×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۲ مهر - ۱۴۰۱  
false
true
محاکمه مرتضوی غیر‌علنی برگزار می‌ شود

محاکمه سعید مرتضوی دادستان پیشین تهران و مدیرعامل سابق سازمان تأمین اجتماعی به‌صورت غیرعلنی در شعبه ۷۹ دادگاه کیفری استان تهران برگزار می‌شود.

به گزارش "چغادک نیوز"، ۱۳  آذر سال ۱۳۹۲ بود که گزارش کمیته تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از سازمان تأمین اجتماعی در صحن علنی مجلس قرائت شد. 

بر اساس ماده ۲۱۶ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، در صورتی که در گزارش تحقیق و تفحص، تخلف احراز و درخواست تعقیب شود، متخلف توسط هیأت رییسه مجلس حسب مورد به قوه قضاییه یا مرجع رسیدگی به تخلفات اداری معرفی می‌شود تا خارج از نوبت، تقاضای کمیسیون را مورد رسیدگی قرار دهد.

بر این اساس، مجلس گزارش کمیته تحقیق و تفحص را به دستگاه قضایی ارسال کرد و ۲۱ دی سال ۱۳۹۲ دادستانی تهران از رسیدگی به گزارش تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از سازمان تأمین اجتماعی در دادسرای کارکنان دولت خبر داد.

پرونده گزارش کمیته تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی در مرحله دادسرا در اختیار شعبه ۱۵ دادسرای کارکنان دولت قرار گرفت و با احضار دادسرا، مرتضوی به‌منظور ارایه دفاعیات و توضیحات خود، چندین مرتبه در دادسرا حضور یافت.

در نهایت ۲۴ دی امسال عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران طی اطلاعیه‌ای که روی پایگاه اطلاع‌رسانی دادستانی تهران منتشر شد، اعلام کرد بخشی از پرونده گزارش مجلس شورای اسلامی از تأمین اجتماعی با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شد.

کیفرخواست دادستانی تهران در پرونده تأمین اجتماعی، برای مطالعه در اختیار شعبه ۷۹ دادگاه کیفری استان تهران قرار گرفت و دادگاه پس از مطالعه، پنجم اردیبهشت ‌را برای برگزاری جلسه محاکمه تعیین کرد.

بر اساس این گزارش، این پرونده مرتضوی که قرار است پنجم اردیبهشت ‌بابت آن محاکمه شود، شامل ۳ قسمت است که بخش نخست آن در ارتباط با رأی نقض‌شده از سوی دیوان عالی کشور در پرونده کهریزک و ارجاع آن به شعبه هم‌عرض برای رسیدگی مجدد است. در پرونده کهریزک، شعبه دیوان عالی کشور انفصال دائم از خدمات قضایی و ۵ سال انفصال از خدمات دولتی در خصوص مرتضوی را تأیید کرد اما نسبت به جریمه نقدی صادرشده ایراد گرفت.

بخش دوم این پرونده نیز در ارتباط با شکایت اولیای دم مرحوم روح الامینی (یکی از کشته‌شدگان حادثه بازداشتگاه کهریزک) به‌اتهام معاونت در قتل است. بخش سوم نیز موضوع عدم‌اجرای رأی دیوان عدالت اداری و دریافت مبالغی در پرونده تخلفات سازمان تأمین اجتماعی است که از ۲۴ دی ‌عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران از ارجاع بخشی از پرونده تأمین اجتماعی با صدور کیفرخواست به دادگاه خبر داد.

شعبه ۷۹ دادگاه کیفری استان تهران طی روزهای گذشته با ارسال اخطاریه به طرفین پرونده از جمله نماینده سازمان تأمین اجتماعی و مرتضوی، آنها را برای حضور در جلسه دادگاه فراخوانده است.

طبق تصمیم دادگاه، جلسه رسیدگی به این پرونده مرتضوی به‌صورت غیرعلنی برگزار خواهد شد.
 
منبع: تسنیم

 

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false