×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۹ بهمن - ۱۴۰۰  
false
true
تلاش موفق برای معکوس کردن فرایند خشک شدن دریاچه ارومیه

نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران گفت: دولت ایران در تلاش برای معکوس کردن فرایند خشک شدن دریاچه ارومیه است و تاکنون به موفقیت های خوبی دست یافته است.

به گزارش "چغادک نیوز"، گری لوییس روز چهارشنبه در مراسم امضای سند همکاری اجرای فاز دوم احیای دریاچه ارومیه با مشارکت جوامع محلی افزود:کل منطقه خاورمیانه از جمله ایران با چالش های محیط زیستی مواجه است.

لوییس با بیان اینکه زمان زیادی طول کشید تا دریاچه ارومیه آب خود را از دست داد بنابراین زمان زیادی هم نیاز دارد تا آب مورد نیاز دوباره به دریاچه برگردد تصریح کرد: رسیدن به این وضعیت نیازمند همکاری همه جانبه است.

به گفته وی، در ۱۰ سال گذشته و در فرایند پروژه احیای تالاب های ایران سازمان ملل متحد همکاری های خوبی داشته است و اکنون نیز گروه های دیگری به این پروژه پیوسته اند که دولت ژاپن یکی از آنها است .

نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران گفت: دولت ژاپن در فاز اول پروژه احیای دریاچه ارومیه با مشارکت جوامع محلی مبلغ یک میلیارد دلار اختصاص داد و اکنون در فاز دوم نیز مبلغ یک میلیون دلار به اجرای این پروژه اختصاص داده است.

وی افزود: اجرای این پروژه به صورت پایلوت است و تا پایان سال ۲۰۱۵ حوضه تحت پوشش این پروژه به ۱۰ درصد کل حوضه تحت کشت دریاچه ارومیه خواهد رسید و اگر این کار درست انجام شود ۱۸۵ میلیون متر مکعب آب در این حوضه صرفه جویی می شود که می تواند وارد دریاچه ارومیه شود.

همچنین احمد علی کیخا معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: انجام احیای دریاچه ارومیه با مشارکت جوامع محلی با همکاری دولت ژاپن از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا علاوه بر کمک های مالی موجب ایجاد انگیزه بین جوامع محلی شده است و این موضوع را مطرح می کند که این دریاچه متعلق به تمام دنیا است.

وی افزود: دراین پروژه مردم و سازمان های مختلف برای اولین بار در کنار هم به کمک دریاچه ارومیه آمدند و سازمان ها و وزارتخانه های مختلف از جمله نیرو، جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست در کنار هم قرار گرفتند.

کیخا گفت: شاید تاکنون اقدامات پراکنده ای در زمینه کشاورزی پایدار انجام شده بود اما با اجرای این پروژه این کار به صورت متمرکز و کنترل شده انجام شد و توسعه کشاورزی پایدار شتاب بیشتری گرفت.

وی افزود: بر این اساس مسوولان ذیربط تاکید کردند که باید در کشاورزی از روش سنتی به سمت کشاورزی پایدار حرکت کنیم زیرا ۴۰ تا ۵۰ میلیارد متر مکعب بیشتر آب برای کشاورزی نداریم.

 
منبع: مهر

 

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false