×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱ خرداد - ۱۴۰۱  
false
true
۱۰ هزار نفر در استان بوشهر برای بیمه بیکاری ناشی از بیماری کرونا ثبت نام کردند

به گزارش چغادک نیوز: حمیدرضا پناه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با تبریک روز جهانی کارگران و با بیان اینکه کارگران نقش مهم و تاثیرگذاری در عرصه تولید، اقتصاد و صنعت دارند اظهار داشت: کارگران خط مقدم صنعت و تولید محسوب می‌شوند و بدون شک تلاش این افراد در استقلال صنعتی بسیار مهم و تاثیرگذار است.

وی با بیان اینکه برخی‌ها به سبب  ویروس کرونا خانه نشین شدن و مشاغل خود را از دست دادند گفت: برای حمایت از افرادیکه شغل خود را از دست داده‌اند دولت بیمه بیکاری مورد توجه و  این افراد را تحت پوشش قرار داد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر افزود: با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور و ایجاد مشکل برای برخی از واحدهای تولیدی استان و بیکار شدن غیر ارادی کارگران، بر اساس دستورالعمل مشترک معاونت روابط کار وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی، این کارگران بیمه بیکاری دریافت می‌کنند.

پناه بیان کرد: برای برقراری مقرری بیمه بیکاری نیاز به مراجعه حضوری کارگران به ادارات کار و کاریابی‌ها نیست و این کارگران با مراجعه و ثبت نام در سایت Bimebikari.mcls.gov.ir می‌توانند برای دریافت بیمه بیکاری تا پایان اردیبهشت ماه  از مقرری بیمه بیکاری بهره‌مند شوند.

وی با بیان اینکه طبق شیوه نامه، ۱۰ گروه  می‌توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند خاطر نشان کرد: ۱۰ گروه فعالیت که به سبب ویروس کرونا  کسب و کار آنها دچار آسیب شده می‌توانند برای مدت سه ماه از اسفند پارسال تا اردیبهشت امسال از مزایای بیمه بیکاری بهره‌مند شوند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر افزود:همچنین سایر بنگاه‌هایی که جزو ۱۰ گروه شغلی یاد شده نیستند اما به سبب اثرات ناشی از این ویروس ناچار به کاهش فعالیت و تعدیل نیروی کار خود شده‌اند در کمیته‌های ۲ نفره  مورد بررسی قرار گیرند.

پناه تاکید کرد: مقرری بیمه بیکاری فقط به افرادی که مشمول قانون کار، قانون تامین اجتماعی و قانون بیمه بیکاری  هستند تعلق می‌گیرد و  سایر بیمه شدگان از جمله بیمه‌های خاص، مشاغل آزاد، خویش فرمایی، بیمه کارگران ساختمانی، قالیبافان، رانندگان حمل و نقل شهری و مواردی که از مشمول قانون ذکر شده مستثنی شده‌اند، شامل بیمه بیکاری نمی‌شود.

وی با بیان اینکه متقاضیان بیمه بیکاری باید ۳ شرط مشمول قانون کار، بیمه تامین اجتماعی و قانون بیمه بیکاری را دارا باشند افزود: برهمین اساس نام نویسی در سامانه اینترنتی ملاک برخورداری از بیمه بیکاری نیست و باید ۳ شرط یاد شده نیز در مورد آنها محرز شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی  استان بوشهر با بیان اینکه پس از ثبت نام متقاضیان، فهرست آنان برای صحت سنجی به سازمان تامین اجتماعی ارسال می‌شود تصریح کرد: سپس بر اساس اعلام این سازمان، برای افرادی که فاقد شرایط قانونی بوده و مشمول استفاده از این مزایا نیستند، پیامک جداگانه‌ای مبنی بر  احراز نشدن شرایط ارسال می‌شود.

وی افزود: همچنین برای افرادی که حائز شرایط شده‌اند نیز پیامکی مبنی بر ورود دوباره به سامانه و درج نام و کد شعبه تامین اجتماعی و اعلام حساب بانکی ارسال می‌شود.

پناه گفت: سامانه کشوری در تمام استان‌ها طراحی شده و بعد از ثبت نام پالایش از مرکز انجام می‌شود اما کارگاه‌هایی که خارج از این شرایط شغلی شده در کارگروه‌های استانی بررسی می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان  بوشهر با بیان اینکه تاکنون، ۱۰ هزار و ۱۹۸ نفر برای دریافت بیمه بیکاری ناشی از شیوع بیماری کرونا ثبت‌نام کرده‌اندگفت: تاکنون  ۹ هزار و ۳۷ نفر در بررسی‌های اولیه مشمول دریافت بیمه بیکاری شدند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در باره اشتغال روستایی اضافه کرد: سال گذشته ۲۵۴ میلیارد و ۳۴۶ میلیون تومان تسهیلات اشتغال روستایی به سه هزار و ۴۵۶ طرح در استان بوشهر پرداخت شده‌ است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر با اشاره به اینکه با پرداخت این تسهیلات چهار هزار و ۲۷۷ شغل در استان ایجاد شد خاطرنشان کرد: استان بوشهر با پرداخت این میزان تسهیلات اشتغال روستایی از جمله استان‌های برتر در این بخش است.

پناه میزان تسهیلات مشاغل خانگی در سال گذشته را ۶۴ میلیارد ریال دانست و بیان کرد:معرفی و جذب تسهیلات مشاغل خانگی در سال گذشته برابر با ۱۰۰ درصد و  تعداد اشتغال ایجاد شده از محل تسهیلات مشاغل خانگی ۷۲۰ نفر است.

وی به اشتغال روستایی پرداخت و تصریح کرد: در این راستا سال قبل  ۲ هزار و ۴۵۶ طرح اشتغال روستایی به مبلغ ۲۵۶ میلیارد ریال و اشتغال ۴ هزار ۳۰۱ نفر اجرا شد.

بیشتر بخوانید

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر تعداد خانوارهای یارانه بگیر  استان بوشهر را ۲۵۹ هزار خانوار دانست و بیان کرد:  تعداد نفرات یارانه‌بگیر استان بوشهر ۵۸۶ هزار نفر  و  تعداد خانوارهای معیشتی بگیر در استان بوشهر ۱۷۳  خانوار است.

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false