×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۴ خرداد - ۱۴۰۳  
false
true
کری:امیدواریم شکاف ها در مذاکرات از بین برود

وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با همتای آلمانی خود گفت که ایران باید انتخاب‌های اساسی در خصوص موضوع هسته‌ای خود صورت دهد و اشتاین‌مایر نیز گفت مذاکرات بسیار جدی است و از ایران خواست تا آمادگی خود را برای توافق نشان دهد.

به گزارش "چغادک نیوز"، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در نشستی خبری با «فرانک والتر اشتاین‌مایر» وزیر خارجه آلمان که به آمریکا سفر کرده است، در خصوص فرایند مذاکرات ایران و ۱+۵ تصریح کرد: همانطور که همه می‌دانند، این یک فرایند مذاکره‌ مربوط به گروه ۱+۵ است و شرکای مهم ما، تمامی اعضای این گروه هستند که شامل روسیه، چین، آلمان، فرانسه و بریتانیای کبیر می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت خارجه آمریکا، وی تصریح کرد که اعضای گروه ۱+۵، در مواضع خود متحد هستند که این مسئله آنها را قادر می‌سازد در خصوص ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران، مسوولیت‌پذیری و قاطعیت داشته باشند.

وزیر خارجه آمریکا در خصوص دیدار با دیدار خود با وزرای خارجه ۱+۵ در پاریس تصریح کرد: ما به صورت مفصل در پاریس در خصوص موضوعاتی که همچنان شاهد اختلافاتی در آن زمینه‌ها هستیم گفت‌وگو کردیم و بسیار امیدواریم که در طول روزهای آینده بتوانیم این شکاف‌ها را از بین ببریم.

کری بر نقش مهم آلمان در فرایند مذاکرات تأکید کرد و گفت: دانشمندان آلمانی، کارشناسان هسته‌ای آلمان زمان زیادی را صرف تحلیل پیشنهادات کردند و به ما در فهم گزینه‌ها کمک کردند و تا حد زیادی به توانمندی ما در این مرحله حساس از مذاکرات کمک کردند و در حال حاضر بسیار مهم است که همانطور که ما انتخاب‌های اساسی صورت می‌دهیم  ایران نیز انتخاب‌های اساسی صورت دهد تا به جهان به حد کارآمد و موثری ثابت کند که هیچ مسیری به سوی تسلیحات هسته ای وجود نخواهد داشت و جهان می‌تواند از فعالیت‌هایی که ایران در آن مشارکت دارد اطمینان داشته باشد.

اشتاین‌مایر نیز به دیدار با کری در اواخر هفته گذشته در پاریس اشار کرد و تأکید کرد که دیدارهای متوالی و فشرده در خصوص موضوع هسته‌ای ایران در این برهه از زمان بسیار ضروری است.

وی ادامه داد: در خصوص موضوع ایران، همانطور که کری به آن اشاره کرد، ما هفته گذشته از فرصت خود در پاریس استفاده کردیم تا با شرکای اروپایی خود یعنی فرانسه و بریتانیا گفت‌وگو کنیم و یک رویکرد مشترک را با یکدیگر هماهنگ کنیم به طوریکه این رویکرد ما را به سمت دور نهایی مذاکرات برای یافتن یک راه‌حل سوق دهد.

وزیر خارجه آلمان تأکید کرد: برای بیش از یک دهه، نزاع (در خصوص موضوع هسته‌ای ایران) با ما همراه بود. من در دوران اول صدارت به عنوان وزیر خارجه آلمان در این موضوع درگیر بودم بنابراین اجازه دارم که بگویم برای اولین بار در طول این ۱۰ سال، من تحت تأثیر این مسئله قرار گرفتم که مذاکرات ر یکسال گذشته دارای ماهیت جدی بوده است. پیشرفت در مذاکرات ملموس بوده است اما با اینحال دو طرف متقاعد شده‌اند که تمامی موانع از میان برداشته نشده است و بنابراین از همه و ایران خواسته می‌شود که مذاکرات را با یک روحیه جدی ادامه دهند و ما از ایران می‌خواهیم و آن را ترغیب می‌کنیم تا آمادگی خود را برای مصالحه و توافق نشان دهد و ابراز کند.

اشتاین‌مایر تأکید کرد: گزینه بین توافق خوب و توافق بد نیست. کاملاً واضح است که ما چه می‌خواهیم. ما می‌خواهیم در زمینه آنچه که خواهان آن هستیم شفاف سازی کنیم و آن این است که دسترسی به بمب هسته‌ای برای ایران غیرممکن است.
 

 
منبع: فارس

 

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false