×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۳۰ خرداد - ۱۴۰۳  
false
true
هرجا خشونت و خیانت است، رضا شصت تیر هست

به گزارش چغادک نیوز، رحیم پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در سالگرد کودتای انگلیسی ۱۲۹۹ یادداشتی را ارائه کرد.

به‌مناسبت سوم اسفند ، سالگرد کودتای انگلیسی ۱۲۹۹ و گماشتن دیکتاتور رضا پهلوی برایران، سلسله پرسش و پاسخهایی در این باب از امروز در پایگاه اطلاع رسانی رحیم پور منتشر می شود. همه مفاد این گفتگو عینا مستند به اسناد وکتب منتشره داخلی وخارجی ناظر به عصرتاسیس رژیم پهلوی است:

چگونه رجاله، شاه شد (۲)

(هرجا خشونت و خیانت است ، رضا شصت تیر هست)

س) رضا پهلوی ، زمان نهضت مشروطه ، کجاست و چه می کند؟ زندگی شخصی اش چطور بوده؟ چه میکرده در عصر مشروطه؟

ج) چاکری می کرد، مردم را میزد و مزد و درجه و اضافه حقوق می گرفت و وضعش که بهتر میشد هرچندوقت، یک زن تازه میگرفت. اولین ازدواجش دراین دوره بوده است.

س) مگر چند ازدواج داشته؟

ج)  غیر از روابط پنهان با بعضی زنان که گاه سالها بعد فرزندی محصول این روابط پیدا شده که ادعا میکردند بچه اوهستند( دست کم، سه مدعی ، که توسط رژیم باپول یا زور ،مجبوربه سکوت شده بودند و بعد افشا شد)  علاوه برآن،  او پنج ازدواج علنی داشته است. در چهار زن او که اختلافی نیست .
در شغل نظامی گری اش هم ، ایشان حکم یکی از چماقهای دربار قاجار راداشت که زمانی تحت امر افسران روس ،مشغول تعقیب و سرکوبی مشروطه خواهان بود وبعدها هم آلت فعل انگلیسیها در سرکوب ملتش.

در دوران محمدعلی شاه و قلع وقمع مشروطه خواهان  ، رضاپهلوی درخدمت ارتشی است که سر مجاهدان را  از بدنشان جدا می‌کردند و در توبره به تهران می فرستادند . هرجا خبری از  کشتار آزادیخواهان بود سروکله اش پیدا بود.

در محاصره تبریز علیه ستارخان وباقرخان،  فرمانده مسلسل چی هاست. درکشتار انقلابیون جنگل و میرزا کوچک ، دستش بخون مجاهدان آلوده است ، در سرکوب نهضت کلنل تقی خان پسیان در خراسان و خلاصه هرجا جنایت وآدمکشی هست او هست. شیخ محمد خیابانی به دست همین نیروی قزاق به شهادت رسید در ماه هایی که رضاخان فرمانده کل قزاقها و آماده برای کودتای لندن می شد.

عرض کردم  ابتدا سالها برای دربار و روسیه، هموطنانش را میکشت ، سپس سالها درخدمت انگلیسیها کشتار کرد تا ایران را به کنترل کامل آنهادرآورد. در همین حصر اقتصادی ونظامی تبریز ، چه کسانی یاران ستارخان و باقرخان را در سرمای زمستان با پای برهنه در بیابان می‌ بردند و اسیران را سر می بریدند؟ رضاخان ،یک عمر  در سپاه استبداد و استعمار، خون ریخت تا عاقبت، بعنوان گماشته غرب درراس رژیم جدید استبداد قرارگرفت.

س) بالاخره چگونه توانستند تبریز را سرکوب کنند؟ و رضا پهلوی چکاره بود؟

ج) نتوانستند. حدود یک سال، شهررامحاصره وتحریم و بمباران کردند اما جبهه مقاومت ازهم نپاشید. یک دنیا جنایت علیه مشروطه خواهان کردند اما نتوانستند . ستار و باقر وبقیه مجاهدان مقاومت مردمی، شهررا علیرغم یازده ماه گرسنگی حفظ کردند.

س) ستارخان و باقرخان چه تیپ رجالی بودند؟ این دو سردار، ازجمله نمادهای انقلاب مشروطه شده اند اما در تبلیغات بعضی گروههای مثلا ملی گرا یا چپ و…، مورد استفاده های شبه روشنفکری جریانات متعارضی قرار گرفته اند.

ج) این بلا بر سر تحلیل کل نهضت مشروطه آمده است و تحریفهای تبلیغاتی و سیاسی ایدئولوژیک متعددی در مورد آن اعمال شد. به یک حرکت دینی و مردمی  برچسب های دروغ غیردینی و شبه روشنفکری غربی زدند.

ستارخان صریحاً و به تکرار اعلام می کرد که به فتوای مرجعیت نجف از جمله آخوند خراسانی وارد جهاد شده و دست از نبردمقدس علیه اشغالگران خارجی و استبداد حاکمیت بر نخواهد داشت. بعدها هم یعنی پس از باصطلاح پیروزی صوری مشروطیت،  به دست همان جریان نفوذی در مشروطه خواهان در تهران، مجروح و خلع سلاح و سپس شهید شد و پیکرش را به وصیت خودش به کربلا و حرم سیدالشهدا علیه السلام بردند. قاتلان ستارخان، همان قاتلان شیخ فضل الله نوری یعنی امثال یپرم خان ارمنی ، تروریست اسلام ستیز بودند.
باقرخان ، کسی است که پس از حماسه تبریز و پس از خیانت درپشت جبهه مشروطه خواهی، درجنگ جهانی اول با نیروهایش در کنار نیروهای مسلمان ایرانی و عثمانی به جهاد علیه روسیه و انگلیس در ایران و عراق رفت و در مسیر بازگشت ظاهراً توسط نفوذی ها به شهادت رسید.

عرض می کردم چگونه رضاخان همه جا در صف دشمنان آزادی واستقلال کشور بوده است.
در عملیات علیه قیام اسلامی تبریز، رضاپهلوی فرمانده واحد مسلسل قزاق ها علیه جنبش بود و بحدی شهر را در محاصره و تحریم و قحطی و گرسنگی نگاه داشتند که زیر آتشباری،  مردم مظلوم یونجه می خوردند تا از گرسنگی نمیرند اما در برابر محاصره و بمباران و قحطی و بیماری و سرما و خیانت و اشغال، با استناد بحکم مرجعیت شیعه مقاومت کردند و تسلیم نشدند .

س) گفتید اشغال، بنظر میرسد ارتش روس وانگلیس در ایران از نهضت مشروطه، سوئ استفاده درجهت اشغال کامل کشور کردند، نه ؟

ج) انگلیس و روسیه که بخش‌های مهمی از خاک کشور را ازقبل، اشغال کرده بودند و در حکومت هم نفوذ جدی داشتند. اماپس ازمشروطه درپشت جبهه بعضی جریانات مشروطه خواه هم کاملا نفوذ داشتند.ضمنا فراموش نکنید که جنگ جهانی اول و همین طور کشف نفت در ایران و فروپاشی دو امپراتوری در همسایگی ما یعنی روسیه تزاری و عثمانی، همه اینها نقش اساسی در آنچه بر سر ایران و قیام مشروطیت آمد، داشتند.
س)  آمریکایی‌ها چه؟

ج) هنوز نه بطورجدی. آنها تازه سروکله شان پیدا شده بود و هنوز فرصت حضور وظهور علنا استکباری درایران نیافته بودند وتظاهر رسمی آنهاچیز دیگری بود.مثلا درهمین تبریز ، هوارد باسکرویل آمریکایی که مبلغ مسیحیت بود و آموزشهای ویژه نظامی وسیاسی دیده بود و داده بود و در پوشش فعالیت آموزشی در تبریز بعنوان یک پروتستان تبشیری و معلم مدرسه معمولی  فعالیت می‌کرد و یادتان نرود که کسروی را همین تیپ ها ابتدا کشف و حمایت کردند، در محاصره تبریز کشته شد . بعید است چنین نمونه هایی واقعا نگران ایران بوده باشند. بالاخره آمریکایی ها خیلی دیرتر از انگلیسی ها و روس ها رسیده بودند  و باید در آشوبهای  ایران و منطقه راه هایی برای نفوذ آینده می یافتنند ویافتند.

راجع به همین آدم هم قضاوتی ندارم ولی از او یک مجاهد آمریکایی مشروطه خواه  ساخته اند! او درتبریز ، باتبلیغ تاریخ اروپا وآمریکا فرهنگسازی می‌کرد و می‌کوشید بچه مسلمان‌ها را  مسیحی کند. اما آمریکا آنوقت هنوز محتاط و پوشیده عمل می کرد و دوچهره بود./فارس

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false