×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۸ مرداد - ۱۴۰۱  
false
true
وام ۳۰۰ میلیارد تومانی موسسه اعتباری میزان به پدیده شاندیز

سپرده گذاران موسسه میزان در روزهای گذشته و پس از انتشار شایعاتی مبنی بر همکاری این موسسه با شرکت پدیده شاندیز با مراجعه به شعب این موسسه اقدام به برداشت سپرده های خود در نزد این موسسه کردند.

به گزارش "چغادک نیوز"، ماجرا از آنجا آغاز شد که چندی پیش مسوولان موسسه میزان، تسهیلات ۳۰۰میلیارد تومانی را با درخواست شرکت پدیده شاندیز به ازای دریافت وثیقه ای به میزان سه برابر ارزش وام که شامل بهترین ساختمان های پدیده در مشهد بود را به این شرکت پرداخت کردند.

شرکت پدیده شاندیز نیز متعهد شد این میزان تسهیلات را با احتساب سود به میزان ۴۲۰ میلیارد تومان به موسسه میزان بازپرداخت کند که این شرکت براساس تعهدات یادشده از زمان پرداخت تسهیلات تاکنون حدود ۱۲۰ میلیارد تومان اقساط را پرداخت کرده است.

بنابراین شرکت پدیده شاندیز تاکنون تمام سود متعلق به این تسهیلات را به میزان پرداخت کرده و هم اکنون اصل تسهیلات یعنی همان ۳۰۰ میلیارد تومان باقی مانده است.

اما در روزهای گذشته و در پی بروز مشکلات برای شرکت پدیده شاندیز، شایعاتی درخصوص ناتوانی این شرکت در بازپرداخت تسهیلات به موسسه میزان منتشر شد که همین امر سبب گردید تا مشتریان با مراجعه به شعب نسبت به دریافت سپرده های خود اقدام کنند.

البته ناگفته نماند که هجوم سپرده گذاران از شهرهای کوچکی همانند استان خراسان جنوبی از جمله گناباد، تربیت حیدریه و بجستان آغاز و درنهایت این وضعیت به استان خراسان جنوبی و مشهد نیز کشیده شد.

این در حالی است که مسوولان میزان به سپرده گذاران این موسسه بارها اعلام کرده بودند که شرکت پدیده همانند سایر تسهیلات گیرندگان از این موسسه تسهیلات دریافت کرده و به ازای آن وثیقه نیز اخذ شده و این شرکت تاکنون تمام اقساط خود را پرداخت کرده است.

با بحرانی شدن وضعیت، بانک مرکزی و نیروهای اطلاعاتی شهر گناباد نیز وارد عمل شدند به نحوی که براساس شنیده ها تاکنون چندین نفر از عوامل شایعه بازداشت شده اند.

البته ناگفته نماند این مشکلات در حالی رخ داد که موسسه میزان در حال دریافت مجوز رسمی از بانک مرکزی است و بازرسان این بانک در هفته های گذشته بازرسی های اولیه این موسسه را به اتمام رسانده اند.

البته شنیده ها حاکی است، بانک مرکزی نیز قرار است برای رفع مشکل و جبران کمبود نقدینگی، خط اعتباری خاصی را به این موسسه اختصاص دهد ضمن آنکه سایر موسسات نیز همکاری هایی را با میزان برای تامین نقدینگی مورد نیاز انجام خواهند داد.

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی نیز در روزهای گذشته در پاسخ به پرسشی در خصوص وضعیت موسسه میزان گفته است: در حال حاضر مساله صدور مجوز برای مؤسسه میزان مطرح است که در صورت ارائه اسناد و مدارک لازم به بانک مرکزی و مطابقت آن با ضوابط بانک مرکزی این مجوز صادر خواهد شد، در ضمن موضوعی درباره ادغام این مؤسسه با مؤسسات یا بانک های دیگر مطرح نیست.

 

** رئیس هیات مدیره موسسه مالی و اعتباری میزان: شایعات کذب محض است

رئیس هیات مدیره موسسه مالی و اعتباری میزان در خصوص مسائل مطرح شده درباره اعطای تسهیلات به شرکت پدیده، اظهار داشت: این موسسه حمایت از طرح های اشتغال زا را همواره در دستور کار داشته و تاکنون برای رونق اقتصاد ملی، تسهیلات قابل توجهی به طرح های اشتغال زا پرداخت نموده است.

غفور حلمی با اشاره به پرداخت تسهیلات از سوی چند بانک و موسسه از جمله موسسه میزان به پروژه های پدیده، خاطرنشان کرد: تسهیلات اعطایی میزان به پدیده همچون سایرین با اخذ وثایق و تضمینات، چند برابر وجوه پرداختی انجام شده و در این زمینه جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و در صورتی که نیاز باشد مبالغ پرداختی از محل تضامین و در اسرع وقت تسویه خواهد شد.

وی ادامه داد: موسسه میزان مستقل است و مشکلات به وجود آمده برای پدیده، ربطی به میزان ندارد.

حلمی در باره شایعات مطرح شده در خصوص وضعیت مالی این موسسه، تصریح کرد: در چند روز گذشته مشاهده شده که برخی افراد شایعاتی را متوجه برخی از موسسات مالی و اعتباری معتبر از جمله موسسه مالی و اعتباری میزان نموده اند. در حالیکه این شایعات کاملا بی اساس و کذب محض است.

وی افزایش مراجعه مشتریان و شلوغی برخی از شعب میزان ناشی از جو روانی ایجاد شده مربوط به این شایعات را بی اساس دانست و از مشتریان این موسسه خواست که به شایعات توجه نکنند.

وی گفت: این موسسه در زمینه مسائل مالی هیچگونه مشکلی ندارد اما ازدحام مشتریان در برخی از شعب باعث اختلال در خدمات رسانی شده که با تمهیدات اتخاذ شده این مشکلات مرتفع خواهد شد.

وی ادامه داد: موسسه میزان به عنوان یک موسسه خوش نام و قانون مدار با قوت تمام در حال خدمت رسانی به مشتریان و مردم شریف بوده و خواهد بود./ایرنا

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false