توصیه پرفسور ایرانی برگزیده یونسکو به مردم | پایگاه خبری تحلیلی چغادک نیوز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۸ بهمن - ۱۴۰۱  
false
true
توصیه پرفسور ایرانی برگزیده یونسکو به مردم

پرفسور علی اصغر خدادوست دانشمند و چشم پزشک شناخته شده ایرانی در آیین تجلیل سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) از خدمات علمی و اجتماعی خود سخنانی کوتاه ایراد کرد که از جهان بینی و شناخت وی از خالق هستی حکایت داشت و با توصیه ای نیز همراه بود.

به گزارش "چغادک نیوز"، به نقل از ایرنا، پرفسور خدادوست در این آیین که شامگاه جمعه در شیراز برگزار شد، سخنان خود را با «به نام آفریننده هستی» آغاز کرد و با اشاره به توصیف های سخنرانان از وی گفت: بار بسیار سنگینی را بر دوش من نهادید.

این چشم پزشک شهیر ایرانی در ادامه با اشاره به سیر زندگی، حیات و ممات انسان ها، این پرسش را طرح کرد که اگر سیارات و جهان چندین هزار سال زنده هستند، چرا انسان تنها حدود ۸۰ تا ۹۰ سال زنده است.

وی گفت: بدن یک قفس و قالب است که بنیان بدن انسان را شکل می دهد و دست و پا، کلیه، کبد، ریه و دیگر اجزا برای حفظ پدیده ای درون این قفس است.

خدادوست ادامه داد: آنچه را در زندگی کوشش می کنیم، راست می گوییم، دروغ می گوییم، خوراک می خوریم و دیگر موارد برای این قفس است که گاه این قفس پا را از گلیم خویش فراتر می نهد.

این پزشک برجسته ایرانی با طرح این پرسش که من کجا می رود؟ آیه انا لله و انا الیه راجعون را پاسخی به این پرسش عنوان کرد و گفت: من قسمتی از خدا است و وقتی این قالب و قفس را به زیر خاک می نهند، «من» به مبدا خلقت خود باز می گردد.

وی با اشاره به سیر رشد و تعالی انسان ها در گذر زمان گفت: هرچه می گذرد مغز بشر بزرگتر و قدرتش در زوایای زندگی بیشتر می شود، سعی کنید این «من» که از خدا است را آن گونه که حق آن است با آن رفتار کنید.

خدادوست با یادآوری حضور خود در ایالات متحده آمریکا به مقطعی سرنوشت ساز برای تصمیم گیری درباره ادامه زندگی خود اشاره کرد و گفت: خوشحالم که امروز در ایران هستم.

در این آیین تندیس سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) و کمیسیون ملی یونسکو به پاس خدمات علمی و اجتماعی پرفسور علی اصغر خدا دوست به وی اعطا شد.پرفسور علی اصغر خدا دوست در سال ۱۳۱۴ خورشیدی در شیراز متولد شد. دوران دبستان و دبیرستان را در شیراز سپری کرد و به عنوان آموزگار در دبستان داوری داراب مشغول به کار شد. در سال ۱۳۳۳ در امتحان ورودی دانشکده پزشکی شیراز شرکت کرد و با درجه ممتاز پذیرفته و در این دانشکده مشغول به تحصیل شد.

وی دوره شش ساله پزشکی را با درجه ممتاز پشت سر گذاشت و پس از سپری کردن یک سال دوره دستیاری چشم و گوش و حلق و بینی در بیمارستان نمازی دانشگاه شیراز در سال ۱۳۴۱ برای گذراندن دوره تخصصی عازم ایالات متحده شد و با ادامه تحصیل در دانشگاه جان هاپکینز از این دانشگاه دانش آموخته شد.پرفسور خدا دوست به عنوان اولین و تنها دستیار خارجی در بخش چشم پزشکی دانشگاه جان هاپکینز در سال ۱۳۴۱ پذیرفته شد و در دوران سه ساله دستیاری به عنوان بهترین دستیار مرکز چشم پزشکی ویلمر نیز شناخته شد.

وی علاوه بر تحصیل در علوم بالینی در مرکز یاد شده به طور فعال مشغول تحقیق در علوم پایه بود و مقالات متعددی در مجلات مختلف به چاپ رسانید. در تارنمای پاب مدسین تعدادی از مقالات بین المللی وی چاپ شد.پرفسور خدادوست در سال ۱۳۴۷ عازم ایران و در بخش چشم پزشکی دانشگاه شیراز به عنوان استاد مشغول فعالیت شد.

وی از سال ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۹ خورشیدی به طور متناوب هر دو سال یک بار به عنوان استاد مدعو، شش ماه را در بخش چشم دانشگاه جان هاپکینز برای ادامه برنامه های تحقیقاتی سپری کرد و در این دوران چندین مرتبه به عنوان مدرس در کشورهای متعددی از جمله چین، ترکیه، سوریه، عمان، پرو، اکوادور و ایتالیا دعوت شد.

پرفسور خدا دوست در سال ۱۳۵۹ عازم آمریکا و به عنوان استاد در بخش چشم دانشگاه جان هاپکینز مشغول به کار شد. این استاد فرهیخته همچنین در سال ۱۳۶۱ به عنوان استاد و رییس بخش چشم دانشگاه سیسیل ایتالیا انتخاب شد و در سال ۱۳۷۱ مرکز چشم پزشکی کنتیتکت در شهر نیوهیون را تاسیس و به عنوان مسوول این مرکز فعالیت خود را دنبال کرد.

این چشم پزشک توانمند از سال ۱۳۵۹ به طور مکرر سالی دو باربه وطن خود باز گشت و در فعالیت های بالینی و آموزشی در بیمارستان های مختلف تهران و شیراز شرکت کرد.

پرفسور خدادوست از سوی شخصیت های برجسته در چشم پزشکی آمریکا به عنوان بهترین جراح پیوند قرنیه در دنیا معرفی شده است و شهرت ایشان علاوه بر مقالات علمی متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه های مختلف و کیفیت درمان و تجربه در درمان جراحی ، مدیون تحقیقات پایه ای بر ناراحتی های سطح قرنیه است، تا آنجا که پیوندهای قـرنیه روی مـکانیـسم دفـع پـیونـد برای ارج نهادن به فعالیت های علمی وی با عنوان Khodadoost Basement Membrane line نامگذاری شده است.

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false