×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲ خرداد - ۱۴۰۱  
false
true
شهردار بوشهر هفته آینده انتخاب می شود/اجازه نمی دهیم افرادی که شرایط لازم را ندارند به عنوان گزینه مطرح شوند

ابوذر دهدار در گفتگو با چغادک نیوز پیرامون انتخاب شهردار بندربوشهر اظهار داشت: تمام تلاش شورای اسلامی بر این است که تا هفته آینده شهردار بندر بوشهر را انتخاب نماید در همین راستا افرادی که متقاضی تصدی پست شهرداری هستند براساس مدت زمان تعیین شده تا شنبه پایان وقت اداری مهلت دارند تا برنامه ها و رزومه خود را به دبیرخانه شورای اسلامی شهر بوشهر تحویل دهند.

رئیس شورای اسلامی شهر بوشهر با بیان اینکه جهت تصدی پست شهرداری لازم است متقاضیان شرایط عمومی و اختصاصی این پست را داشته باشند، افزود: لازم است متقاضیان باید بر اساس قوانین موجود در آئین نامه اجرایی شرایط احراز تصدی پست شهرداری مورخ ۴/۱۰/۹۷ مصوبه هیات وزیران و همچنین ماده ۳ بنده ۴ در خصوص مدیریت میانی طبق مصوبه عالی اداری مورخ ۱/۴/۹۵ حائزشرایط لازم باشند.

وی با تاکید بر اینکه از انتخاب داوطلبینی که شرایط عمومی و اختصاصی این پست را نداشته باشد؛جلوگیری شده و اجازه نمی دهیم به عنوان گزینه شهرداری مطرح شوند، اضافه کرد: یکی از نکات مهم انتخاب شهردار بر اساس مصوبه هیات وزیران؛ هفت سال سابقه مدیریت میانی( مدیران کل و معاونین، شهرداران و معاونین) برای شهرداری های شهرهای با جمعیت دویست هزار تا پانصد هزار نفرمی باشد که در انتخاب شهردار لحاظ می شود.

دهدار خاطر نشان کرد: ضمن اینکه شهردار باید شرایط عمومی و اختصاصی را داشته باشد، با توجه به تجربه حدودا ۳ ساله عمر شورا لازم است جهت تصدی پست شهرداری؛ مدیری توانمند، شایسته و پاکدستی باید انتخاب شود که ساختار شهرداری، محلات و بافت شهری را بشناسد.

وی درخواست کرد: از همه شهروندان، رسانه ها و تمامی فعالین حوزه های مختلف خواهشمندیم شورای اسلامی شهر بوشهر را یاری نمایند تا در فضای آرام و بدور از حاشیه و تنش بتوانند شهرداری را انتخاب نمایند که موجبات پیشرفت و تعالی این دیار کهن را فراهم سازد./انتهای پیام

 

آیین‌نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار

تصویبنامه شماره ۱۳۰۷۳۰/ت۵۴۱۵۳هـ مورخ ۱۳۹۷/۹/۲۵ هیئت وزیران

هیئت وزیران در جلسه ۲۵/۹/۱۳۹۷ به پیشنهاد وزارت کشور و به استناد ماده (۸۲) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی و انتخاب شهرداران -مصوب ۱۳۷۵– و اصلاحات بعدی آن، آیین نامه اجرایی شرایط احراز تصدی شهردار را به شرح زیر تصویب کرد:

ماده ۱- شوراهای اسلامی شهرها موظفند ظرف یک ماه پس از رسمیت یافتن، شهردار مورد نظر خود را بر اساس ضوابط و شرایط موضوع این آیین نامه، انتخاب و صورتجلسه مصوبه شورا را به همراه مدارک و مستندات مورد نیاز، جهت صدور حکم انتصاب به مرجع صدور حکم ارایه نمایند.

ماده ۲- در صورتی که وزیر کشور یا استاندار، شهردار معرفی شده را واجد شرایط تعیین شده نداند، مراتب را با ذکر دلایل به شورای اسلامی شهر منعکس می نماید. شورای اسلامی شهر مکلف است نسبت به انتخاب گزینه جدید یا اصرار بر نظر قبلی خود اقدام نماید. در صورت اصرار شورای اسلامی شهر بر مصوبه قبلی، بر اساس تبصره (۳) بند (۱) ماده (۸۰) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران- مصوب ۱۳۷۵- و اصلاحات بعدی آن، موضوع بلافاصله به هیئت حل اختلاف ذیربط ارجاع می شود.

ماده ۳- کسانی را می توان به سمت شهردار انتخاب کرد که دارای شرایط زیر باشند:

الف- تابعیت جمهوری اسلامی ایران

ب- حداقل سی سال سن تمام

پ- انجام خدمت وظیفه عمومی (دوره ضرورت) یا داشتن معافیت دایم در زمان صلح برای مردان

ت- اعلام اعتقاد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و قانون اساسی

ث- نداشتن محکومیت کیفری مؤثر

ج- عدم اعتیاد به مواد مخدر و ران گردان و دخانیات

چ- حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی مرتبط و سابقه اجرایی به شرح زیر:

۱- سه سال سابقه مدیریت پایه یا پنج سال سابقه کارشناسی در شهرداری های شهرهای تا ده هزار نفر جمعیت.

۲- پنج سال سابقه مدیریت پایه برای شهرداری های شهرهای با جمعیت ده هزار تا پنجاه هزار نفر.

۳- پنج سال سابقه مدیریت میانی برای شهرداری های شهرهای با جمعیت پنجاه هزار تا دویست هزار نفر.

۴- هفت سال سابقه مدیریت میانی برای شهرداری های شهرهای با جمعیت دویست هزار تا پانصد هزار نفر.

۵- نه سال سابقه مدیریت میانی برای شهرداری های شهرهای با جمعیت پانصد هزار تا یک میلیون نفر.

۶- نه سال سابقه مدیریت ارشد برای شهرداری های شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر.

تبصره ۱- مدارک و رشته های تحصیلی مرتبط توسط وزیر کشور متناسب با درجه شهرداری تعیین می شود.

تبصره ۲- به ازای هر مقطع تحصیلی بالاتر و یا سابقه خدمت بیش از سه سال در سمت مورد نیاز موضوع این ماده در شهرداری، یک سال از مدت زمان مربوط به سابقه اجرایی کاسته می شود.

تبصره ۳- در موارد استثناء انتخاب شهردار از میان افراد دارای مدرک تحصیلی کارشناسی بدون داشتن سابقه اجرایی صرفاً برای شهرداری های شهرهای زیر ده هزار نفر جمعیت و با تأیید وزیر کشور بلامانع است.

تبصره ۴- منظور از مدیریت پایه، میانی و ارشد در این آیین نامه، سطوح مدیریت های مندرج در مصوبه شماره ۵۷۹۰۹۵ مورخ ۱/۴/۱۳۹۵ شورای عالی اداری می باشد.

تبصره ۵- چگونگی تشخیص سمت های هم سطح در مدیریت های پایه، میانی و ارشد و معادل سازی سابقه مدیریت در بخش خصوصی افرادی که از سوی شوراهای اسلامی شهرها برای تصدی سمت شهردار انتخاب می شوند، بر اساس دستورالعملی است که توسط وزارت کشور با هماهنگی سازمان اداری و استخدامی کشور تهیه و ابلاغ می شود.

تبصره ۶- کلیه کسانی که در زمان تصویب این آیین نامه در سمت شهردار مشغول انجام وظیفه بوده و از نظر تحصیلات و سوابق اجرایی واجد شرایط لازم برای تصدی سمت شهردار در شهر مربوط نباشند تا زمان تصدی در سمت مذکور در آن شهر از شرایط تحصیلات و سوابق اجرایی مندرج در این آیین نامه معاف می باشند.

تبصره ۷- ملاک تشخیص جمعیت هر شهر، آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن می باشد.

ماده ۴- رعایت احکام موضوع لایحه قانونی راجع به منع مداخله وزرا و نمایندگان مجلس و کارمندان دولت در معاملات دولتی و کشوری -مصوب ۱۳۳۷- و اصلاحات بعدی آن و قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل -مصوب ۱۳۷۳- و اصلاحات بعدی آن، برای کسانی که به سمت شهردار منصوب می شوند، الزامی است.

تبصره- شهردار نباید هیچگونه بدهی قطعی معوق نسبت به شهرداری که می خواهد تصدی آن را به عهده بگیرد، داشته باشد.

ماده ۵- شهردار باید از تاریخ اشتغال به کار تا زمانی که در این سمت انجام وظیفه می نماید، در داخل محدوده آن شهر سکونت و اقامت داشته باشد. نحوه احراز سکونت شهردار و خانواده وی توسط وزارت کشور ابلاغ می شود.

ماده ۶- در صورتی که شهردار از بین کارگزاران شهرداری ها و مؤسسات و سازمان های تابع و وابسته آنها یا وزارتخانه ها یا مؤسسات و شرکت های دولتی تابع و وابسته به دولت انتخاب شود پس از خاتمه دوره خدمت با رعایت مقررات استخدامی به سازمان محل خدمت اولیه خود برگشت داده می شود و چنانچه از بین کارگزاران انتخاب نشده باشد وزارت کشور و شهرداری ها در قبال او هیچگونه تعهد استخدامی و به کارگیری ندارند.

ماده ۷- نظارت بر حسن اجرای این آیین نامه بر عهده وزارت کشور است.

ماده ۸- تصویب نامه شماره ۳۹۹۵۶/ت۱۸۳۶۹هـ مورخ ۱۸/۶/۱۳۷۷ لغو می شود.

اسحاق جهانگیری- معاون اول رییس جمهور

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false