از سال ۱۳۸۹ را به‌صورت مکانیزه دانست و خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۸۹ بیشترین رویکرد حمل و نقل کالاها به سمت و سوی تجارت الکترونیک و سامانه‌ها سوق داده شد و سازمان بنادر و دریانوردی هم سامانه‌های الکترونیکی ویژه کالاهای کانتینری تهیه کرد که انتقال سیستم دستی به مکانیزه و الکترونیکی از سال ۱۳۸۹ در بنادر آغاز شد.

شکیبی‌نسب با بیان اینکه در آن مقطع زمانی کانتینرهای بسیاری در بندر بوشهر وجود داشت و در سامانه ثبت شدند به ۳۰ کانتینر مورد بازدید رئیس قوه قضاییه در بندر بوشهر پرداخت و افزود: این ۳۰ دستگاه کانتینر در آن مقطع زمانی که انتقال از سیستم دستی به مکانیزه بود به احتمال زیاد به وقوع پیوسته است.

وی اضافه کرد: یک مورد دیگر در ۲ سال پیش بود که سامانه‌های بندر مورد حمله سایبری قرار گرفت و بخش زیادی از اطلاعات از بین رفت و با تلاش و همت همکاران در بخش‌های مختلف این اطلاعات مجدداً بارگذاری شد و به سبب اینکه یک اطمینان‌سنجی از کالاهای موجود در محوطه انجام شود از اسفند ۱۴۰۰ عملیات انبارگردانی و شمارش کانتینرها در محوطه و مطابق آن با سامانه در دستور کار قرار گرفت.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با بیان اینکه به‌صورت شبانه‌روزی شمارش کانتینرها در محوطه بندر بوشهر انجام گرفت خاطرنشان کرد: پس از بررسی در اردیبهشت‌ماه امسال مشخص شد ۳۰ کانتینر در سامانه یاد شده ثبت نشده و اسنادی مرتبط با این کانتینرها وجود ندارد.

شکیبی‌نسب  با اشاره به استعلام از شرکت‌های کشتیرانی در زمینه ۳۰ کانتینریاد شده تصریح کرد: متأسفانه به سبب عدم مراجعه صاحبان کانتینرها، در کشتیرانی مدارک یاد نشد و نشان می‌دهد که صاحبان این کانتینرها به هر دلیل آنها را رها کرده‌اند و عملاً دیگر سراغ این محموله‌ها نگرفته‌اند.

وی با بیان اینکه صاحبان این کالاها مشخص نشد خاطرنشان کرد: پس از آن، موضوع در مرحله نخست به‌صورت غیررسمی به دستگاه‌های نظارتی استان بوشهر اعلام شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با اشاره به شکستن پلمب کانتینرها افزود: قفل و پلمب کانتینرهای یاد شده با حضور معاون دادستان بوشهر باز و شکسته و محتویات کانتینرها در حضور معاون دادستان بوشهر مشخص شد.

شکیبی‌نسب با اشاره به تشکیل جلسه برای تعیین تکلیف ۳۰ کانتینر بدون صاحب بیان کرد: این کانتینرها به سبب اینکه رها شده هستند باید از طریق ستاد اجرایی فرمان امام (ره) باید تعیین تکلیف شود و حسب دستور مقام قضایی در اختیار این نهاد قرار می‌گیرد تا به فروش رسانده شود.

وی از آغاز تعیین محتویات این کانتینرها خبر داد و بیان کرد: بر اساس مصوبات، عملیات شمارش تعیین محتویات ۳۰ کانتینر آغاز شده و پس از آن با حکم قاضی، محتویات آنها به‌فروش می‌رسد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با اشاره به آغاز شمارش محتویات ۳۰ کانتینر رها شده بیان کرد: تلاش می‌شود تا فردا شمارش کالاهای کانتینر یاد انجام شود و محتویات و نوع و تعداد کالا مشخص می‌شود و در اختیار مقام قضایی قرار می‌گیرد، پس از آن بر اساس احکام قضایی برای فروش کالاها اقدام می‌شود.

شکیبی‌نسب با بیان اینکه از ۳۰ کانتینر یاد شده محتویات یک کانتینر آن برنج بوده و از بین رفته است خاطرنشان کرد: مابقی کالاها موجود در کانتینرها شامل یخچال، تلویزیون، اسپیکر، کولر، ضبط صوت تجهیزات صنعتی، پمپ باد، و این سری اقلام که قابل استفاده و فروش است.

وی با بیان اینکه تمامی کانتینرها ضمن بازدید میدانی و پایش با سیستم‌های موجود تطبیق داده می‌شود گفت: از کانتینرهای موجود در بندر بوشهر فقط این ۳۰ دستگاه دارای مشکل است و به شکلی برنامه‌ریزی می‌شود تا در آینده هیچ مشکلی ایجاد نشود.

 

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false