×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۲ تیر - ۱۴۰۱  
false
true
پنج دقیقه بعد از حمله اسرائیل به ایران چه اتفاقی می افتد؟

اگر اسرائیل بخواهد به ایران حمله کند، می‌تواند. اما مسئله این است که پنج دقیقه بعد از حمله چه اتفاقی رخ می‌دهد. من معتقد هستم این فکر اشتباه است. استفاده از خشونت علیه ایرانی‌ها آخرین راه‌حل است.

به گزارش "چغادک نیوز"، به نقل از فارس، در حالی که موساد به شدت مراقب است در تضاد با موضع «بنیامین نتانیاهو» علیه ایران سخن نگوید، «مئیر داگان» رئیس سابق موساد هیچ بیمی ندارد که از نتانیاهو انتقاد کند.

به نوشته روزنامه «یدیعوت آحارونوت»، وی در سخنانی در موزه تل‌آویو در این باره گفت: «موضع نتانیاهو موضع غرب در قبال مسئله ایران را تغییر نمی‌دهد اما رفتار او روابط ما با آمریکایی‌ها را به نقطه حاد می‌رساند و این امر می‌تواند در آینده هزینه غیرقابل جبرانی برای ما به بار آورد».

وی در پاسخ به سئوالی درباره سفر نتانیاهو به واشنگتن برای سخنرانی در کنگره درباره مسئله هسته‌ای ایران و اینکه آیا این سخنرانی مانع توافق بد با ایران می‌شود یا خیر، گفت: « این مسائل هیچ ربطی بهم ندارند. آمریکایی‌ها در حال حاضر نیز از موضع نتانیاهو مطلع هستند. فکر نمی‌کنم اگر او به کنگره برود و سخنرانی کند تصمیم اوباما تغییر کند. حتی فکر نمی‌کنم او بتواند موضع کنگره را نیز تغییر دهد».

مئیر داگان ادامه داد: «من همیشه این سئوال را مطرح می‌کنم که آیا موضع نخست وزیر می‌تواند موضع غرب در قبال مسئله ایران را تغییر دهد چراکه نظرات آنها منعکس کننده دیدگاه‌هایشان است و فکر نمی‌کنم موضع نتایاهو مهم باشد».

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اگر توافقی با ایران حاصل شود، توافقی بد خواهد بود، گفت: «ایرانی‌ها هنوز سلاح هسته‌ای در اختیار ندارند. فکر می‌کنم اگر اسرائیل بخواهد به ایران حمله کند، می‌تواند. اما مسئله این است که پنج دقیقه بعد از حمله چه اتفاقی رخ می‌دهد. من معتقد هستم این فکر اشتباه است. استفاده از خشونت علیه ایرانی‌ها آخرین راه‌حل است».

وی در ادامه به قیاس موضع نتانیاهو با «آریل شارون» نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی پرداخت و گفت: « شارون هم با آمریکایی‌ها بحث داشت اما اجازه نمی‌داد این مباحث علنی شود. این کار با پیچیدگی‌های دیپلماتیک انجام می‌گرفت. اما نتانیاهو فتنه‌انگیزی می‌کند و این کار را علنی می‌سازد. شارون با آمریکایی‌ها درگیر بود اما به آرامی و همین امر به دستیابی به راه‌حل منجر می‌شد».

داگان ادامه داد: «زمانی که نتانیاهو نخست وزیر شد به من می‌گفت چرا با او مخالفت نمی‌کنم اما شارون از من نمی‌خواست با او مخالفت کنم بلکه به من می‌گفت نظرم را به او بگویم».

رئیس سابق موساد سپس از سیاست‌های کابینه نتانیاهو انتقاد کرد و گفت: «من به نخست وزیر اعتماد ندارم. او و نفتالی بنت وزیر اقتصاد ما را به سمت فاجعه هدایت می‌کنند».

 

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false