تقلب در انتخابات افغانستان تایید شد | پایگاه خبری تحلیلی چغادک نیوز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۶ مهر - ۱۴۰۲  
false
true
تقلب در انتخابات افغانستان تایید شد

گزارش جدید ناظران انتخاباتی اتحادیه اروپا ضمن حمایت از تلخ‌ترین برآوردها از تقلب نظام‌مند در دور دوم انتخابات جمهوری افغانستان در ژوئن سال جاری میلادی گفت، در بررسی اولیه این انتخابات تنها بخش کوچکی از آرای مشکوک باطل شد.

به گزارش "چغادک نیوز"،  ایسنا به نقل از روزنامه نیویورک تایمز نوشت، این گزارش کامل‌ترین تصویر را از اتهامات تقلب و تخلف که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را درگیر کرده، ارائه می‌دهد و حاکی از آن است که بیش از دو میلیون رای یا حدود یک چهارم از کل آرای اخذ شده از حوزه‌های رای‌گیری با تخلفات انتخاباتی اخذ شده‌اند.

گزارش‌ها درباره تقلب گسترده انتخاباتی منجر به بحران سیاسی در افغانستان شد که اشرف غنی و عبدالله عبدالله، نامزدهای رقیب را مقابل یکدیگر قرار داد. این بن‌بست منجر شد تا جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا میانجیگر توافق تقسیم شود که در آن اشرف غنی به عنوان رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله به عنوان رئیس اجرایی دولت افغانستان انتخاب شد.
تیجز برمان، ناظر ارشد اتحادیه اروپا برای انتخابات افغانستان در کنفرانسی خبری ضمن تحسین اشرف غنی و عبدالله عبدالله برای تصمیم سیاستمدارانه آن‌ها، توافق تقسیم قدرت را بهترین راه برای احترام به خواسته رای‌دهندگان افغان تحت شرایط کنونی خواند. اما وی درباره انتخابات گفت: متاسفانه تخلفات گسترده‌ای در بسیاری از حوزه‌های انتخاباتی رخ داده است.
این گزارش تیم ارزیابی انتخاباتی تیجز برمان آمار دقیق از تعداد رای‌هایی را که گمان می‌رود بی‌اعتبار باشند، اعلام نکرده اما به تعدادی از الگوهای بی‌نظمی و تخلف در انتخابات که بیش از دو میلیون رای را زیر سوال می‌برد، اشاره کرده است.
برمان گفت، میلیو‌ن‌ها رای از حوزه‌هایی اتخاذ شده‌اند که به طور غیرقابل انتظاری میزان مشارکت رای‌دهندگان در آن‌ها بسیار بالا بوده و یا تمامی آرا به طور کامل به نفع یک نامزد بوده که هر دو مورد غیر ممکن است و نشانه‌ای از احتمال تقلب انتخاباتی است.
در دور دوم انتخابات ۰۶ / ۲ میلیون رای اخذ شد که از حوزه‌هایی که میزان شرکت رای‌دهندگان ۹۹ درصد گزارش شده، بوده است و پیش‌بینی شد که در هر یک از حوزه‌های رای‌گیری حدود ۶۰۰ رای‌دهنده شرکت داشتند.
برمان گفت: در حالی که بیش از ۳۰ سال است که سرشماری در افغانستان صورت نگرفته، این آمارها نگران کننده هستند. علاوه بر این حضور گسترده و غیر منتظره رای‌دهندگان اغلب در ولایت‌هایی رخ داده که از مراکز پرجمعیت این کشور بسیار دور بوده‌اند.
وی افزود: همچنین بیش از ۳ / ۲ میلیون رای در جریان دور دوم انتخابات از حوزه‌هایی اخذ شده‌اند که بیش از ۹۵ درصد از آرا به یک نامزد اختصاص داشته است. ۳۷۸ هزار و ۲۸۱ رای یا پنج درصد از کل آرا از حوزه‌هایی اتخاذ شده‌اند که گزارش شده ۱۰۰ درصد آرا به یک نامزد اختصاص داشته است. شما نمی‌توانید در هیچ کجای دنیا شاهد این مساله باشید. این مساله تنها می‌تواند در کره‌شمالی رخ دهد. اما حتی در حوزه‌هایی که تقلب در آن‌ها رخ داده، بسیاری از آرا احتمالا مشروع بوده‌اند./

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false