×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۲ مهر - ۱۴۰۱  
false
true
آیا نانوایی‌ها از ابتدای خرداد آزادپز می‌شوند؟

در حالی که گزارش‌های میدانی از سطح پایتخت و برخی اخبار غیررسمی از افزایش تعداد نانوایی‌های آزاد پز حکایت دارد، اما معاون وزیر صنعت می‌گوید، هنوز ۲۰درصد نانوایی‌های کشور آزاد پز نشده‌اند.

به گزارش "چغادک نیوز"، ، آذر ماه سال گذشته پس از دوسال و اندی دولت با افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت نان موافقت کرد و در کنار این مصوبه بندی وجود دارد که به تدریج نانوایی‌های کشور به سمت آزادپزی بروند که در فاز اول ۲۰ درصد از مجموع ۷۲ هزار نانوایی سراسر کشور مشمول این طرح می شوند.

اما دوم اسفند ماه سال ۹۳ بود که ارسلان فتحی‌پور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در چهل و ششمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی از افزایش قیمت نان در سال ۹۴ خبر داد و گفت: علاوه‌بر نرخ حامل‌های انرژی، اصلاح قیمت آرد و نان توسط مجلس در دستور کار قرار گرفته است، چرا که در بسیاری از استان‌ها آرد دو قیمتی است و این امر به بروز فساد منجر شده است.

وی دلیل اصلی این کار را جلوگیری از قاچاق آرد عنوان کرد و گفت: در این راستا جلساتی را با دولت برگزار کرده‌ایم.

اما از ۲۸ اسفند ۹۳ و در سکوت رسانه‌‌ای قیمت‌ها در تعداد نانوایی‌های آزادپز به یمن سال جدید افزایش یافته و نان خود را به قیمت آزاد و  خارج از نرخ مصوب فروختند.

اگر چه زراعتکار رئیس اتحادیه نانوایان و نظرنژاد رئیس اتحادیه نانوایان سنگکی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس این موضوع را رد کرده و همچنان تاکید دارند که فقط ۲۰ درصد نانوایی‌ها آزاد پز شده‌اند و دستورالعمل جدید ابلاغ نشده است.

اما گزارش‌های میدانی از مناطق ۱۹، منطقه ۸،‌5،‌6 و یک تهران نشان می‌دهد، تعداد نانوایی‌های آزاد پز بیشتر از ۲۰ درصد است و تقریبا اغلب نانوایی‌های سنگکی به نرخ آزاد یعنی هر قرص نان را  1300 تومان به مردم می‌دهند.

از سوی دیگر یک منبع آگاه خبر از مصوبه جدید مجلس برای برداشتن یارانه آرد بیش از ۸۰ درصد نانوایی‌های کشور از ابتدای خرداد خبر داد که به تایید شورای نگهبان هم رسیده است.

خبرگزاری فارس برای اطلاع از دستورالعمل جدید موضوع افزایش قیمت مجدد نان و آزادپز شدن همه نانوایی‌ها از مجتبی خسروتاج معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت پیگیر شد و او باز هم بر این نکته تاکید کرد که تا پایان سال اگرچه مصوبه دولت اجازه آزاد پز شدن ۲۰درصد نانوایی های سراسر کشور را داده بود، اما ۹ درصد این رقم محقق شد و تنها در استان تهران ۲۰ درصد آزادپز شده‌اند.

وی از مصوبه مجلس در مورد آزادپز شدن بیش از ۸۰ درصد نانوایی ها که قرار است از ابتدای خرداد آغاز شود، اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: چیزی به ما ابلاغ نشده و از چنین موضوعی اطلاعی ندارم.

اما این نکته جای تامل دارد که چرا تصمیمات مهمی مانند تغییر قیمت نان در سکوت رسانه‌ای انجام می‌شود و بهتر نیست، قبل از هر تغییر جدید در قیمت مردم در جریان قرار گیرند، نه‌ آنکه از زبان نانوا تغییر قیمت نان را متوجه شوند.

حال باید منتظر ماند و دید تمام این تکذیب‌ها و انکارها تا ابتدای خرداد ماه تایید می شود و باز مردم از زبان نانوایان متوجه تغییر قیمت نان می شون،د یا دولت نسخه دیگری برای تعیین قیمت نان، قوت غالب مردم دارد.

 
منبع: فارس

 

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false