هدف جان کری از سفر به فرانسه | پایگاه خبری تحلیلی چغادک نیوز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۱ بهمن - ۱۴۰۱  
false
true
هدف جان کری از سفر به فرانسه

رئیس اتحادیه کشوری سهام عدالت از آخرین وضعیت مشمولان سهام عدالت کارگران ساختمانی و دیگر مشاغل خبر داد و گفت: این کارگران سهام ثبت‌نام شده خود را دریافت کردند، اما مابقی افراد به دلیل اشکال نرم‌افزاری در سازمان خصوصی‌سازی امکان ثبت‌نام مجدد ندارند.

به گزارش "چغادک نیوز"، داریوش پاک‌بین رئیس اتحادیه کشوری سهام عدالت، با اشاره به اینکه در کل کشور دو میلیون و ۸۰۰ هزار خانوار کارگران ساختمانی طی دو مرحله برگه‌های ثبت‌نامی سهام عدالت دریافت کرده‌اند، اظهار داشت: در ابتدا  3 میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ثبت‌نام کرده بودند که ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر تأیید شدند، چرا که مابقی از روش‌های دیگر ثبت‌نام شده بودند.

وی افزود: بخشی از کارگران ساختمانی که عمدتا از شهر تهران هستند، برای دریافت برگه‌های ثبت‌نامی سهام عدالت به تعاونی‌های سراسر کشور مراجعه نکردند و تعاونی‌ها از طریق تلفن و پیامک اطلاع رسانی می‌کنند.

پاک‌بین از افرادی که تاکنون نسبت به ثبت‌نام سهام عدالت اقدام کرده‌اند، درخواست کرد، تا از تعاونی‌ها برگه‌های سهام خود را دریافت کنند.

رئیس اتحادیه کشوری سهام عدالت با تأکید بر اینکه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار خانوار برگه‌های ثبت‌نامی سهام عدالت را دریافت نکرده‌اند، گفت: این افراد به تعاونی‌های سهام عدالت مراجعه کردند، اما برگه‌های سهام را تاکنون دریافت نکرد‌ه‌اند.

* مهمترین مشکل ثبت‌نام سهام عدالت

پاک‌بین با تأکید بر اینکه یکی از مهم‌ترین مشکلات در حوزه سهام عدالت عدم ارائه اطلاعات دقیق از سوی نهادهای ثبت‌نام کننده بود، گفت: این موضوع نه تنها مربوط به کارگران ساختمانی بلکه بازنشستگان، فرهنگیان، خبرنگاران و دیگر قشرهای مختلف در مرحله ثبت‌نام به دقت اطلاعات را تکمیل نکردند.

وی افزود: در کنار این برخی از افراد فرزند جدیدی به خانواده‌شان اضافه شده و یا اینکه ازدواج کرده‌اند، بنابراین می‌توان گفت از  45 میلیون نفری که ثبت‌نام کرده‌اند حدود ۱۰ درصد تعیین تکلیف نشده‌اند.

رئیس اتحادیه کشوری سهام عدالت با اشاره به اینکه فرصت جدیدی برای ثبت‌نام افراد باقیمانده از سوی سازمان خصوصی‌سازی تعیین نشده است، گفت: شرکت‌های تعاونی به دلیل عدم تخصیص کامل سهام عدالت امکان ثبت‌نام مجدد ندارند.

وی با اشاره به اینکه ۲۸ شرکت از مجموع شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت در سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده‌اند، گفت: یکی از مهمترین پیش‌شرط‌های معاملاتی شدن سهام عدالت در بورس آزاد شدن آن خواهد بود، بنابراین تا آزاد شدن سهام عدالت امکان معامله‌ای شدن آن در بورس وجود ندارد.

پاک‌بین تأکید کرد: دولت از مبالغی که به عنوان سود سهام که ناشی از درآمد سهام عدالت بوده، دریافت کرده نسبت به آزادسازی سهام عدالت برخلاف قانون اقدام نکرده است، یعنی طبق قانون دولت به میزانی که سود سهام دریافت می‌کند، باید آن را از وثیقه خود خارج و آزاد کند.

وی گفت: تنها ۲ دهک درآمدی پایین که شامل ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر می‌شوند، حدود ۲۰ تا ۲۱ هزار میلیارد تومان از مبالغ آن آزاد شده است به طوری که ۵۰ درصد از هزینه سهام عدالت از طریق هدیه و مابقی تا سال ۹۱، ۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تسویه شده است.

پاک‌بین افزود: هم اکنون هم سازمان خصوصی‌سازی ۶ هزار میلیارد تومان در حال دریافت سود سهام عدالت است بنابراین باید از مجموع ۲۸ هزار میلیارد تومانی که سهام عدالت تخصیص داده شده بین ۲۰ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان آن آزاد شود.

وی با تأکید بر اینکه باید سازمان خصوصی‌سازی ۴۵ هزار میلیارد تومان با شرکت‌های سرمایه‌گذاری قرارداد سهام عدالت امضا می‌کرد، گفت: از این میزان تنها ۲۸ هزار میلیارد تومان از آن تخصیص داده شده و مابقی هنوز تحت تملک دولت قرار دارد.

رئیس اتحادیه کشوری سهام عدالت افزود: با این حال از همین ۲۸ هزار میلیارد تومان باید ۲۱ هزار میلیارد تومان آزاد می‌شد که این اتفاق تاکنون رخ نداده است.

وی گفت: سازمان خصوصی‌سازی باید مابقی سهام عدالت تخصیص داده نشده را قیمت‌گذاری می‌کرد، اما تاکنون کار قیمت‌گذاری انجام نشده است.

پاک‌بین با اشاره به اینکه یکی از مشکلات موجود بر سر راه معاملاتی شدن سهام عدالت را اشکال نرم‌افزاری سیستم‌های سازمان خصوصی‌سازی عنوان کرد و گفت: برخی از تعاونی‌ها اقدام به ثبت‌نام افرادی کردند که اطلاعات آن در سازمان خصوصی‌سازی وجود ندارد؛ این اطلاعات به صورت آنلاین بین شرکت‌های تعاونی و سازمان خصوصی سازی انتقال داده شده است و برخی از اطلاعات به دلیل اشکال نرم‌افزار سازمان خصوصی‌سازی وجود ندارد.

وی گفت: برخی افراد از ۲ تعاونی ۲ برگه سهام عدالت دریافت کرده‌اند، در حالی که سازمان خصوصی‌سازی اطلاعات کاملی از آنها ندارد؛ این مشکل به دلیل جدا بودن سیستم‌های نرم‌افزاری تعاونی‌ها با سازمان خصوصی‌سازی به وجود آمده است.

رئیس اتحادیه کشوری سهام عدالت ضمن هشدار به سازمان خصوصی‌سازی به وجود ایراد در سیستم نرم‌افزاری سهام عدالت تأکید کرد: متأسفانه تاکنون سازمان خصوصی‌سازی به عملکرد قانونی خود عمل نکرده و قطعا اگر این وظایف به درستی عمل می‌شد اکنون همه افراد ثبت‌نام کننده اطلاعات کاملی داشتند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به این سؤال که شکایت شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت از برخی شرکت‌های مشمول سهام از جمله بانک‌ها به دیوان عدالت اداری سرانجام به کجا رسید، گفت: این شکایت به دلیل احقاق حق سرمایه‌های مردم انجام شد، چرا که بانک‌ها بدون اجازه نمایندگان سهام عدالت اقدام به تغییر اساسنامه کرده‌اند.

پاک‌بین گفت: طبق رأی دیوان عدالت اداری تا زمان تعیین تکلیف قطعی موضوع امکان ثبت تغییرات بانک‌های مشمول سهام عدالت از جمله تجارت، ملت و صادرات وجود نخواهد داشت.

وی افزود: این شکایت‌نامه تا حصول نتیجه از سوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت پیگیری خواهد شد.
 

 
منبع: فارس

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false