×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۶ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
false
true
پیامدهای ادامه ماجراجویی عربستان در یمن

یک تحلیلگر عرب با دروغ خواندن ادعای آل سعود در خصوص یمن تاکید کرد شکست قطعا در انتظار عربستان سعودی در جنگ علیه یمن خواهد بود و این کشور هرگز قادر به تحقق هیچ یک از اهدافش نخواهد بود و تنها سبب کشتار و ویرانی بیشتر در یمن خواهد شد.

به گزارش "چغادک نیوز"، عربستان از بامداد ششم فروردین، پس از شکست تمام طرح‌ها و سیاست‌هایش در یمن، به گزینه نظامی روی آورد و مناطق مختلف یمن را آماج حملات هوایی خود قرار داد، برخی کشورهایی که از نظر اقتصادی به کمک‌های عربستان نیازمند هستند، با عربستان در تجاوزات آشکار به یمن همراه شده‌اند.

بحرین، قطر، کویت، امارات، مغرب، سودان، اردن و مصر از جمله کشورهایی هستند که در جنگ علیه یمن به عربستان پیوسته‌اند. این در حالی است که پاکستان نیز از آمادگی خود برای مشارکت در این جنگ خبر داده و ترکیه نیز اعلام کرده که در حال بررسی شرکت در عملیات نظامی موسوم به طوفان قاطع است.

از آغاز تجاوز عربستان به یمن صدها نفر از شهروندان یمنی که بین آنها شمار زیادی زن و کودک دیده می‌شوند، به شهادت رسیده یا زخمی شده‌اند.

 تسنیم در خصوص دلایل و اهداف عربستان از دست زدن به ماجراجویی پرهزینه و خطرناک در یمن و سرنوشت آن با آقای "امین حطیط" کارشناس ارشد مسائل راهبردی و مسائل بین الملل به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن از نظر کاربران محترم می‌گذرد:

جنگ سعودی آمریکا علیه یمن را چگونه ارزیابی می کنید؟

امین حطیط: من معتقدم حملات نظامی را که عربستان علیه یمن به راه انداخته است، تجاوز از سوی کشوری است که ادعا می کند به قوانین بین  المللی احترام می گذرد، آن هم به کشوری که دارای حاکمیت و استقلال و اراده است در نتیجه آن چه عربستان انجام می دهد، بر خلاف منشور سازمان ملل متحد و قوانین و معاهدات بین المللی و مقررات مربوط به روابط میان کشورها است،  عربستان سعودی ادعا کرده است که به این خاطر به یمن حمله می کند که مشروعیت(بازگرداندن منصور هادی به قدرت) را بازگرداند، باید بداند که این  ادعا،‌دروغی بیش نیست. زیرا در آن سو در سوریه با رئیس جمهوری قانونی این کشور می جنگند و از گروه های تروریستی در این کشور حمایت می کند. اما در یمن، به مردم یمن تعدی می کند و آن چه را متعلق به این مردم است، در راستای منافع خود،  ویران می کند، منافع عربستان در یمن در باقی ماندن عبدربه منصور هادی در قدرت است که مشروعیت قانونی خود را  از دست داده است.

تسنیم : عربستان به دنبال تحقق چه اهدافی از جنگ علیه یمن است؟

امین حطیط : عربستان دو نوع هدف را در جنگ علیه یمن دنبال می کند، نوع هدف اول،  علنی و آشکار و نوع هدف دوم، پنهانی است.

نوع اول، هدفی است که از پایه و اساس دروغ بودن آن آشکار شده است که ادعا می کند می خواهد امنیت و ثبات را به یمن بازگرداند. این ادعا در حالی است که  امنیت و ثبات از طریق ویران کردن یمن و کشتار مردم آن محقق نمی شود.

اما هدف واقعی عربستان از جنگ افروزی در یمن، باقی گذاشتن یمن تحت سیطره و سلطه آل سعود است . پادشاهی سعودی از زمان تشکیل تا امروز، وحشیانه ترین تجاوزات و جنگ ها را علیه یمن به راه انداخته است.بخشی از خاک یمن را به اشغال خود در آورده است  ومانع بهره برداری مردم یمن از ثروت هایشان شده است و نگاه ارباب رعیتی به یمن دارد.

حکومت عربستان هیچ ارزش و احترامی برای مردم یمن قائل نیست و به دنبال سیطره بر یمن است تا همچنان تحت نفوذ و سیطره اش باشد  و به دلیل اینکه جنبش انصارالله خواهان استقلال و حاکمیت ملی یمن است و بر این مساله  پافشاری می کند، این جنگ وحشیانه و غیر انسانی را علیه یمن به راه انداخته است.

حمایت رژیم های مرتجع عربی و نشست اخیر سران عرب در شرم الشیخ از تجاوز عربستان و موضع خفت بار آنها در قبال تجاوزات و جنگ های رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین و لبنان را چگونه ارزیابی می کنید ؟

امین حطیط: نشستی که اخیرا در شرم الشیخ تحت عنوان نشست سران اتحادیه عرب برگزار شد، شباهتی به نشست اتحادیه عرب نداشت، بلکه بهتر بگوییم نشست فراگیرتر شورای همکاری خلیج فارس بود، زیرا صداهایی را که در آن نشست شنیدیم، صداهای سعودی و کسانی بود که با پول و مشوق های مالی خریده بود. با وجود آنکه عربستان سعودی ادعا می کرد حمله به یمن در چارچوب یک موضع یکپارچه عربی صورت گرفته است، حقیقت چیز دیگری است و عربستان تصمیم جنگ را در شورای همکاری خلیج فارس اتخاذ کرد و این تصمیم را به اتحادیه عرب منتقل کرد، اما در خصوص مضمون این تصمیم، اگر اعراب شرافت و شجاعت و اراده و قاطعیت دارند، باید ارتش های خود را به جنگ با طرفی می فرستادند که خاک آنها را از چندین دهه پیش اشغال کرده  است. عربستان همپیمان رژیم صهیونیستی است و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم گفته بود منافع عربستان و اسرائیل، یکسان و یکی است و به همین سبب عربستان سعودی سلاح می خرد تا کشورهای عربی را ویران کند و همزمان با اسرائیل ائتلاف می کند و مواضعش با این رژیم هماهنگ است.

در نتیجه نشست سران عرب با حمایت از جنگ عربستان علیه یمن، در راستای منافع اسرائیل گام برداشت و تصمیم گرفت، در حالی که آنها هیچ اعتنایی به مساله فلسطین و حقوق و خواسته های ملت فلسطین ندارند.

سرنوشت این ماجراجویی را در یمن چگونه می بینید؟

امین حطیط : اگر قواعد نظامی و استراتژیک را در جریان تجاوز عربستان به یمن در حال حاضر بررسی کنیم،  به این باور کامل می رسیم که شکست قطعا در انتظار عربستان سعودی خواهد بود و این کشور هرگز قادر به تحقق هیچ یک از اهدافش در این جنگ نخواهد بود، هر چند می تواند در یمن کشتار به راه اندازد و ویران کند، اما اهدافی را که اعلام کرده است، هرگز محقق نخواهد شد و هدف پنهانی اش هم عملی نخواهد شد و عربستان به خاطر این آتش افروزی در یمن در ورطه گرفتار خواهد شد و هفته ها و ماه های آینده شاهد پشیمانی و ندامت آل سعود از این تصمیم احمقانه و اقدام تجاوزکارانه و جنایتکارانه خواهیم بود.

موضع کشورهای عضو محور مقاومت و بازدارندگی را چگونه ارزیابی می کنید؟

امین حطیط : محور مقاومت در کنار کشورهای عراق و  الجزایر، موضع منطقی و حکیمانه و عاقلانه ای اتخاذ کرده اند این محور بر ضرورت حل مسالمت آمیز بحران یمن تاکید می کنند و هرگز به دنبال حرکت در مسیری که اسرائیل می خواهد، نیستند، زیرا اسرائیل برای این جنگ که میان مسلمانان است، برنامه ریزی کرده است، اما پس از پایان یافتن دوره انتظار، معتقدم واکنش و پاسخ به این تجاوز سعودی، در خاک یمن از سوی ملت یمن خواهد بود که از حمایت محور مقاومت و بازدارندگی برخوردار خواهد بود و این پاسخ به گونه ای خواهد بود که عربستان سعودی را در باتلاق شکست غرق خواهد کرد.

موضع جمهوری اسلامی ایران و اتهاماتی که از سوی عربستان و رسانه های آنها علیه ایران مبنی بر دخالت در یمن و کشورهای عربی مطرح می شود؟

امین حطیط : آن دسته از کشورهای عربی که ایران را به دخالت متهم و انواع ادعاها را مطرح می کنند، در حقیقت در راستای اجرای خواسته های صهیونیستی و آمریکایی گام برمی دارند، زیرا ایران، پرچم فلسطین را در تهران برافراشت و شعار آزادی فلسطین و شعار خلاصی از شر غده سرطانی اسرائیل را سر داده است. ایران به این خاطر برای اسرائیل و صهیونیست ها، دشمن واقعی است و به دلیل آن که اسرائیل و صهیونیست ها دوست ندارند وارد جنگ مستقیم شوند، مزدوران و ابزار ارزان و بی ارزش خود در کشورهای عربی را به کار گرفته و به آنها می گوید که ایران می خواهد که نفوذ خود را بر شما گسترش دهد و بر کشورهای شما مسلط شود، ادعاها و اتهاماتی که هیچ پایه و اساسی ندارد، ادعاها و اتهاماتی هم که رژیم های عربی و رسانه هایشان علیه ایران مطرح می کنند، از سوی رژیم صهیونیستی بر آنها دیکته می شود که مطرح کنند. اما موضع ایران از نظر عقلای عرب موضع ثابت و شفافی است .

ایران به خاطر مساله فلسطین و حمایت از حقوق ملت فلسطین تلاش و از امت اسلام دفاع می کند. اما این مزدوران(رژیم های مرتجع عرب) ایده دفاع از امت اسلام را نمی پذیرند به ویژه این که ایران به خاطر مواضع ثابت و شفاف خود، خیانت و مزدوری آنها را بر ملا کرده است  و آنها از زمانی که اسرائیل تاسیس شده، به فلسطین پشت کرده و آن را رها کرده اند، در حالی که ایران همچنان به حمایت نامحدود خود از مساله فلسطین ادامه می دهد و خیانتکاران را رسوا کرده است و به این دلیل با ایران خصومت می ورزند، چون که ایران، آنها را رسوا کرده و ماهیت واقعی آنها را برملا کرده است.

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false