×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۶ فروردین - ۱۴۰۰  
false
true
فعالین سیاسی اصلاح طلب و نو اصولگرای استان بوشهر با موضوع انتخابات مجلس به مناظره پرداختند+تصویر

به گزارش چغادک نیوز: در ششمین مناظره استان بوشهر،  مناظره سیاسی بین علیرضا تقوی نیا از فعالین نو اصولگرای استان و خضر خلیلی دبیر کانون اصلاح طلب دانشجویان و دانش آموختگان استان و از چهره های اصلاح طلب استان بوشهر در پایگاه خبری تحلیلی چغادک نیوز برگزار شد و دو  طرف پیرامون مواضع حزب سیاسی خود و همچنین آخرین تحلیل ها و دیدگاه های خود در خصوص انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان و کشور به مناظره پرداختند.

خضر خلیلی از فعالین سیاسی اصلاح طلب استان بوشهر:

از مدیر محترم پایگاه خبری تحلیلی چغادک نیوز که شرایط را جهت برگزاری مناظره فراهم کردند لازم است تشکر نمایم و قبل از شروع عرایضم؛ اعیاد شعبانیه، روز جانباز و پاسدار را تبریک عرض می کنم و همانطور که جای دیگر گفتم حرف گزاف تحریم و تروریست قلمداد کردن سپاه پاسداران عزیز کشور را محکوم کرده و امیدوارم که امسال سال تعیین تکلیف و تعیین سرنوشت عالی برای کشور باشد و امورات کشور علی رغم دام های گسترده ای که دشمنان این مرز و بوم گسترانیده اند به بهترین شکل پیش برود.

مهمترین اتفاق سیاسی استان طی سال جاری انتخابات مجلس است که علی رغم اوضاع انتخابیه با یک سوال مهم مواجه شده که آیا استانی است یا همچنان در حوزه انتخابات برگزار می شود و همینطور وضعیت انتخابات که هم اکنون معلوم نشده است ولی الحمدالله تحرکات خوبی را داشته است.

تصورم این است که انتخابات با استقبال مناسبی از جانب مردم مواجه شود و علی رغم اینکه مشکلات خیلی زیادی در فضای اجتماعی و سیاسی وجود دارد ولی باتوجه به نوع انتخاب و جایگاه بسیار مهمی که مجلس در کشور دارد و در قانون اساسی برای آن تعبیه شده است قطعا با حضور و موثر مردم خوب شروع خواهد شد.

لازم می دانم در ابتدا به مهترین موضوع انتخابات مجلس که مساله الگوی سیاسی جامعه است اشاره کنم، در انتخابات آتی اثرگذاری دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا به شدت رنگ خواهد باخت و تقسیمات دیگری از جمله فساد و ضد فساد برای مردم اهمیت پیدا می کند.

یا اینکه مثلا کاندیدایی برنامه های اقتصادی مشخصی دارد یا خیر و فضای متفاوتی را احتمالا تجربه کنیم از این جهت که الگوهایی که پیش از این کارساز بودند و آن تقسیم بندی ها بهم بخورند و در واقع برنده انتخابات جناح یا جریانی خواهد بود که برنامه مشخصی بخصوص در رابط با فساد و مبارزه با فساد و بی عدالتی و تبعیض ارائه بدهد.

من فکر می کنم علی رغم اینکه مشکلات حاد کشور که مقامات کشور هم بارها گفته اند مساله اقتصاد است، ولی آن چیزی که مشکلات را تلخ تر و غیر قابل تحمل تر می کند فساد و بی عدالتی است و فکر می کنم هر جریان و جناحی که برنامه دقیق تر و روشن تری در رابطه با فساد ارائه دهد از اقبال بیشتری برخوردار خواهد بود.

علیرضا تقوی نیا از فعالین سیاسی نو اصولگرای استان:

خدمت آقای سرمشقی مدیر چغادک نیوز و همچنین جناب آقای خضرخلیلی از اصلاح طلبان واقعی استان که من در مقابل آنها درس پس میدهم عرض سلام و ادب و احترام دارم و قبل از هر چیز اعیاد شعبانیه را تبریک عرض می کنم و تروریست قلمداد کردن سپاه پاسداران از جانب آمریکا را محکوم می نمایم و باید اعلام کنم که این اقدام ناشی از ضعف استیصال دولتمردان ایالات متحده آمریکا و ضربه ای است که سپاه به منافع آمریکا در منطقه زده و قطعا این اقدام هم مثل سایر اقدامات رژیم جنایتکار ایالات متحده در چهل سال اخیر ناکام خواهد ماند.

بنده وضعیت استان را متآثر از وزارت کشور می بینم یعنی فضای انتخابات در استان بوشهر متآثر از فضای کلی کشور است که متآسفانه ما در کشورمون به هیچ عنوان وضع خوبی رو از لحاظ اقتصادی نداریم وعلی رغم اینکه مقام معظم رهبری تقریبا چند سال اخیر را به وضع اقتصادی اختصاص داده اند و اینکه باید اقتصاداولویت ما باشد ولی دولتی که از حمایت و آرای اصلاح طلبی برخوردار بوده نه تنها به این مورد عمل نکرده ومعیشت مردم را مورد توجه قرار نداده بلکه اولویت خودش را بر روی مسائل انحرافی که شاید آنچنان برای مردم مهم نباشد قرار داده است و اصولا یکی از اشتباهات راهبردی اصلاح طلبان این بود که مسئله معیشت مردم در اولویتشان نبوده است.

به عنوان مثال دولت اصلاحات و حتی همان مجلس دوره ی ششم وقتی نطق های آنان را ملاحظه میکنیم و عملکرد مسئولان اصلاح طلب را می بینیم که اصلا معیشت مردم در اولویتشان نیست و می گفتند ما برای آزادی مردم و توسعه سیاسی آمده ایم، ولی امروز وضع کشور در حال حاضر به گونه ای است که در زمینه اشتغال عملکرد مثبتی از دولت اصلاحات در زمینه رفع بیکاری مشاهده نمی شود و در زمینه شاخصه های اقتصادی مثل کنترل نقدینگی، نرخ تورم و نرخ ارز نیز چیزی دیده نمی شود که نشان از عملکرد بشدت ضعیف آنان می باشد.

برای من جالب است که اصلاح طلبان وقتی از عالمان حمایت می نمایند که در آن دولت سهمی بگیرند و در همین راستا به سراغ امیال خود و وزارت علوم و وزارت خانه هایی که خیلی مرتبط با مسائل اقتصادی نیستند میروند، من نمیخواهم بگویم یا نقض کنم عملکرد آنها را ولی در واقع میخواهم عنوان نمایم که اولویت اصلاح طلبان اقتصاد نیست در صورتی که در مجلس آینده باید ملاک هایی که مردم انتخاب میکنند بدین گونه باشد۱٫ضدیت با فساد ۲-پرداختن به معیشت مردم، چراکه ما واقعا در بحث معیشت مردم با مشکل مواجه هستیم و تنها راه مشکلات معیشتی هم تدابیری است که مقام معظم رهبری مکرر میفرمایند ولی از طرف دولت به آن توجهی نمی شود.

من معتقدم که اگر ما یک مجلسی داشته باشیم که در زمینه ی سیاست خارجی به دفاع از کیان ملی و رویکرد تهاجمی معقولانه همراه با تمام کشورهای جهان تعامل داشته باشیم و ایضا در زمینه داخلی هم مشکل تولید داشته باشیم من فکر میکنم مشکلات ما حل شود.

کل صادرات ما به اروپا از صادراتمان به افغانستان کمتر است یعنی اگر ما بیائیم ارتباطات مویرگی با کشورهای همسایه داشته باشیم وهمچنین توجه کنیم به تولید که تخصص آقای خضرخلیلی هم بوده ما باید تولید گسترده ای داشته باشیم و به وسیله وزارت امورخارجه، بازاری را فراهم نمود زیرا با تولید است که خود به خود مشکلات داخلی حل میشود، ولی دولت اصلاح طلب در برجام و اف ای تی اف و سی اف تی و همچنین پا لرمو و این موارد توقف کرد.

خضر خلیلی از فعالین سیاسی اصلاح طلب استان بوشهر:

نکات مهمی را آقای تقوی نیا عنوان کردند و من از ایشان به عنوان نو اصولگرای تحصیل کرده انتظار دارم که حداقل در اینجایی که نشسته ایم و بحث می کنیم مسائل را اصولی تر، واقعی تر و علمی تر بررسی کنیم، چراکه در حال حاظر ما کاندیدا نیستیم که به بحث و جدل بپردازیم وبخواهیم حرفی بزنیم که مردم خوششان بیاید زیرا واقعیت این است که اصلاح طلب ها در دوره آقای خاتمی نسبت به دولت کنونی که ما خودمان نیز به آن انتقاد دارم نگاهی که به ایجاد اشتغال و حل مساله معیشت دارند نگاهی اصولی تر بوده است.

من نمی خواهم حرفها و بحث هایی که در کلام اصولگراها و اصلاح طلبها به هم پرتاب می کنند را تکرار کنم ولی واقعا تصور من این است که اگر دوره احمدی نژاد را با همه کم و زیادش به عنوان یک نمونه از یک دولت اصولگرا ببینیم و یا دوره خاتمی یا حتی همین دوره روحانی که ما کلی به آن انتقاد داریم چیزی که جریان تکنوکرات اصلاح طلب برای اشتغال بر می دارد با همه ایرادات فرهنگی و سیاسی که در آن وجود دارد مبنایی تر، ماندگار تر و موثر تر خواهد بود.

دولت خاتمی اصلا شعارش توسعه اقتصادی نبوده بلکه توسعه سیاسی بوده و در همان مسیر قدم بر می داشت ولی همگان می دانند که توسعه اقتصادی پیش زمینه آن توسعه فرهنگی و سیاسی می باشد و اصولا یک دو گانه ای است که از هم قابل تفکیک نیست، حل مساله اشتغال و معیشت نیز اگر بخواهد به عنوان یک آیتم تبلیغاتی به آن نگریسته شود با شیوه های پوپولیستی و مسکن طور مساله حل می شود و به گونه ای به اقتصاد صدقه ایی؛ یا متمرکز بر توزیع ثروت می ماند، واقعیت این است که در شرایط فعلی مشکل اصلی اقتصاداست و مرتفع کردن مشکل اقتصاد مملکت بدون حل اختلاف و مشکلی که با جهان غرب داریم به نظر من ممکن نبوده و ما به یک توسعه پایدار مستقر و متعادل نخواهیم رسید.

مگر اینکه از تنش با غرب بیرون بیائیم چونکه یک واقعیتی است که نمی توان خود را فریب داد به هر حال سهم بسیار بالایی از اقتصاد دنیا در دست دنیای غرب می باشد چه خوشمان بیاید و نیاید منتهی سعی ما باید بر این باشد با غرب و آمریکا به یک تعاملی برسیم، باید اختلاف داشته باشیم و گرنه بحث خود اکتفایی و خود اتکایی اصلا دوره آن گذشته و بهم پیوستگی اقتصاد بین الملل اجازه نمی دهد که شما در یک کشور محصور با همه امکانات و استعدادها به یک اقتصاد متعادل برسید.

من این مقدمه را از این جهت گفتم که تا حدودی بتوانم عملکرد دولت روحانی را توجیح نمایم، ما خودمان به عملکرد دولت روحانی اعتراض داریم ولی واقعیت این است که آقایان اگر برجام را به نتیجه برسانند با فتح الفتوح اقتصادی می رسانند البته الان گذشته و حرکت غیر قابل پیش بینی و احمقانه آمریکا که از برجام خارج شد را دیده ایم، کسی کوچکترین احتمالی نمی داد که رئیس جمهوری پیدا شود که در آمریکا اینطوری بخواهد نقض تعهد نمایند، تصور دولت این بود.

تصور دولت این بود که با حل مساله برجام بقیه مسائل اقتصادی هم راحتر می شود حل کرد، بله قبول دارم که دولت به مساله اقتصاد باید بیشتر می پرداخت، بیشتر از همون سال اول به مساله برجام نه دو، سه سال ، ۵ سال طول می کشد و بهتر این بود که بر می گشت همون کاری که در یکی دو سال آخر می کرد ، همون کار را شروع کرده و رسیدگی کند و در بحث تولید نیز باید گفت که مسائل را باید کلانتر دید و با نگاه فراگیرتر و منطقی تر می شود مسائل را بررسی کرد.

علیرضا تقوی نیا از فعالین سیاسی نواصولگرای استان بوشهر:

باید عرض کنم که ما خودمان نقدهایی نسبت به احمدی نژاد داریم ولی معتقدیم که اصول سیاست خارجی و اصولی که وی در دولت بود دنبال میکرد در واقع موفق تر از دولت کنونی بود. در دولت احمدی نژاد پرایدمان علی رغم همه تحریم ها در سوریه و در عراق فروش می رفت . ورود پراید به سوریه و عراق باعث ایجاد ده ها هزار شغل شد و ارز آوری بالایی داشت و آنها به محصولات پس از فروش وابسته شدند و اکنون نیز ارزآوری می کنند، این مسائل برای ما ایجاد شغل کرد و سودآوری داشت.

اما در دولت روحانی اصلا چنین چیزی نداشتیم، در دولت احمدی نژاد بود که سمند خودروی پلیس ارمنستان شد و در ونزوئلا نیز سبب بوجود آمدن هزاران شغل و ارزآوری شد، ما تراکتور سازی درست کردیم، در این خصوص باید بگویم که رویکرد دولت احمدی نژاد بسیار موثر بود ولی متآسفانه در دولت روحانی نه تنها این رویکرد دنبال نشد بلکه صرفا به دنبال برجام رفتند که پول های بلوکه شده برگردانده شود و سرمایه گذاری خارجی صورت بگیرد وباعث ارز آوری شود که ۳ سال اول منتظر توافق برجام بودند و بعد از آن هم منتظر اجرای تعهدات و اکنون هم منتظر اروپا در واقع به طور کامل به خارج نگاه می کنند وچشم امید به خارج دارند.

این را ماهم میدانیم که اگر سرمایه گذاری خارجی بیاید این مشکلات حل میشود ولی نتنها سرمایه گذاری خارجی محقق نشد بلکه با یک تشر ترامپ شرکت های خارجی از ایران رفتند، باید بگویم مشکل ما با آمریکا حل نخواهد شد و نباید منتظر آمریکا باشیم دلیل آن هم این است که ما با یک سیستم امپریالیسمی روبرو هستیم که هدف خودش را تسلط بر منابع وذخائر نفتی و انرژی جهان میداند که اگر این منابع و ذخائر را کنترل کند میتواند خود را باز تولیدنموده وابر قدرتی خود را حفظ کند.

تاکید می کنم مشکل ما با دولت آمریکا نیست مشکل ما با نظام سرمایه داری است که نظام سرمایه داری برای کنترل برجهان باید برمنابع انرژی تسلط داشته باشد، یک روز؛ مصداق سرمایه داری دولت خبیث انگلیس بود، امروز مصداق سرمایه داری آمریکا و ممکن است پس فردا مصداق چین باشد وما مجبور باشیم مرگ برچین بگوییم .

مشکل ما با اینهاست شما بروید ببینید که دولت آمریکا در ۲۰ سال اخیر با چه کشورهای مشکل داشته است، یکی از آنها لیبی است که مرغوب ترین نفت جهان را دارد همچنین با دولت عراق مشکل داشته است که از ذخائر عمده نفت جهان را دارا می باشد، ایران نیز از دیگر کشورهاست که یکی از ذخائر عمده نفت و گاز جهان را داراست، با ونزوئلا مشکل داشته که اولین ذخیره نفت جهان را دارد این تجربه ها نشان می دهد نظام ایالات متحده آمریکا مشکلش باما حل شدنی نیست، مگر اینکه ما به دوران شاه برگردیم و ذخائر نفتی مان در اختیار آمریکا قرار گیرد که هر وقت او خواست مثل کشورهای حاشیه خلیج فارس قیمت های نفت را بالا برده و هر وقت آمریکا خواست آن را پایین بکشد.

هنر مدیر در شرایط تحریم این است که از درون شکوفایی ایجاد کند از درون مشکلات را حل کرده و از درون توسعه ایجاد نماید تجربه ما می گوید مشکل آمریکا با ما حل شدنی نیست مثل بحث تبادل گروگان ها که داشتیم که در بیانیه الجزایر که بهزاد نبوی دوست جریان نماینده اصلاح طلب ما بود و در دوره هاشمی ما بر سر گروگان ها در لبنان بحث کنیم.

در بحث قانون داماتو که ما دیدیم بالای ۱۰ میلیون دلار سرمایه گذاری را ممنوع کردند و در دولت خاتمی ما تمام تلاشمان را کردیم برای بهبود رابطه، باید بگویم رئیس جمهوری مودب تر و ملین تر از خاتمی برای غرب گیر نمی آمد ولی واقعا چه رفتاری با خاتمی داشتند؟.

اما در بحث همین دولت روحانی که برادرم آقای خلیلی اشاره کردند در رابطه با برجام که آن را یک اقدام درست می دانند بحث ما این است که برجام اگر بصورت تاکتیکی نگاه می شد ما هم قبول داشتیم برجام بالاخره می خواست یک گوشه ای از مشکلات را حل کند ولی نگاه دولت روحانی و وزیر امور خارجه و شخص رئیس جمهور نگاهی استراتژیک بود و همه تخم مرغ هایشان را در سبد برجام گذاشتند و گفتند اگر برجام بیاید مشکل آب ما حل می شود و چنین و چنان، متاسفانه به علت ضعف وزیر امور خارجه و تیم مذاکره کننده این دولت اینقدر متن برجام بد نوشته شده بود که الان ترامپ از برجام خارج شده و تحریم ها با شدت بیشتری برگشته و کشورها از تحریم ها تبعیت می کنند و ما حتی نمی توانیم تعهدات خودمان را که طبق برجام ملزم به اجرا بودیم تعلیق نماییم چون تحریم ها و ۶ قطعنامه شورای امنیت بلافاصله باز می گردند.

یعنی دولت روحانی به اعتقاد من ضعیف ترین دولت بعد از انقلاب بوده است که تمام تخم مرغهایش را در سبد غربی ها ریخته و برجام هم امروز شکست خورده است و ما آرزو می کنیم به شرایط قبل از برجام برگردیم، یعنی شرایطی که ما ۲۰ هزار سانترفیوژ داشتیم، دلار ۳۵۰۰ بوده و مشکلات در این حد نبوده و مردم ما نسبت به رابطه با دشمن شرطی نشده بودند و متاسفانه الان هم مجبوریم تعهداتی که طبق برجام داده بودیم را اجرا نمائیم.

در بحث استانی بودن انتخابات من معتقدم که هر چه ما به طرف کلی نگر شدن پیش برویم خیلی خوب است ولی اصلا مناسب شرایط کشور ما نیست حتی من معتقدم بهترین سیستم سیستم پارلمانی است برای کشور ما ولی نه برای الان برای ۲۰ الی ۳۰ سال دیگر چون هنوز به توسعه سیاسی مناسبی نرسیده ایم.

در خصوص حوزه بوشهر باید بگویم اگر بخواهیم عملکرد ۴ نماینده را بررسی کنیم آقای خدری عملکردش متوسط بوده و نه آنچنان خوب بوده که ما بگوئیم در طراز انقلاب بوده و آنقدر بد هم نبوده است، چراکه آقای خدری در برخی مواقع یک سری نطق هایی داشته است که از منافع استان دفاع نموده و نمی توان آن را کتمان کرد و آنچنان هم عملکرد مثبتی نداشته است که دلایل آن را ذکر خواهم کرد.

من معتقدم ضعیف ترین عملکرد را آقای سعادت نماینده دشتستان داشته است چراکه وی بیش از آنکه وکیل مردم باشد وکیل دولت روحانی است، در جاهای مختلفی خود را آزموده، حتی من خودم یکبار حضوری وی را در نمایشگاه مطبوعات دیدم و مواضعی که از وی دیدم برایم جالب بود. اطلاعات و برداشت نماینده محترم دشتستان نسبت به فضای مجلس از بنده ای که بیرون از مجلس بودم بسیار ضعیف تر بود که لازم است خاطره ای از وی نقل کنم .

در روز قبل از جلسه رای اعتماد وزیر علوم فعلی که ما در نمایشگاه مطبوعات سال ۹۶خدمت وی بودیم معتقد بود وزیر علوم رای اعتماد نمی گیرد ولی من گفتم رای می گیرد چون اصولا مجلس کنونی مجلسی است که در مشت لاریجانی بوده و نماینده و عصاره ملت نمی باشد چراکه لاریجانی و روحانی وقتی تصمیمی را بگیرند بقیه نمایندگان خیلی نمی توانند کاری انجام دهند، معتقدم که سعادت خبط بزرگ اصلاح طلبان دشتستان بود که وی را انتخاب کردند و الان دارند چوب آن را می خورند چرا که سعادت عملکرد بسیار ضعیفی داشته است .

در مورد خانم سکینه الماسی باید عرض کنم که با توجه اینکه دوره اول ایشان بوده است ولی در بحث اشتغال در حوزه پارس جنوبی انصآفا موفق عمل کرد البته ایراداتی هم داشت .

درحوزه دشتی و تنگستان اعتقاد شخصی بنده این است که آقای شهریاری توانمندترین نماینده تاریخ ۴۰ ساله ادوار استان بوشهر می باشد ولی ایرادی که به آقای شهریاری داریم این است که مسئولیت برایش اشباع شده و خودش را بالاتر از این مسئولیت می بیند و از ارتباطات بسیار گسترده ای که دارد در جهت منافع استان و حوزه انتخابیه کمتر استفاده کرده در صورتی که من معتقدم که شهریاری بهتر از اینها می توانست عمل کند چون بسیار انسان نخبه ای می باشد و هم مدیری موفق بوده و هم نماینده ای موفق بوده است.

در ادوار گذشته در مورد انتخابات هم اصولگراها در حوزه بوشهر به اجماع نرسیده و فعلا وضعیت این جبهه مشخص نیست ، اگر تنگ نظری ها و انحصار طلبی ها در حوزه بوشهر رخت بر ببندد و اصولگرایان به اجماع برسند قطعا آرا متعلق به اصولگرایان خواهد بود که این را با آمار هم حاظر به اثبات خواهم بود ولی آن انحصار گرایی که ناشی از یکی دو نفر است اجازه نمی دهد اصولگرایان به اجماعی برسند.

در حوزه دشتستان معتقدم برای اصولگرایان کار خیلی راحت تر است و اگر به یک کاندیدا برسند با توجه به فضایی که در انتخابات دشتستان سراغ داریم من معتقدم که در دشتستان براحتی کرسی آینده متعلق به اصولگرایان خواهد بود و در حوزه دشتی و تنگستان کار خیلی سخت و دشوار است چون افرادی مثل آقایان زینبی، شهریاری و کرمی بسیار توانمند می باشند من معتقدم حوزه دشتی بسیار حساس بوده گرچه خیلی اخباری از آن به بیرون درز نمی کند.

خضر خلیلی از فعالین سیاسی اصلاح طلب استان بوشهر:

استانی شدن انتخابات کاملا هم به نفع مردم و هم به نفع نظام می باشد که قطعا حداقل برای حوزه استان کوچکی مثل بوشهر که ترکیبی از شناخت رو دررو و عملکردهای جناحی و حزبی می تواند یک کاندیدا را بالا بیاورد بسیار مفید است و کیفیت نمایندگی مردم ارتقاء پیدا خواهد کرد.

نمی دانم واقعا شورای نگهبان یا نهایتا مجموعه حاکمیت به این نتیجه برسد که انتخابات را استانی کند یا خیر ولی در کل کار بسیار خوبی است و واقعیت این است که به همه مجموعه ها، جناح ها و گروه های دولتی و غیر دولتی انتقاد وارد می باشد و متاسفانه فضای کشور فضایی است که امکان اقدامات بزرگ و تعیین کننده نیست و تغییر حوزه های انتخابی یک اقدام بزرگ محسوب می شود.
استانهای بزرگتری هستند که تعصبات مهم تری و غیر قابل پیشینه ای دارند بنابراین خیلی خوش بین نیستم که انتخابات استانی شود ولی این کار را کار درستی می دانم.

بنده زیاد وارد مصادیق ارزیابی عملکرد نماینده ها نمی شوم ولی واقعیت این است که در این دوره عملکرد کسانی مثل شهریاری فوق العاده عالی و فراتر از انتظار بود، من در دوره قبل به شدت مخالف آقای شهریاری بودم و وقتی وی سخنرانی کردند و او را مورد انتقاد قرار دادند واقعیت این بود که آقای شهریاری که ما دیدیم با آن شهریاری سابق با تمام محاسنات چهره شهریاری یک چهره ملی برجسته تر شده و معایب وی که در مجلس سوم و چهارم بود خیلی کم رنگ شده بود و به عنوان مثال دخالت در جزئیات یا مثلا رویه های گروه گرایانه یا باند گرایانه اصلا نداشتند.

عملکردخانم سکینه الماسی عملکرد قابل توجهی است و با توجه به اینکه وی به هر حال یک خانمی می باشد که در حوزه ایی سنتی نماینده شده اند و از طرفی در بخش های مهم نفت، گاز و پتروشیمی که به اصطلاح مدرن است عملکرد قابل توجهی داشت.

در حوزه دشتی و تنگستان نمی دانم عملکرد به چه صورت می باشد ولی در واقع قابل پیش بینی نیست که شورای نگهبان و بحث رد صلاحیت به کجا می انجامد و سرنوشت کاندیدها چه خواهد شد، ولی به عنوان مثال احتمال اینکه مجموعه یا بخش قابل توجهی از اصلاح طلبان برروی آقای شهریاری اجماع نمایند وجود دارد و اظهار نظر در مورد بقه افراد را به خاطر اینکه فعلا زود می باشد واردآن نمی شوم چرا که مهمترین مساله ای که راجع به انتخابات در پیش رو داریم مساله نظارت استصوابی است که بحث مفصلی است که در مورد آن صحبت خواهم کرد.

علیرضا تقوی نیا از فعالین سیاسی نو اصولگرای استان بوشهر:

من در پاسخ به آقای خلیلی باید یک نکته عرض نمایم که در واقع یکی از ایرادات من نسبت به اصلاح طلبان این است که خیلی ذهنی و آرمان گرایانه صحبت می کنند و در بحث استانی شدن من عرض کردم که استانی شدن خیلی خوب است ولی در کشورهایی که مردمانشان توسعه یافته باشند یعنی ذهن مردم توسعه پیدا کرده باشد.

اگر انتخابات استانی شود خود آقای خلیلی یکی از افرادی است که بشدت انتقاد خواهد کرد چون اول اینکه مردم در حوزه های انتخابیه کوچک ناامید می شوند، شما ببینید در استان بوشهر فقط شهرهایی که آراء زیادی دارند تعیین کننده خواهند بود و بقیه شهرهای کوچک خیلی تعیین کننده نیستند و مردم نا امید شده و فاصله می گیرند.

دوما” بحث پول خیلی تعیین کننده خواهد بود یعنی اگر ما جایی برسیم که واقعا احزاب به طور واقعی شکل گرفته باشند و از درون احزاب به مردم کاندیدا معرفی کنیم و مردم بر اساس نگاه حزبی و نگاه توسعه یافته سیاسی بخواهند رای دهند بله؛ این نگاه خیلی خوب است و موافق هستم پارلمانی شود ولی متاسفانه در کشور ما به این گونه نیست و احزاب احزاب اصیلی نیستند و فقط در موقع انتخابات حاضر می شوند، ما در چنین فضایی بحث استانی شدن و پارلمانی شدن را به شدت به ضرر کشور می دانیم.

در خصوص اصولگرایان باید عرض کنم در دوره گذشته هم اگر انحصار گرایی نبود و اگر بزرگان اصولگرایی در استان بوشهربه طور دقیق عمل می کردند و همه گروه ها و جریانات را می دیدند و انحصار طلبی نمی کردند و اقتدار گرایانه با کنش گران سیاسی اصولگرا برخورد نمی کردند معتقدم ما در یکی دوتا حوزه دیگر می توانستیم موفق شویم ولی متاسفانه یک سری افرادی که خودشان را پدر خوانده جریان اصولگرایی می دانند و معتقدند دیگران باید از ما حمایت کنند و نه اینکه ما بشینیم و به یک جمع بندی برسیم.

همانطور که گفتم تا زمانی که این انحصار گرایی در اصولگرایی وجود داشته باشد اصولگرایی به نتیجه ایی نخواهد رسید؛ اما در خصوص سخنرانی فاطمه هاشمی من معتقدم فضای کشور عوض شده و قبلا مردم یک تصور خیلی واهی از برجام داشتند یعنی خیال می کردند برجام خیلی از مشکلات را حل می کند و مجلسی که سرکار میاد باید تکلیفش را با برجام و مذاکرات هسته ای حل کند وآن موقع خواست عمومی مردم مجلسی بود که با دولت همراه باشد و وضع اقتصادی را حل کند .

درست است که حرف فاطمه هاشمی اثر گذار بود اما امروز چنین چیزی اثرگذار نخواهد بود و حتی اگر خود مرحوم هاشمی زنده بود حرف آنها نیز خریداری نداشت؛ چونکه امروز مردم از این دولت و رویکردهای نسبت به خرج این دولت نا امید شدن از این دولت و این رویکرد نیست .

من معتقدم امروز مردم افرادی را میخواهند که اول با فساد مبارزه کنند و سپس از داخل سعی بر حل مشکلات داشته باشند و به اعتقاد من شانس اصولگراها بیشتر است چون اصلاح طلبها یکسری ایرادها دارند آن ایرادات مانع از آن میشود که قشرهای وسیعی از جوانان و مردم به سمت آنها بیایند.

به نظر من در انتخابات آینده مجلس شانس اصولگراها بسیار زیاد است و اگر آن پیرمردهایی که خودشان را خود خواص پندار می دانند و معتقدندکه بزرگتر از همه هستند و نیازی به مشورت بقیه ندارند و بقیه باید از آنان تبعیت کنند اینها کار را به عناصر جوان، نخبه و متخصص بسپارند و یک ساختار فراگیری تشکیل شود، من معتقدم که اصولگرایی پیروز خواهد شد اگر که همون تشطت را داشته باشد وگرنه اصلاح طلب ها پیروز خواهند شد.

خضر خلیلی از فعالین سیاسی اصلاح طلب استان بوشهر:

 

به هر حال واقعیت این است که در استان بوشهر که گرایش اصلاح طلبانه قوی معروف است کار اصولگراها همیشه سخت بوده و الان هم در شرایطی که جریانات اصلاحات ضرباتی خورده اندآنچنان فرقی هم دیده نمی شود که کاندیدایی که خیلی شکل و شمایل اصولگرایانه داشته باشد به صرف اصولگرا بودنش رای بیاورد.

پیش بینی من این است که مجلسی اصولگراتر، جوانتر و مدرن تر خواهیم داشت و طبق توصیف آقای تقوی مجلسی نو اصولگراتر و با کیفیتی بالاتر خواهیم داشت منتهی این به شرایط عمومی سیاسی کشور بستگی دارد و اینکه واقعا این همه تحولات مهم را در این چند ماه آتی چه داخلی و چه خارجی چطور پشت سر بگذاریم.

قطعا اصلاح طلب ها به اشکال مختلف وارد انتخابات خواهند شد و نمی توانم پیش بینی کنم که در استان چه وضعیتی پیش خواهد آمد چون اصلا نمی دانم چهره های مطرح اصولگرا در تور شورای نگهبان و نظارت استصوابی رد می شود یاخیر؛ که من فکر می کنم اینبار شورای نگهبان چشم های تور استصوابی را تنگ تر خواهد کرد و با دقت بیشتری برخورد کند.

من به عنوان یک اصلاح طلب شاید جزو معدود اصلاح طلبانی باشم که در شرایط فعلی و امروز از اصل استصواب دفاع می کنم و امیدوارم که با توجه به وضعیت نامتعادل و نامفهومی که جامعه و کشور از طریق فساد وجود دارد این عادلانه باشد، رها کردن انتخابات یا اجازه دادن به حضور افراد که صاحب صلاحیت های مشخص اخلاقی و مالی نباشند به معنایی این است که وارد فضای انتخابات بسیار پر هزینه ای خواهیم شد.

کسانی که پول حرام و کثیف جمع کرده اند کم نیستند چراکه در مملکت ما می توان به هر شکلی پیروز انتخابات شد و اگر نظارت استصوابی درست و قوی عمل نکند می تواند مجلسی بسیار فاسد و ناکارآمد را بوجودآورد و امیدوارم که این پیر استصواب متعادل بچرخد یعنی حداقل بر مبنای جناح و ارتباطات سیاسی نچرخد.

خیلی ها هستند که بطور محرز فاسد بوده و از لحاظ سیاسی اقتصادی و اخلاقی مساله دارند ولی هیچ مدرکی علیه آنها وجود ندارند.

ما قبول داریم ایرادات نظارت استصواب را ولی اینکه منصفانه و متعادل به صلاح نظام و مملکت بچرخد و با توجه به اینکه چشم انداز روشنی از افراد نداریم نمی توانیم وارد بحث شویم.

علیرضا تقوی نیا از فعالین سیاسی نواصولگرای استان بوشهر:

 

از اساس من اعتقاد دارم نظارت استصوابی برای کشور لازم و ضروری است و این نظارت تقریبا در همه کشورها مثل کشورهای اروپایی، آمریکایی و کشورهای توسعه یافته به یک شکلی وجود دارد؛ در کشور ما نیز با توجه به شرایط اجتماعی سیاسی و فرهنگی یک سری نظارت استصوابی داریم؛ چراکه اصل این نظارت استصوابی بسیار ضروری است.

شورای نگهبان مولود با برکت نظام جمهوری اسلامی است و آرزوی مرحوم شیخ فضل الله و بزرگان شیعه بوده است و تضعیف جایگاه شورای نگهبان حرام است ولی منتهی نقد شورای نگهبان مثل باقی نقدها به نظر من لازم و ضروری است، شورای نگهبان نیز ممکن است ایراداتی داشته باشد.

اگر شورای نگهبان سلیقه ای عمل نکند که انصافا هم اینطور نبوده و همیشه خدا در نظر گرفته شده است و قانون مدارانه برخورد کند که الحمدالله بدین گونه می باشد، شورای نگهبان اصلش بسیار ضروری است و هر جا که ما نظارت استصوابی نداشته ایم ضرر کردیم که نمونه واضح آن عدم نظارت استصوابی شورای شهر بوشهر است، من نمی خواهم شورای شهر بوشهر را زیر سوال ببرم ولی ما افراد توانمند تر و متخصص تری را داشتیم که وارد شورا نمائیم.

شما پولهایی که در انتخابات شورای شهر بوشهرخرج شد را ببینید از کجا و به چه صورتی بوده آیا نهادی جهت نظارت بر روی آنها بوده است آیا افراد توانمند تری وجود نداشت که وارد انتخابات شوند؟ این نشان دهنده آن است که نظارت استصوابی لازم و ضروری است ولی خوب هر جا که نظارت استطلاعی بوده است ضرر کرده ایم.

ما نباید از نقدهایی که بر شورای نگهبان وجود دارد بترسیم و شورای نگهبان هم باید از نقدها استقبال کند و از افراد دعوت کند و همانطور که آیت الله جنتی فرمودند خدا می داند که ما هیچ گاه مصلحت اندیشانه عمل نکرده ایم و سعی کردیم گروه گرایی و باند گرایی نکنیم.

اگر جایی هم اشتباه کردیم از خدا طلب مغفرت می کنیم که البته من معتقدم اگر ساختار شورای نگهبان بروز تر شود مخصوصا دفاتر استانی و اگر دقیق تر عمل کنند این شورا روز بروز بالنده تر خواهد شد و به اعتقاد من ملاک باید مراجع چهارگانه باشد.

یعنی وقتی اداره اطلاعات که مهمترین رکن مراجع چهارگانه می باشد و بواسط اینکه اطلاعاتش از همه دقیق تر است گزارشی در مورد فردی داد و با مستندات لازم صحبت کرد دیگر به نظر من نباید در دفاتر استانی و شورای نگهبان جای شک و شبهه ای باقی بماند یعنی اگر به استعلام های مراجع چهارگانه رجوع کنیم و این استعلام ها را عملی کنیم که تا حدود زیادی هم اینگونه بوده ما در نظارت استصوابی مشکلی نخواهیم داشت.

خضر خلیلی از فعالین سیاسی اصلاح طلب استان بوشهر:

 

صحبت هایی که در مورد نظارت استصوابی بیان نمودم ناظر شرایط حال کشور است و به هر حال در عملکرد نظارت استصوابی ایرادات جدی وارد است ولی در خیلی موارد جناحی عمل کرده اند که کاملا هم واضح است ، به نظر من شروط اعمال نظارت استصوابی در مجلس قبل فاصله شخص با فاصله حاکمیت بود که کار درستی نیست و باید انتخاب را به طور واقعی به عهده مردم گذاشت .
شرایط فعلی را من شرایط بسیار آشفته ای میبینم که مصداق ضرب المثلی است که میگوید پول را روی سیبیل ناصرالدین شاه هم بذاری برایت نقاره میزند .

نظارت استصوابی ایرادات تاریخی دارد که در استان هم ایراداتی وجود داشته و چهره های مطرح را رد صلاحیت کرده اند در صورتی که معادل همان شرایط افرادی بودند که تائید صلاحیت را گرفتند و تصور عموم این است که فردی مثل آقای ماشالله حیدر زاده که رد صلاحیت شد آنچنان گناه کار تر از کسانی که تائید صلاحیت شده اند نبود و وجدان جمعی چنین قضاوتی را داراست.

امیدوارم با توجه به شرایط خیلی خاصی که کشوردرگیرش می باشد نظارت استصوابی به صورت منصفانه و عادلانه اعمال شود.

راجع به انتخابات بوشهر من فکر می کنم با توجه به شرایط موجود اصلاح طلبان می توانند تصمیمات جدیدی بگیرندچه بسا اگر به اصلاح طلبان مراجعه شود بین آقایان خدری و جمیری با همه اوصافی که چهره آقای جمیری را چهره بارز اصولگرا می دانند البته به لحاظ صفات شخصی و امانت داری ممکن است در آن مقطع آقای جمیری را بر آقای خدری ترجیح دهند.

حتی اگر در آن مقطع خودم هم بخواستم وارد شوم بین آقایان جمیری و خدری، آقای جمیری را انتخاب می کردم بالاخره نمی شود همه چیز را در مسائل سیاسی و جناحی دید چراکه پای سرنوشت مردم درمیان است و این امانت داری می باشد.نمایندگی مردم تماما عزت است و ما این لباس را باید بر تن کسی کنیم که حداقلی از آرمانها و ویژگی های شخصیت های مردمی در چهره ایشان متجلی باشد.

علیرضا تقوی نیا از فعالین سیاسی نو اصولگرای استان بوشهر:

 

من معتقدم مشکل احزاب در استان بوشهر همان مشکلی است که در کشور وجود دارد یعنی متاسفانه به واسطه ایراداتی که در ساختار کشور است قدرت و اقتدار سیاسی از ناحیه احزاب توزیع نمی شود لذا احزاب ما احزابی هستند که قدرتمند نیستند و مردم آنها را جدی نمی گیرند لذا احزاب فقط زمان انتخابات ها می آیند و شکل می گیرند و ظهور، بروز و نمود عینی و عملی پیدا می کنند.

به همین خاطر هم هست که ما به هیچ عنوان احزاب موفقی نداریم، احزاب موفق یعنی اینکه یک منبع مالی مستقل داشته باشد، به حکومت وابسطه نباشد و یک ایدئولوژی خاصی داشته باشد، حق عضویت از اعضا بگیرد و مرتبا ظهور و بروز داشته باشد و نسبت به مسائل مختلف راهکار ارائه بدهد دولت در سایه تشکیل بدهد ولی هیچ کدام از اینها را نداریم.

متاسفانه این ضعف احزاب به احزاب استان بوشهر هم تعمیم پیدا کرده است و این ضعف عملکرد احزاب باعث ضعف نظارت بر ساختار اجرایی و مدیریتی کشور و نمایندگان مجلس شده و این ضعف نظارت باعث ایجاد فسادها و معضلات شده است.

احزاب خیلی ضعیف هستند و دلیل آن هم ساختار سیاسی است که قدرت را از ناحیه احزاب توزیع نمی کند اگر احزاب ما قدرت داشتند فی المثال بنده ای که کاندیدا بودم و می دانستم که فلان حزب وجود دارد که تامین کننده است می رفتم خودم را عرضه می کردم.

بالاخره خیلی بهتر از این بود که جناح های بی در و پیکر بیایند و کار را دست بگیرند و از طریق آنها فلان شخصیت بیرون آورده شود، یعنی الان فلان آقا با پولی که دارد بدون سابقه حزبی و ارتباط با چندین سران جریان توانسته به سطح بالایی برسد کما اینکه در دوره گذشته در استان فردی که هیچ نسبتی با اصلاح طلبی نداشت در لیست اصلاح طلبان قرار گرفت و فقط بواسطه اینکه با چند نفر از اعضای اصلی شورای مرکزی زد و بند کرده بوده در لیست قرار گرفت که این نشان دهنده ضعف احزاب است.

در صورتی که اگر احزاب وجود داشتند این مشکلات پیش نمی آمد؛ شما ببینید دو نالد ترامپ در آمریکا فردی است که از طریق حزب بالا نیامد، درست است این از ضعف حزب جمهوری خواه بود که ترامپ بیرون آمد ولی ببینید که ساختار ایالات متحده برای منافع ایالات خیلی موفق بود اگر فردی مثل ترامپ را استثنا بگیریم ساختار سیاسی ایالات ساختاری ظالمانه است ولی برای خودشان بسیار خوب است و یک جناح با دو حزب می باشند که هر کس پیروز شود ملزم به رعایت منافع ایالات متحده است .

ولی در ایران جناح ها بی در و پیکر هستند و فرد ۴ نفر را تحت تاثیر قرار داده و می خرند و ۴ روزنامه نگار را می بیند و کاندیدای مجلس می شود، معتقدم اگر ما بخواهیم روز به روز توسعه یافته تر شویم و پیشرفت کنیم باید فسادها و مشکلات را اصلاح کنیم و نظارت را تقویت کنیم باید احزاب ما قوی و قدرتمند باشند و وابستگی به ساختار حاکمیتی نداشته باشند منتهی منافع ملی را رعایت کنند ولی این به معنای اپوزیسیون بودن نیست اتفاقا دعوای آنها با حاکمیت باید بر سر این باشد که چرا منافع ملی را تحصیر نمی کنند.

منتهی ایرادی که ما در کشور داریم این است که منافع ملی تعریف نشده است، حتی نخبگان سیاسی ما بحث دارند که انرژی هسته ای منفعت ملی هست یا نیست و متاسفانه هنوز ما بر سر این مساله نیز توافق نداریم، در استان هم بدین شکل است.

در استان نیز حزبی موفق که مکررا جلسه بگیرد و برای حل مشکلات راهکار ارائه کند وجود ندارد البته احزابی اصلاح طلب و اصولگرایی هم وجود دارند که در ۲۲ بهمن یک بیانیه می نویسند و بصورت کلیشه ای هم توصیه ای می کنند و اینکه راهکار ارائه دهند و بتوانند معضلات را کشف و دولت در سایه تشکیل دهند و نماینده را نقد کنند و دلسوز باشند نداریم.

متاسفانه تمام احزاب یک سال مانده به انتخابات پیدایشان می شود و می گویند که یک کشوری هست که ما باید در آن فعالیت کنیم.

خضر خلیلی از فعالین سیاسی اصلاح طلب استان بوشهر:

 

احزاب استان با کمال تاسف نتنها در اتفاقات تعیین کننده جریانات سیاسی که در استان وجود دارد؛ نیستند بلکه از بدنه هم خیلی عقب تر هستند، چراکه هم اصولگرایان و اصلاح طلبان به شدت با رکود مواجه شده اند، پارسال به همت معاونت سیاسی استانداری اتفاق خوبی افتاد و خانه احزاب تشکیل شد و امیدوارم که بزودی خانه احزاب به فعالیت بپردازد.

مشکل اساسی احزاب این است که تک نفره هستند یعنی یک نفر نمایندگی یک حزب را گرفته و ما حدود ۳۰ الی ۴۰ حزب به نمایندگی از آنان داریم که باید در ۳ الی ۴ حزب متمرکز شود، بدین صورت عملکرد بهتری خواهیم داشت.

نشانه رکود و خواب آلودگی احزاب این است که اتفاقات مهمی در سطح کشور و استان می افتد ولی هیچ حرفی از احزاب شنیده نمی شود، مثلا اتفاقات اخیر راجب به اقدام دولت آمریکا علیه نیروی نظامی رسمی کشور که اقدام بسیار خطرناکی است و می تواند تبدیل به یک تحول بسیار مهم منطقه خاور میانه شود.

به هر حال احزاب استان که فلسفه وجودیشان تبببن و توزیع این اتفاقات برای این جامعه پیرامونی است اصلاح طلب و اصولگرایی دیده نشد و فقط از بسیج و سپاه و یک سری بیانیه ها مطالبی وجود داشت.

یا مثلا در تحولات مهمتر کلا ساکت و راکد هستند و طبق گفته آقای تقوی از رکود در سطح کشور نشات می گیرد و مشکلی است که متاسفانه مجموعه جمهوری اسلامی در این زمینه نمره قبولی نمی گیرد، قطعا اگر احزاب عملکرد خوبی داشتند منافع ملی بهتر تامین می شد و به نفع حاکمیت بود.

بعضی ها هستند در سطوح ارشد حاکمیت که خیلی مراتب مهمی هم دارند ولی اعتقادی به فعالیت احزابی ندارند و مرتب مانع ایجاد می کنند یا حداقل تشویقی انجام نمی دهند، کسانی که فعالیت حزبی می کنند حتی اصولگراها در مضیقه هستند و فعالان سیاسی خیلی فعالیت جالبی ندارند قطعا هنگام انتخابات فعالتر می شوند ولی خیلی امیدی به حرکت اساسی و تحول ساز نیست.

علیرضا تقوی نیا از فعالین سیاسی نو اصولگرای استان بوشهر:

 

در حوزه بوشهر کاندیداهای بالقوه از اصولگرایان هستند که خود را نو اصولگرا می دانند ولی نسبت به اصولگرایان قرابت دارند، کاندیداهایی مثل آقای جمیری که برای چهارمین بار قصد کاندیداتوری دارند و آقای ضرغام حیدریه که در دوره قبل هم کاندیدا بوده و حدود ۷ هزار رای کسب کردند و خانم اسماعیلی نیز حدود ۷ هزار رای کسب نمودند .

بخشی از اصولگرایان به دنبال چهره جوان مثل آقای ایمان عطار زاده هستند البته آقای عطار زاده هنوز تمایل علنی خودش را برای کاندیداتوری اعلام نکرده ولی از کاندیداهای بالقوه می باشند چون از چهر های سیاسی توانمندی بوده و فن بیان خوب، سخن ور و چهره ای می باشد که اصولگرایان می توانند روی آن حساب باز کنند، بخش دیگری از اصولگرایان هم بر روی آقای اصغر جعفری اجماع خواهند کرد البته اعتقاد شخصی من این است.

به خاطر اینکه با کاندیداها صحبت کرده ام اجماع برروی آقای جعفری بهتر شکل خواهد گرفت اگر جمیری به میدان بیاید آقای ضرغام حیدریه و خانم زینب اسماعیلی به نفع ایشان کنار نخواهد رفت، جبهه پایداری هم از آقای جمیری حمایت نخواهد کرد و خیلی از اصولگرایان استخوان خورد کرده نیز حاضر نیستند برای آقای جمیری خودشان را هزینه نمایند، در مقابل من با همه صحبت کردم و حاضرند به نفع مهندس جعفری کنار بروند و اجماع ایجاد نمایند.

این نکته نکته قابل توجهی است ، من به شخصه به چهره جدید معتقدم خواه آقایان عطار زاده، حیدریه و کسانی دیگرباشند.

آقای جمیری از سال ۸۶ تا کنون کاندیدا بوده اگر ایشان این دوره کاندیدا شود و در لیست اصولگراها قرار گیرد جریان اصولگرا ۱۶ سال می باشد که یک نفر را در بوشهر کاندیدا کرده است یعنی به نظر شما ما در اصولگرایی بوشهر قحط الرجال داریم؟ آیا واقعا شخص توانمند و تحصیل کرده ای وجود نداشت؟

اگر آقای جمیری این دوره رای بیاورد ۱۶ سال است که ما جریان اصولگرایی را معطل یک نفر نموده ایم و قطعا در دوره بعد هم می خواهد ثبت نام نماید و اعلام می کند کاندیدای در کرسی هستم پس در بوشهر ۲۰ سال است که ۱ نفر کاندیدای این جریان می باشد. اگر حتی ایشان رای هم بیاورد عملکرد وی بهتر از سال ۹۴ نخواهد بود چون در دوره قبل جوانتر و با انگیزه تر بوده و دیدید که چه عملکردی منفی داشت.


باید بررسی کرد و دید که چند نطق داشته و چقدر در لوایح و طرح ها دخالت کرده و در رای اعتماد وزرا چقدر تاثیر داشته و در حوزه انتخابیه چقدر فعال بوده است.
بر اساس حمایتی که بنده از آقای جمیری داشته ام به اعتقاد خودم اعتماد درستی بوده ولی امروز ما به یک چهره جوان نیاز داریم ، چهره ای که بتواند اجماع عمومی را در نخبگان اصولگرا و در بین مردم ایجاد کند.
در حوزه دشتستان ما با تعدد کاندیدا روبرو هستیم، آقایان سید مهدی موسوی نژاد، ابراهیم رضایی ، کیوان هاشم زاده، ایرج مزارعی و دهقان فرد که خودشان را منتسب به اصولگرا می دانند قصد کانداتوری دارند، منتهی یک نکته اینجا حائز اهمیت است که در حوزه دشتستان با توجه به بافت اصلاح گرایان اگر مردم دشتستان به اجماع برسند وآقای موسوی نژاد تائید شود و اصولگرایان به نفع وی کنار بروند قطعا آقای موسوی نژاد رای خواهد آورد ولی اگر وی به هر دلیل تائید نشود و یا حضور پیدا نکند از هر کاندیدایی حمایت کند قطعا آن فرد پیروز خواهد شد یعنی کلید انتخابات دشتستان و رای جریان اصولگرا در دشتستان در دستان آقای موسوی نژاد است.

کمای اینکه در دوره گذشته سران اصولگرا با خیال اینکه اگر هر کسی را در لیست قرار دهند رای خواهد آورد آقای مختاری را در لیست قرار دادند، آقای موسوی نژاد کافی بود یک کلمه در حمایت از آقای مختاری بگوید تا وی پیروز شود ولی آقای موسوی نژاد به هر دلیلی و اعتقاد شخصی این حمایت را بکار نبرد و آقای مختاری پیروز نشد، لذا من معتقدم لیدر جریان اصولگرایی در دشتستان آقای موسوی نژاد است و هر کاندیدای اصولگرایی بخواهد رای بگیرد باید مورد تائید موسوی نژاد باشد.

در حوزه کنگان، دیر و جم استنباط من این است که دوباره بزرگان اصولگرا با شیخ موسی احمدی نشست خواهند داشت چراکه آقای احمدی چهره پخته، سنجیده و توانمندی است ولی به نظرم در دوره نمایندگی خود می توانست فعالتر عمل کند و موفق تر باشد و کارش خیلی راحت نیست.

در حوزه دشتی و تنگستان کار یک مقدار پیچیده می باشد چون از طرفی ما اجماع تنگستان را برروی آقای غلامحسن کرمی که از اصولگرایان تقریبا کارگزارانه در راسته سنتی و یا مدرن است می دانیم و چون نمی دانم آقای شهریاری با کدام تابلو وارد می شود شاید اصلاح طلب ها هم از وی حمایت کنند، چون فردی بسیار توانمند و ملی هستند و فرد دیگری به نام آقای علی زینبی که معاون سیاسی توانمند در دوره اول آقای احمدی نژاد بوده و واقعا ایشان فرد موفقی بوده و سابقه سیاسی موفقی داشته است و ارتباطلت خوبی با مرکز دارد که باید دید از چه کسی حمایت می شود.

تحلیل من این است که اگر آقایان زینبی و شهریاری با قدرت حاضر شوند در دشتی رای شکسته خواهد شد و در تنگستان بر روی آقای کرمی اجماع شود شانس آقای کرمی بالا خواهد رفت و اگر اصولگرایان کما فی السابق پشت آقای شهریاری باشند شانسش بالا ست و اگرآقای زینبی در تنگستان بخش های ساحلی را با خود همراه کند و در تنگستان یک رای خوب بیاورد و آراء اصولگرایی در حوزه دشتی که کم هم نیست را بگیر من معتقدم شانس بالایی دارد و خیلی پیچیده است چون حریفها قدر می باشند.

و همه اینها در شرایطی است که آقای پور فاطمی وارد نشود که اگر وارد شود معادلات عوض خواهد شد، فرض ما بر این است که پور فاطمی بر اساس شنیده ها حاضر نشود.

خضر خلیلی از فعالین سیاسی اصلاح طلب استان بوشهر:

 

ما برای انتخابات در حزب دانش آموختگان و دانش جویان برنامه مان این است که با همه کاندیداها نشست داشته باشیم و برنامه ها را ببینیم، اتفاقا کمیته سیاسی وجود دارد که یک سری پارامترهایی را تعریف می کند که بر اساس آن کاندیدا تعیین می کنیم چراکه معیار ما مسائل جناحی به این صورت که جریان دارد نیست و اولویت ما در مرحله اول این است که اصلاح طلب باشد ولی نه به صرف اینکه در تیم های اصلاح طلب باشد بلکه افکار و برنامه های اصلاح طلبانه داشته باشد و ممکن است در خیلی از این تشکل ها هم حضور نداشته باشد.

تاکید اول ما در ارزیابی ها بر این است که اول فرد خودش به هیچ عنوان شبهه فساد نداشته باشد و دوم اینکه برنامه مشخصی برای برخورد با مفاسد داشته باشد و در آیتم های بعدی اینکه برنامه و دانشی برای تقویت کشور و استان دارد یا خیر، اینکه برنامه ایی برای بهره گیری از استعدادهای استان و برای شکوفایی صنعتی و اقتصادی استان دارد یا خیر.

ما این معیارها را ارزیابی می کنیم و با تمامی کاندیداها که خود را اصلاح طلب و اصولگرا می دانند آماده گفتگو هستیم و از آنها دعوت می کنیم و گفته ها را تطبیق می دهیم، ممکن است جایی از کسی حمایت کنیم که بر خلاف تصوری که از یک تشکیلات به صرف اصلاح طلب است ممکن است شخص به یک معنا اصولگرا هم شناخته شود.

من همچنین تعصبی بودن را به صلاح استان و کشور نمی دانم زیرا مجلس آینده مجلس مهمی است و مجلسی است که وارث چالش های بسیار مهمی در عرصه اقتصاد و سیاست و هم مسائل فرهنگی و اجتماعی است.

برای ما خیلی مهم است که واقعا نماینده شایسته مردم نمایندگی نماید اصطلاحا می گویند نماینده باید نمایاننده موکلین خودش باشد و ما به وضوح آرمان های نکات مثبت و تصمیمات درونی مردم استان را در رفتار و عملکرد شخصی متجلی ببینیم تا به او نمایندگی بدهیم و برای ما نیز چنین رویکردی که عرض کردم بسیار مهم است و احتمالا هماهنگ با بقیه احزاب اصلاح طلب باشیم ولی اولویت ها و الگوهایمان همان هایی است که عرض کردم.

من تاکنون با هر کاندیدایی که صحبت کرده ام و با من مشورت نموده اند، آن چیزی که ذهن مرا در بر می گیرد این است که برنامه عملیاتی مبارزه با فساد دارد یا خیر و آیا برنامه توسعه اقتصادی استانی دارد و چقدر روحیه مشورت پذیری دارد و بر روی این دو نکته که به عنوان مشکل جاری مملکت راه حلی برای آن داشته باشند خیلی تاکید دارم./انتهای پیام

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false