رهبر اصلی اپوزیسیون ترکیه به تهران سفر خواهد کرد | پایگاه خبری تحلیلی چغادک نیوز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۴ آذر - ۱۴۰۱  
false
true
رهبر اصلی اپوزیسیون ترکیه به تهران سفر خواهد کرد

کمال قلیچ دار اوغلو، در تلاش برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رسوایی فساد مالی اعضای حزب عدالت و توسعه، در ۱۷ دسامبر سال گدشته، که در آن تعدادی از تاجران ایرانی نیز دخیل بودند، به زودی به ایران سفر خواهد کرد.

به گزارش "چغادک نیوز"، براساس گزارش روزنامه طرف (Taraf Daily)، رهبر حزب جمهوری خواه خلق (CHP)، کمال قلیچ دار اوغلو، در تلاش برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رسوایی فساد مالی اعضای حزب عدالت و توسعه، در ۱۷ دسامبر سال گدشته، که در آن تعدادی از تاجران ایرانی نیز دخیل بودند، به زودی به ایران سفر خواهد کرد.

به گزارش بولتن نیوز به نقل از طرف، طرح غافلگیر کننده قلیچ دار اوغلو برای سفر به ایران، بعد از میهمانی شام او و هیات همراه با سفیر ایران، علیرضا بیگدلی در هتل جی دابلیو ماریوت ترکیه در روز چهارشنبه مطرح گردید. میهمانی شام، به دعوت قلیچ دار اوغلو برگزار شد و بنا بر گزارش ها، بحث در مورد مسائل سوریه و تحولات اخیر در خاور میانه بوده است.

معاون CHP، محمد علی ادیب اوغلو، گفت: روابط ایران و ترکیه و همچنین همکاری در زمینه صلح در خاورمیانه موضوعات اصلی مذاکرات میهمانی شام بین قلیچ دار اوغلو و بیگدلی بودند.

ادیب اوغلو اشاره کرد که در بحث با سفیر ایران، قلیچ دار اوغلو گفته است که CHP از تجارت ایران و ترکیه – با هدف دور زدن تحریم های غرب – نارضایتی ای ندارد، اما در مقابل پرونده فساد و رشوه خواری که در آن تاجر ایرانی، رضا ضراب، نیز درگیر بوده است، سکوت نخواهد کرد.

ضراب یکی از مظنونین اصلی در تحقیقات سوءاستفاده مالی سال گذشته بود. این پرونده جامعه ترکیه را دچار شوک کرد و مقامات ترکیه را در مقیاس وسیعی، از نخست وزیر سابق تا رئیس جمهور فعلی، رجب طیب اردوغان، بازرگانان عالی رتبه و شخصیت های سیاسی نزدیک به وی را در معرض اتهامات قرارداد.

تحولات سیاسی پس از تحقیقات در مورد سوءاستفاده مالی در ۱۷ تا ۲۵ دسامبر ۲۰۱۳ در طول شام مورد بحث قرار گرفت. با توجه به سخنان ادیب اوغلو، ضراب نیز یکی از موضوعات گفتگو بوده است. با این حال، سفیر ایران از اظهار نظر در مورد این مسئله، خودداری کرده است، اما ادیب اوغلو معتقد است: «با وجود این، او از تمامی اتفاقات آگاه بوده و آنها را از نزدیک دنبال می کرده است».

در ادامه، ادیب اوغلو، اشاره کرده است که ایران می داند که هرگونه همکاری با حزب عدالت و توسعه غیر ممکن است: « ایران معتقد است که هیچ شانسی برای هر نوع همکاری با حزب عدالت و توسعه در جغرافیای اسلامی-خاورمیانه ای وجود ندارد».

در میهمانی شام، بیگدلی، قلیچ دار اوغلو را به ایران دعوت کرده است، اما هر دو تصمیم گرفته اند که جلسه بعدی خود را در سفارت ایران در آنکارا برگزار کنند. تاریخ بازدید قلیچ دار اوغلو هنوز قطعی نیست، اما انتظار می رود که او با یک هیئت نمایندگی از حزب خود به ایران سفر کند.

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false