جامعه دچار سوء مصرف فرهنگی است | پایگاه خبری تحلیلی چغادک نیوز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۹ آذر - ۱۴۰۲  
false
true
جامعه دچار سوء مصرف فرهنگی است

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با هشدار نسبت به سوء مصرف فرهنگی در کشور گفت: سرانه مصرف فرهنگی در ایران بسیار پایین است ونیازمند تحول و تحرک جدی برای بالا بردن سطح مصرف فرهنگی در جامعه هستیم.

به گزارش "چغادک نیوز"،  به نقل از ایرنا ،سیدرضا صالحی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با بیان اینکه جامعه امروز ما دچار نادیده گرفتن حوزه فرهنگی است ، اظهار کرد اگر در جامعه قرار است اتفاق فرهنگی بیفتد، می بایست به جای تبلیغات گسترده برای مصرف در حوزه هدفمندی، سوخت و مواد غذایی، به این باور برسیم که مشکل نخست جامعه، پایین بودن سطح مصرف فرهنگی است.

به عقیده صالحی امیری مطالعات میدانی نشان داده است که در جامعه ای که مصرف فرهنگی بالا دارد، فضیلت فرهنگی نیز افزایش یافته و به ازای آن آسیب های اجتماعی نیز به شدت کاهش یافته است.

فرهنگ دربرگیرنده ی اعتقادات، ارزش ها و اخلاق و رفتارهای متأثر از این سه، و همچنین آداب و رسوم و عرف یک جامعه معین تعریف می شود و به بیانی دیگر فرهنگ مجموعه دانش ها، باورها، هنرها، قوانین، اخلاقیات، عادات و هرچه فرد به عنوان عضوی از جامعه خویش فرامی گیرد را شامل می شود.

صالحی امیری با بیان این که امروز رویکرد کمی گرایانه تا حدودی در عرصه علمی تهدید کننده عدم توسعه فضیلت و اخلاق است، گفت: جامعه کنونی ما نیازمند اصلاح مفهومی در حوزه فرهنگی است.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با بیان این که در جامعه کنونی نیازمند توسعه سرمایه فرهنگی و اجتماعی بطور همزمان هستیم گفت: این در حالی است که برای گسترش سرمایه های اقتصادی تلاش فراوانی به عمل می آید.

وی با ابراز تاسف از این که به دلیل غلبه سیاست و اقتصاد، در حوزه فرهنگ عملا همیشه فرهنگ در عرصه کلام اولویت و در عرصه عمل در مراحل ثانوی قرار می گیرد گفت: از این منظر اصحاب اقتصاد و سیاست درک صحیحی از فرهنگ ندارند، بدین معنا که حوزه فرهنگ را در حوزه هزینه ها می شمارند.

صالحی امیری گفت: اگر بناست در جامعه ایرانی توسعه ای اتفاق بیفتد، این توسعه صرفا در ذیل دو مفهوم تحول علمی و اخلاقی ایجاد می شود.

وی تحول علمی در جامعه ایران را دانش افزایی نام برد و افزود: تحول اخلاقی نیز فضیلت جویی و حرکت جامعه به سمت تعالی و رشد و سعادت است.

صالحی امیری افزود: اگر دانش افزایی داشته باشیم اما میزان فضیلت افزایی در جامعه کاهش یابد دچار تعارض می شویم و این مخل توسعه همه جانبه کشور خواهد بود.

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false