×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۳ تیر - ۱۴۰۳  
false
true
کاهش۵٫۲میلیون هکتاری زمین های کشاورزی

رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: در حال حاضر ۷۰ درصد اراضی کشاورزی کشور فاقد سند مالکیت است که تلاش داریم با تهیه کاداستر اراضی این مشکل در یک دوره ۵ تا ۷ ساله حل شود.

به گزارش "چغادک نیوز"، قباد افشار ارئیس سازمان امور اراضی کشور گفت، با تخصیص بیش از ۷۰۰ میلیارد ریال در بودجه سال ۹۴ به این بخش، تلاش داریم عملیات اجرای کاداستر اراضی کشاورزی با سرعت بیشتری انجام شود.وی بر ضرورت توجه جدی دولت در حفظ کاربری اراضی کشاورزی تاکید کرد و اظهار داشت: در راستای سند دار شدن اراضی کشاورزی با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور توافقاتی داشته ایم و امیدواریم در یک دوره زمانی ۵ تا ۷ ساله کل اراضی کشاورزی کشور سند مالکیت دریافت کنند.

رئیس سازمان امور اراضی کشور ادامه داد: با اجرای نقشه کاداستر اراضی کشاورزی وضعیت آب، خاک، تولید و مسائل حقوقی اراضی به طور دقیق شناسایی و ساماندهی می شود تا مشکل کشاورزان برای تهیه وثایق بانکی و ایجاد افزایش سرمایه گذاری در این بخش برطرف شود.

وی گفت: اگر اراضی کشاورزی کشور سند دار شوند این امر سبب تکمیل شدن طرح کاداستر می شود و انگیزه کشاورزان برای سرمایه گذاری در اراضی خود نیز افزایش می یابد.

وی رفع مشکلات مالکیتی اراضی کشاورزی و استفاده از اسناد در بانک ها برای دریافت تسهیلات را از دیگر مزایای سند دار شدن اراضی کشاورزی دانست.

به گفته وی، طی سال های گذشته حدود ۷٫۱۸ میلیون هکتار از اراضی کشور(معادل ۱۱ درصد) در چرخه تولید محصولات کشاورزی قرار داشته که براساس نتایج رسمی سرشماری کشاورزی در سال ۹۳ میزان این اراضی به ۶٫۱۶ میلیون هکتار کاهش یافته که البته کاهش حدود ۵٫۲ میلیون هکتاری فقط به دلیل تخریب و تغییر کاربری اراضی نبوده بلکه بایر شدن زمین ها نیز در این امر نقش بسزایی داشته است.

 
منبع: ایرنا

 

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false