×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۳۰ خرداد - ۱۴۰۳  
false
true
تجربه هاشمی از تزریق "اوستین"

وزیر بهداشت با تشریح تجربه خود نسبت به تزریق داروی اوستین، جدیدترین دستوراتش برای مراکز چشم پزشکی کشور را عنوان کرد و گفت: در این زمینه تاکید کردم که هر روز و از طرف معاونت درمان و بازرسی دفتر وزارت بهداشت به بیماران رسیدگی شود.

به گزارش "چغادک نیوز"، سید حسن هاشمی، درباره آخرین وضعیت بیمارانی که در کیلینک چشم پزشکی خصوصی دچار مشکل بینایی شده بودند، اظهار داشت: در روزها و شب‌های گذشته بنده به معاونت درمان و هم به بازرسی ویژه دفتر وزارت تاکید کردم که روزانه از این بیماران سرکشی کنند، همچنین برای کل مراکز چشم پزشکی نیز داروی لازم تامین شود، بخش نظارتی هم به تمام مراکز چشم پزشکی مراجعه خواهند کرد تا اگر مشکلی برای تهیه دارو یا نحوه تزریق وجود داشته باشد به پزشکان کمک شود.

وزیر بهداشت درباره تجربه خود برای تزریق داروی وستین برای بیماران چشمی عنوان کرد‌: بله، بنده هم تجربه این کار را دارم، زیرا این نوع تزریق در تمام دنیا معمول است، ولی تا به حال اینگونه رخدادی سابقه نداشت، ممنون هم می‌شویم قوه قضائیه و دستگاه‌های نظارتی که از ساعات اولیه انتشار این حادثه وارد عمل شدند، به سرعت رسیدگی و اعمال نظر کنند و خاطیان را در هر رده ای که وجود دارند برای پیشگیری از تکرار چنین حادثه‌های با آنان برخورد لازم صورت پذیرد.

هاشمی در تشریح این قصور مبنی بر اینکه بیشترین مشکل مربوط به دارو بوده است یا پزشک؛ خاطرنشان کرد‌: بالاخره آنچه که مسلم است و بنده متوجه می‌شوم به دلیل اینکه رشته‌ام هم چشم پزشکی است؛ این است که دارو و نحوه‌ فراهم آوری آن دچار اشکال بوده است، البته نتیجه قطعی را دستگاه قضایی اعلام خواهد کرد.

دستور ویژه هاشمی برای تزریقی که باعث مشکل بینایی بیماران شد+ جزئیات

براین اساس چندی قبل، گزارشی از مشکلات بیماران چشمی با عنوان (دستور ویژه هاشمی برای تزریقی که باعث مشکل بینایی بیماران شد + جزئیات) منتشر شد که باعث واکنش‌های مثبتی از طرف مسئولان حوزه سلامت شد که مشروح این گزارش به شریح ذیل است:

دوشنبه ۱۱ اسفند در پی تماسی از طرف یکی از همراهان بیمار، اعلام شد که در کلینیک «ر» یکی از کلینیک‌های چشم‌پزشکی خصوصی تهران تعداد قابل توجهی از بیماران پس از تزریق داروی «آواستین» دچار درد شدند و هم اکنون نیز چشمان آنان هیچ روشنایی ندارد و نمی‌توانند جایی را مشاهده کنند.

بر این اساس در تماس نخست با مسئولان مربوطه وزارت بهداشت و با توجه به عدم اطلاع آنان در ساعات اولیه این رویداد به‌صورت غیررسمی تکذیب شد، در نهایت با مراجعه خبرنگار تسنیم به کلینیک یادشده وقایع به‌صورت دیگری رقم خورد و معلوم شد که این حادثه واقعیت دارد.

تعداد قابل توجهی بیمار پس از تزریق داروی آمریکایی «آواستین» دچار مشکل نابینایی شده بودند، به‌طوری که یکی از همراهان بیماران عنوان کرد: پدرم بیماری دیابت دارد و برای این‌که لیزر نشود تاکنون در چند نوبت (۶ تا ۷ بار) داروی «آواستین» را به چشمانش تزریق کردیم که تا به حال هم مشکلی نداشت ولی در پی آخرین تزریق چشمان پدرم؛ و در مسیر برگشت به منزل دچار درد شدیدی شد و در نهایت آن چشمش که تزریق صورت پذیرفته بود دیگر نمی‌تواند چیزی را مشاهده کند.

خبرنگار ما در حین صحبت با همراه این بیمار از سوی یکی از مسئولان پرستاری کلینیک با برخوردی تُند مواجه شد. این مسئول از خبرنگار ما درخواست کرد تا از کلینیک بیرون رود و گرنه با ۱۱۰ تماس می‌گیرد اما در نهایت، ماجرا با وساطت مدیرعامل کلینیک ختم به خیر شد.

مدیرعامل کلینیک با دعوت از خبرنگار و برخی از همراهان بیماران به یکی از اتاق‌های کلینیک با تأیید این حادثه برای چشم بیماران توضیح داد. وی گفت: تزریق این داروی آمریکایی (آواستین) که از طریق رسمی و قانونی نیز تهیه شده است توسط یکی از متخصصان به‌نام (دکتر پ) که یکی از پزشکان ارزشی و خوب جامعه پزشکی است انجام شده و به‌احتمال زیاد این مشکل بر اثر دارو بوده است زیرا عوارض دارویی همیشه در چنین مواقعی مطرح است.

مدیرعامل کلینیک با دعوت از ایجاد آرامش و پرهیز از پرداختن رسانه‌ای به این حادثه که باعث استرس برای بیمار و شخص پزشک می‌شود درخواست ‌کرد تا همراهان بیماران برای شنیدن توضیحات بیشتر منتظر پزشک معالج باشند زیرا دکتر در اتاق عمل است و مشغول اقدامات لازم برای این بیماران است، همچنین مدیرعامل کلینیک (ر) عنوان کرد که کل کلینیک در اختیار این بیماران قرار گرفته است تا به امور آنان رسیدگی شود که البته همراهان بیماران به سخن مدیر کلینیک واکنش نشان دادند و اعتراض داشتند چرا کارهای درمان به‌کُندی صورت می‌پذیرد و چرا از صبح این‌گونه به آنان توضیح شفاف و با طمأنینه داده نشد.

در نهایت براساس عرف کار رسانه و برای جلوگیری از هرگونه ترس بین مردم و پرهیز از اختلال در درمان این بیماران تصمیم بر آن شد که تا اطلاع ثانوی این خبر منتشر نشود و از طریق وزارت بهداشت پیگیری‌های لازم صورت پذیرد، بنابراین حادثه به‌طور کامل به اطلاع مسئولان وزارت بهداشت رسید به‌طوری که از سازمان غذا و دارو بازرسی به این کلینیک اعزام شد و به‌گفته رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو؛ نمونه‌های ویال این دارو به آزمایشگاه سازمان غذا و دارو ارجاع داده شد تا آزمایشات لازم صورت پذیرد.

رئیس سازمان غذا و دارو در این خصوص عنوان کرد: این دارو از طریق رسمی وارد کشور شده و احتمال دارد نوع و روش تزریق درست نبوده است ولی در مجموع برای نتیجه نهایی باید تا هفته آینده صبر کرد ولی اقدامات لازم برای این بیماران در حال انجام است.

حسین رستگار رئیس مرکز تحقیقات آزمایشگاهی غذا و دارو نیز در تشریح انجام آزمایشات روی این داروی آمریکایی بیان داشت: در حال حاضر ویال‌های این دارو به آزمایشگاه سازمان غذا و دارو انتقال یافته است و باید منتظر نتایج شد ولی مطمئناً در صورت هر گونه مشکل در این دارو با نمایندگی کارخانه سازنده برخورد جدی صورت می‌پذیرد و اگر مشکل از جای دیگر بود نیز به‌صورت قانونی به این امر رسیدگی خواهد شد.

در این راستا امروز سه شنبه ۱۲ اسفند نیز یکی دیگر از همراهان بیماران عنوان کرد که امروز (سه‌شنبه ۱۲ اسفند) یک نماینده از طرف وزارت بهداشت به کلینیک آمد و اعلام کرد که دستور مستقیم وزیر بهداشت است که به‌صورت ویژه به این حادثه رسیدگی شود.

این همراه بیمار عنوان کرد: در حال حاضر اقدامات درمانی روی چشم بیماران انجام شده است ولی چشم برخی از آنان روشنایی ندارد و ما نگران هستیم، بنابراین درخواست داریم که یک تیم فوق‌تخصصی چشم‌پزشکی از طرف وزارت بهداشت برای درمان این بیماران که بالغ بر ۲۱ چشم ۱۶ بیمار است (برخی بیماران یک چشم و برخی دیگر دو چشم) رسیدگی فوری انجام شود و تقاضا داریم وزیر بهداشت که خودش از استادان فن در این رشته است خودشان در اینجا حضور یابند زیرا هم باعث دلگرمی ما می‌شود و از طرفی هم دیگران نیز برای درمان چشم بیماران‌مان اقدام خواهند کرد زیرا سرعت عمل برای درمان در این حادثه بسیار مهم است، چون ما از روند درمانی کنونی که به‌کُندی صورت می‌پذیرد راضی نیستیم.

 
منبع: تسنیم

 

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false