اظهارات جدید جهانگیری درباره بورس/ نقدینگی ۶۵۰ هزارمیلیاردتومان شد | پایگاه خبری تحلیلی چغادک نیوز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۶ مهر - ۱۴۰۲  
false
true
اظهارات جدید جهانگیری درباره بورس/ نقدینگی ۶۵۰ هزارمیلیاردتومان شد

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به نقدینگی ۶۵۰ هزارمیلیاردتومانی در دست مردم گفت: نوسانات زیاد باعث شده بورس نتواند به مسئولیت خود عمل کند.

به گزارش "چغادک نیوز"، به قل ازخبرنگار مهر:اسحاق جهانگیری امروز در بیست و یکمین همایش بین المللی بیمه و توسعه با تاکید بر اینکه فراگیری صنعت بیمه یکی از شاخص های اصلی توسعه محسوب می شود، صنعت بیمه را نهادی بسیار مهم در فعالیت های اقتصادی و اقتصاد کشورها عنوان کرد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه تسهیل مراحل دریافت خسارت بیمه گذاران تاثیر زیادی در نحوه نگاه عمومی به صنعت بیمه دارد، اعتماد مشتریان را بزرگترین سرمایه برای این صنعت عنوان کرد و افزود: باید نقش و جایگاه بیمه مرکزی در نظارت بر عملکرد فعالان صنعت بیمه و تنظیم مقررات این بخش هر چه بیشتر تقویت شود تا اعتماد به صنعت بیمه پیشاپیش تقویت شده و آسیب نبیند.

جهانگیری بانک مرکزی و بیمه مرکزی را دو نهاد مهم نظارتی در عرصه فعالیت های اقتصادی و کلیت اقتصاد کشور برشمرد و اظهارداشت: تقویت این دو نهاد ضمن افزایش ارتقای کیفیت نظارتی بر عملکرد بانک ها و موسسات بیمه ای، کیفیت تنظیم مقررات فعالیت بانک ها و بیمه ها را نیز به دنبال دارد.

وی با اشاره به گسترش مبانی علمی بیمه ها در سال های اخیر و خروج فعالیت های بیمه ها از حالت سنتی تصریح کرد: متاسفانه در کشور ما آنگونه که اقتصاد بزرگ شده، فعالیت های اقتصادی مکمل رشد نکرده و به عنوان مثال امروز بانک های ما بعضا توان پشتیبانی از فعالیت های اقتصادی بنگاه های بزرگ را نداشته یا بیمه ها پوشش های فراگیر و مناسب برای عرصه های مختلف فعالیت اقتصادی را ندارند.

معاون اول رئیس جمهور یکی از لوازم موفقیت در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی را ایجاد شرایط پایدار برای فعالیت های اقتصادی دانست و گفت: در حال حاضر، صنعت بیمه ایران توان مناسب برای ایجاد شرایط باثبات در فضای اقتصادی کشور را در خود ایجاد نکرده است.

جهانگیری با اشاره به حجم بیش از ۶۵۰ هزار میلیارد تومانی نقدینگی موجود در جامعه در حال حاضر اضافه کرد: یکی از بهترین عرصه ها برای هدایت این حجم از نقدینگی، عرصه تولید و سرمایه گذاری است و بهترین ابزار برای این کار بازار سرمایه است؛ اما بازار سرمایه به علت نوسانات زیاد و فقدان پوشش های بیمه ای در کنار آن، نتوانسته به این مسئولیت مهم خود عمل کند.

وی تاکید کرد: اگر مردم اطمینان یابند که نوسانات بازار سرمایه به دارایی های آنان آسیب وارد نمی کند، حضور در بازار سرمایه را به سرمایه گذاری در بانک ها ترجیح می دهند و لذا صنعت بیمه باید پوشش های مناسب و لازم برای بازار سرمایه را طراحی و اجرا نماید.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تشکیل صندوق توسعه ملی خاطر نشان کرد: این صندوق در سال های گذشته تسهیلات ارزی به تعداد زیادی از فعالان اقتصادی اعطا کرده اما نوسانات قیمت ارز باعث شده ضمن اینکه این افراد نتوانند از عهده عمل به تعهدات خود برآیند، بانک های ارائه دهنده تسهیلات ارزی نیز به دلیل افزایش مستمر معوقات با مشکل مواجه شوند؛ در حالی که اگر صنعت بیمه در این عرصه حضور داشت، بسیاری از این مشکلات مرتفع می شد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه چاره ای جز جذب سرمایه گذار با حجم صدها میلیارد دلار برای توسعه اقتصاد کشور نداریم تصریح کرد: ایران سرزمینی سرشار از استعداد و برخوردار از موقعیت جغرافیایی بسیار منحصر به فرد و کاملا مهیای توسعه است و ارتقاء صنعت بیمه می تواند تاثیر بسیار سازنده ای در تحقق و اجرای موفق سیاست های توسعه ای داشته باشد.

وی با اشاره به تدوین برنامه ششم توسعه کشور آن را فرصتی پیش روی فعالان صنعت بیمه کشور عنوان کرد و گفت: از همه فعالان صنعت بیمه درخواست می کنم تا در این فرصت ارزیابی دقیقی از وضعیت فعلی صنعت بیمه داشته باشند و کمک کنند تا سیاستگذاری های اجرایی و موثرتری برای ارتقاء صنعت بیمه در برنامه ششم توسعه تدوین شود که در آن حضور بخش خصوصی جدی تر شود.

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false