×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۲ مهر - ۱۴۰۱  
false
true
قدرت‌ها پاسخ دهند چرا دانشمندان ایرانی را کشتند/اوباما اعتراف کرد ماهیت نظام ایران قابل تغییر نیست/توافقی را امضا نمی‌کنیم مگر همه تحریم‌ها برداشته شود

رئیس‌جمهور کشورمان گفت: اوباما اعتراف کرد ماهیت نظام ایران قابل تغییر نیست.

به گزارش "چغادک نیوز"،  به نقل از فارس ،حسن روحانی در همایش ملی روز فناوری هسته‌ای که امروز صبح در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار داشت: امروز، روز بسیار مبارکی برای ملت بزرگ ایران در مسیر توسعه علم و دانش و پیشرفت است.

وی در ادامه افزود: البته امسال روز فناوری هسته‌ای مقارن با ایام ولادت بانوی بزرگ اسلام حضرت صدیقه کبری و همچنین ولادت بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران امام راحل است.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در مسیر توسعه کشور هر کجا که اراده و تصمیمی گرفت با همت جوانان، دانشمندان و ایثار و فداکاری شبانه‌روزی آنان  چه آنکه قدرت‌های بزرگ موافق و یا مخالف بودند تاثیری بر اراده این ملت نداشت و به حمدالله به نتیجه رسیدند.

روحانی با ذکر مثالی در این زمینه گفت: در زمان جنگ در سیستم پدافندی موشکی زمین به هوا در لامپ قدرت دچار مشکل شدیم که معمولاً لامپ‌های قدرت اینجور گفته می‌شد که قابل احیا نیستند و این سیستم هم کاملاً آمریکایی بود، در بازار سیاه هم کسی حاضر نشد به ما این دستگاه را بفروشد. تنها یکی از کشورهای منطقه این امکانات را در اختیار داشت و آن کشور را هم از فروش این دستگاه به ما منع کردند.

وی ادامه داد: عده‌ای از اندیشمندان این رشته که در سازمان انرژی اتمی فعالیت داشتند را دعوت کردیم و پیرامون این موضوع به آنها توضیح دادیم در نتیجه آنها اعلام کردند که می‌توانند این لامپ را احیا کنند که البته این اقدام سه، چهار ماه به طول می‌انجامد که پس از آن نیز امکانات لازم را برای آنها فراهم آوردیم تا این کار انجام شود.

رئیس ‌جمهور تصریح کرد: بعد از گذشت چند روز آنها به ما گفتند تا زمانی که لامپ قدرت را احیا نکنیم به خانه باز نمی‌گردیم تا از آسمان ایران و فضای کشور دفاع کنیم.

روحانی تصریح کرد: ظاهرا به نظر می‌رسید این اقدام و احیای لامپ قدرت شدنی نباشد در حالی که این متخصصان ایرانی کمتر از سه ماه اولین لامپ را احیا کردند که ما با استفاده از این تکنولوژی می‌توانستیم سیستم‌ها را برای دفاع کشور آماده نگه داریم.

وی تاکید کرد ملت و دانشمندان ما از آغاز این مسیر را انتخاب کردند و آن روزی که به دنیا گفتیم برای غنی‌سازی نیازمند سوخت هستیم که اگر آنها می‌آمدند و این فناوری را به ما می‌دادند هیچ بحثی نبود منتهی گفتند نه تنها این فناوری را نمی‌دهیم بلکه نمی‌گذاریم  شما در ایران به غنی‌سازی برسید که ملت ما زیر بار حرف دوم آنها نرفت.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: امروز هم در هر فناوری برای توسعه اگر دنیا بگوید که بر خلاف مقررات بین‌المللی با منطق زور قصد دارد که در برابر ملت ایران بایستد بنده تردید ندارم که تمام قدرت‌های جهان در برابر ملت ایران شکست خواهند خورد و هیچ تردیدی در اینباره ندارم،به همان دلیلی که تمام قدرت‌های دنیا پشت سر صدام ایستادند تا ملت ایران را شکست دهند و موفق نشدند.

وی ادامه داد: شرق و غرب عالم به صدامیان کمک کردند و ما دست تنها بودیم، انواع هواپیماها و موشک‌ها و سلاح‌های شیمایی که ممنوع بود، انواع تانک‌ها و … همه را به صدام دادند اما یک چیز را از ما نتوانستند بگیرند و آن اراده و انگیزه و ایمان ملت ایران برای ایستادگی و مقاومت بود.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ ما نه در برابر عراق بلکه در برابر همه حامیان آن پیروز شدیم و نگذاشتیم یک میلیمتر مربع از خاک این سرزمین در اشغال اشغالگران قرار گیرد. 

رئیس‌جمهور اظهار داشت: در فناوری هسته‌ای هم قدرت‌های جهان که فکر می‌کنند اراده آنها و منطق زورشان باید بر دنیا حکومت کند تلاش کردند تا ملت ایران را در برابر خواست خودشان تسلیم کنند.

وی افزود: آنچه در مذاکرات هسته‌ای به دست آمد این نیست که بیانیه‌ای منتشر شود آنچه در این مذاکرات در طول ۱۵-۱۶ماه گذشته با تلاش و پیگیری به دست آمده آن است که رئیس‌جمهور آمریکا به صراحت اعلام کرد ما به این نتیجه رسیدیم که ملت ایران در برابر فشار، تحریم و زور تسلیم نمی‌شود.

روحانی خاطرنشان کرد: پیروزی ما آن است که بزرگترین قدرت نظامی و اقتصادی دنیا یعنی آمریکا و رئیس‌جمهور آن واقعیت هسته‌ای ایران را مورد اذعان قرار می‌دهد. این به معنای آن است که ملت ایران در راه خودش و مسیر خودش پیروز شده است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: رئیس‌جمهور آمریکا به این واقعیت اعتراف کرد که نظام ایران قابل سرنگونی نیست. ماهیت نظام ایران چون نظام مردم‌سالاری دینی است قابل تغییر نیست. ایران به عنوان یک کشور تأثیرگذار و مهم در منطقه مورد پذیرش همگان است.

وی ادامه داد: رئیس‌جمهور آمریکا به این مسئله اعتراف کرد که ملت ایران غرور ملی خود را با تمام توان حفظ خواهد کرد در برابر فشار تسلیم نخواهد شد. ما در ۸ سال دفاع مقدس این واقعیت را نشان دادیم که در برابر فشار تسلیم نمی‌شویم و امروز هم حدود ۱۴ سال است که ملت ما ایستادگی و مقاومت کرده است.

روحانی خاطرنشان کرد: امروز روزی است که دانشمندان هسته‌ای ما یعنی اقتدار علمی، سرداران بزرگ خط دیپلماسی ما یعنی اقتدار سیاسی در کنار هم قرار گرفته و شما امروز می‌بینید که این دو اقتدار، اقتدار بزرگ ملی ما را آفریده است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: ما امروز به جهانیان این واقعیت را می‌گوییم که مسیر اعتدال، منطق مذاکره‌، صلح‌، آرامش، کرامت انسان‌ها و ثبات منطقه بر افراطی‌گری، منطق زور، منطق خشونت و منطق تحریم غلبه کرد و پیروز شد. این چیزی است که به عیان می‌بینیم و دنیا امروز مسیر تکریم ملت ایران را شروع کرده و در حال کنار گذاشت مسیر تحریم و فشار و تهدید است.

وی افزود: ما هیچگاه نمی‌خواهیم در این مذاکرات کسی را شکست بدهیم ما دنبال احقاق حقوق خودمان و به دنبال مذاکراتی هستیم که برد برد باشد. هم نفع ما در آن لحاظ شود و هم نفع دیگران.

روحانی خاطرنشان کرد: ما نمی‌خواهیم به دنیا بگوییم ما در مذاکراتی قدم گذاشته‌ایم که ما پیروز این مذاکرات هستیم و روبه‌روی شکست‌خورده مذاکرات است. اگر دیگران نمی‌دانند ما می‌دانیم که در دنیایی قرار گرفته‌ایم که مذاکرات برد باخت استمرار نخواهد داشت و باقی نمی‌ماند و آن مذاکراتی باقی می‌ماند که برد برد باشد.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: ۱+۵ می‌گوید ما در این مذاکرات کاری کرده‌ایم و خواهیم کرد که ایران سلاح اتمی نسازد. اما از قدیم خوانده‌ایم که تحصیل حاصل محال است. ایران از روز اول به دنبال سلاح اتمی نبوده، امروز نیست و فردا هم نخواهد بود. اگر ما به دنبال سلاح کشتار جمعی بودیم و هچنین اراده‌ای داشتیم ساخت سلاح شیمیایی که به مراتب آسان‌تر از سلاح اتمی است.

وی افزود: ما قربانی سلاح شیمیایی بودیم. علیه ما سلاح شیمایی استفاده کردند نه در میدان جنگ که در شهر سردشت ما شاهد استفاده دشمن از سلاح شیمیایی بر علیه ملتمان بودیم. اما ما مقابله به مثل نکردیم و به دنبال سلاح شیمایی و ساخت آن نرفتیم بلکه به معاهده و کنوانسیون منع سلاح شیمیایی پیوستیم و این نشان می‌دهد که ملت ایران به دنبال کشتار جمعی نبوده، نیست و نخواهد بود.

روحانی خاطرنشان کرد: بالاترین دلیلمان برای عدم ساخت سلاح کشتار جمعی علاوه بر معاهدات بین‌المللی و عملکرد ما و گزارشات آژانس بعد از ۱۴ سال بازرسی‌های مستمر فتوای رهبر معظم انقلاب است که رئیس‌جمهور آمریکا هم به این فتوا استناد می‌کند.

رئیس‌جمهور ادامه داد:این فتوا نشان می‌دهد ملت ایران از نظر دینی، اعتقادی، اخلاقی و مذهبی به دنبال سلاح کشتار جمعی نیست و نخواهد بود و اگر اعضای ۱+۵ به این پیروزی رسیدند که ایران دنبال سلاح هسته‌ای نخواهد رفت من معتقدم که اگر اعضای ۱+۵ این را می‌گویند پیروز شدند و حتی پیروز بودند و قبل از اینکه بدانند پیروز بودند. ما به دنبال سلاح نبودیم و نخواهیم بود.

وی افزود: اگر اعضای ۱+۵ در گذشته به دنبال این بودند که ملت ایران را از اراده‌ و توسعه‌اش و از اقتدارش بازدارند دیدید که نتوانستند و نخواهید توانست و تا ابد قادر به این کار نخواهند بود. ملت ما در مسیر توسعه علمی راه خود را ادامه خواهد داد. همانگونه که مذاکره‌کنندگان توانمند، شجاع و غیور ما در صدها جلسه به صراحت گفته‌اند ما دست از فناوری صلح‌آمیز بر نمی‌داریم.

روحانی اضافه کرد: نطنز ما به فعالیت خودش ادامه خواهد داد. غنی‌سازی در نطنز ادامه پیدا خواهد کرد بیش از ۱۰۰۰سانتریفیوژ در فردو مستقر بوده و مستقر باقی خواهد ماند. در اراک یک رآکتور آب سنگین برای تولید دارو و مصارف پزشکی خواهیم داشت و تحقیق و توسعه را بر مبنای توانمندی علمی اندیشمندان و دانشمندان خودمان و طبق اهداف ملی‌امان خواهیم داشت.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: ما هیچ توافقی را امضاء نخواهیم کرد مگر آنکه در اولین روز اجرای توافق تمامی تحریم‌های اقتصادی در همان روز لغو شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: اوباما اعتراف کرد ماهیت نظام ایران قابل تغییر نیست.

وی با بیان اینکه قدرت‌ها پاسخ دهند چرا دانشمندان هسته‌ای ما را کشتند، گفت:‌توافقی را امضا نمی‌کنیم مگر همه تحریم‌ها برداشته شود.

 

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false