×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۳ تیر - ۱۴۰۳  
false
true
بی کیفیت ترین خودروهای بهمن ماه اعلام شد

جدیدترین ارزیابی کیفی خودروهای داخلی در بهمن ماه در حالی منتشر شد که اطلاعاتی در مورد ارزشیابی کیفیت خودروی جدید ایران خودرو یعنی دنا منتشر نشده است.

به گزارش "چغادک نیوز"، در بهمن امسال ۹۹ درصد از تعداد خودروهای تولید شده در داخل کشور مختص خودروهای سبک (سواری و وانت) و یک درصد نیز مربوط به خودروهای گروه سنگین (مسافری و باری) بوده است.

گروه سبک:

در بهمن ماه در بخش سواری شاهد رشد ۸.۲ درصدی تیراژ تولید نسبت به ماه قبل بودیم که افزایش تولید خودروهای پژو پارس، تیبا و کیا سراتو از جمله عوامل اصلی در ایجاد این روند صعودی است. از دیگر نکات مهم و حائز اهمیت در مورد تیراژ تولید خودروهای سواری ساخت داخل، می‌توان به تولید خودروی جدید آسا در شرکت بهمن موتور اشاره کرد.

در این ماه جمعاً ۲۸ مدل خودرو مورد بازرسی قرار گرفت که در بین آنها ۵ خودرو با قیمت زیر ۲۵ میلیون تومان، ۱۵ خودرو بین ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان، ۶ خودرو بین ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان، یک خودرو بین ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان و یک خودرو بالای ۱۰۰ میلیون تومان ارزیابی شد.

در دسته قیمتی خودروهای با قیمت زیر ۲۵ میلیون تومان به ترتیب تیبا، سایپا ۱۳۱X محصول سایپا، سایپا ۱۳۱X محصول پارس خودرو، سایپا ۱۳۲X و ام وی ام ۱۱۰ به ترتیب ۵۶.۶، ۷۶.۶، ۷۸.۶، ۷۹.۹ و ۸۲.۷ نمره منفی کسب کردند.

در گروه قیمتی بین ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان خودرو پارس تندر با ۲۰.۵ نمره منفی، تندر ۹۰ اتوماتیک با ۲۰.۶ نمره منفی و تندر ۹۰ پارس خودرو و ایران خودرو هر کدام با ۲۰.۶ نمره منفی در جایگاه اول تا سوم با کیفیت ترین خودروهای این رنج قیمتی قرار گرفتند.

این در حالی است که در بین خودروهای بین ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان، آسا با وجود تازه وارد بودن موفق شد به عنوان با کیفیت‌ترین خودرو شناخته شود و با کسب ۱۸.۸ نمره منفی در جایگاه قبل از جک ۵J اتوماتیک قرار گرفت.

طبق جدول رده بندی، در بهمن ماه نیز مانند ماه قبل از آن در گروه قیمتی خودروهای بین ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان، کیا سراتو با ۱۶.۸ نمره منفی قرار دارد و به عنوان تنها عضو گروه رقیبی ندارد.

همچنین در این ماه، سوزوکی گرند ویتارا نیز تنها عضو گروه خودروهای بالای ۱۰۰ میلیون تومان بود که در ارزیابی ها ۱۶.۴ نمره منفی را از آن خود کرده است.

به طور کلی سوزوکی گرند ویتارا، کیا سراتو و آسا به ترتیب با ۱۶.۴، ۱۶.۸ و ۱۸.۸ نمره منفی، سه خودرو برتر ارزشیابی کیفی خودروهای ساخت داخل در بهمن ماه بوده اند.

در این ارزیابی خودروهای ام‌وی‌ام ۱۱۰ ، سایپا ۱۳۲ و سایپا۱۳۱ بیشترین نمره منفی را کسب کردند.

عیوب فنی و عملکردی:

عیوب فنی و عملکردی شامل کدهای ۱ (فنربندی، تعلیق و فرمان)، ۲ (موتور و انتقال قدرت)، ۳ (ترمز) و ۴ (تجهیزات الکتریکی) است. عیوب تزئینات و مونتاژی شامل کدهای ۵ (تزئینات) و ۸ (صداهای غیرعادی) می‌باشد. عیوب بدنه شامل کدهای ۶ (بدنه) و ۹ (نفوذ آب) و عیوب رنگ هم کد ۷ است.

در بهمن ماه در ۳ بخش عیوب فنی- عملکردی ، تزئینات – مونتاژ و بدنه میانگین نمره منفی به ترتیب ۷.۸ ، ۵.۶ و ۴.۰ درصد بهبود یافت. از طرفی در ۳ بخش مذکور به ترتیب سایپا X۱۳۲ ، ام وی ام ۱۱۰ و سایپا X۱۳۱ بیشترین نمرات منفی را کسب کردند.

در بخش رنگ، ولکس C۳۰ بیشترین نمره منفی را به خود اختصاص داده است. همچنین میانگین نمره منفی بخش رنگ در بهمن ماه نسبت به ماه قبل از آن دستخوش تغییر نشده است. تعداد ایرادات مهم و اساسی نسبت به ماه قبل روند منفی داشته است که عمده دلیل این موضوع مربوط به افزایش تعداد این ایرادات در خودروهای سمند و سایپا X۱۳۱ پارس خودرو است.

در نهایت میانگین نمره منفی خودروهای گروه سواری ۴.۶ درصد بهبود یافت، که عمدتاً مربوط به روند رو به رشد خودروهای پژو پارس مازندران، سمند و پژو پارس خراسان است.

تغییرات کیفیت خودروهای سواری:

در نمودار روند تغییرات میانگین نمره منفی خودروهای گروه سواری در بهمن ماه نسبت به دی ماه مشاهده می کنیم که پژو پارس مازندران بیشترین میزان بهبود و پژو ۲۰۶ صندوق دار هم بیشترین میزان تنزل را داشته اند.

وانت:

در بخش وانت شاهد رشد ۱۱.۳ درصدی تولید در مقایسه با ماه قبل هستیم که تولید مجدد محصولات شرکت سازه‌های خودرو دیار یعنی وانت های وینگل تک کابین و دوکابین از جمله عوامل اصلی در ایجاد این روند صعودی هستند.

از دیگر نکات مهم و حائز اهمیت در مورد تیراژ تولید خودروهای رده وانت، می‌توان به تولید خودروی جدید وانت پیکاپ فوتون بنزینی در شرکت ایران خودرو دیزل اشاره کرد.

طبق جدول رده بندی کیفی، وانت پیکاپ فوتون در صدر و وانت نیسان دوگانه سوز هم در انتها قرار گرفته‌اند.

عیوب فنی و عملکردی:

در بخش عیوب فنی و عملکردی، خودرو وانت پیکان تبریز بیشترین نمره منفی را کسب کرد. از طرفی شاهد بهبود ۳۸.۶ درصدی نمره منفی نسبت به ماه قبل هستیم که بیشترین تأثیر در ایجاد این روند صعودی مربوط به وانت دیزل زامیاد است.

در بخش تزئینات و مونتاژ نیز شاهد افت ۴.۳ درصدی هستیم که عمدتاً مربوط به روند نزولی خودروی وانت دیزل زامیاد است. خودرو وانت نیسان دوگانه سوز بیشترین نمره منفی را در این بخش کسب کرد.

در بخش بدنه خودرو، وانت دیزل زامیاد بیشترین نمره منفی را کسب کرد، از طرفی هم در این بخش میانگین نمره منفی ۲۹.۹ درصد کاهش یافت که بیشترین تأثیر در ایجاد این روند رو به رشد مربوط به خودروی وانت نیسان تک سوز است.

در بخش رنگ، وانت پیکان تبریز بیشترین نمره منفی را به خود اختصاص داد، همچنین شاهد افت ۷.۴ درصدی میانگین نمره منفی این بخش نسبت به ماه قبل هستیم که بیشترین تأثیر مربوط به وانت نیسان تک سوز است.

در نهایت تعداد ایرادهای مهم و اساسی در گروه وانت ۳۹.۷ درصد رشد داشته است و از سوی دیگر با توجه به تولید مجدد خودروهای با کیفیت این رده یعنی وانت های پیکاپ فوتون، وینگل تک کابین و وینگل دو­کابین در بهمن ماه شاهد بهبود کیفی ۱۹.۴درصدی در این گروه هستیم.

تغییرات کیفیت وانت ها:

در نمودار روند تغییرات میانگین نمره منفی خودروهای گروه وانت در بهمن ماه نسبت به دی ماه مشاهده می کنیم که وانت نیسان تک سوز بیشترین میزان بهبود و وانت نیسان دوگانه سوز هم بیشترین درصد تنزل را داشته‌اند.

گروه سنگین :

در بخش خودروهای تجاری مسافری در بهمن ماه مانند ماه قبل از آن به دلیل عدم همکاری شرکت های سازنده، هیچ خودرویی ارزشیابی نشده است.

در بخش خودروهای تجاری باری شاهد افت ۰.۹ درصدی تولید در مقایسه با ماه قبل هستیم که بیشترین تأثیر در ایجاد این روند، مربوط به کاهش تولید کامیونت ایسوزو NPR۷۵Pو کشنده کاوه است.

با توجه به روند نزولی تولید خودروهای این گروه در بهمن ماه، ارزشیابی این خودروها نیز ۵.۹ درصد کاهش یافت.

در گروه کامیونت ها، کامیونت ایسوزو NPR۷۵P محصول بهمن دیزل در رده نخست قرار گرفت. در گروه کامیون ها در میان ۳ مدل خودروی تولیدی، کامیون اسکانیا G۴۰۰(کمپرسی) محصول ماموت دیزل، علی‌رغم افت کیفی در صدر قرار گرفت.

در بخش کشنده ها هم ۴ مدل خودرو تولید شد که کشنده بنز آکسور محصول ایران خودرو دیزل در بالاترین رده این گروه قرار گرفت.

عیوب فنی و عملکردی:

در بخش عیوب فنی و عملکردی، کامیون اسکانیا G۴۰۰ بیشترین نمره منفی را کسب کرد. همچنین شاهد بهبود ۳۳.۳ درصدی میانگین نمره منفی نسبت به ماه قبل هستیم که بیشترین تأثیر در ایجاد این روند صعودی مربوط به کشنده ماز است.

در بخش تزئینات و مونتاژ کشنده ماز بالاترین نمره منفی را کسب کرد. از طرفی میانگین نمره منفی این بخش ۵.۲ درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت، که عمدتاً مربوط به روند رو به بهبود کامیون ایسوزو NPR۷۵M است.

در بخش بدنه کامیون بنز WH حداکثر نمره منفی را کسب کرد، همچنین شاهد افت ۲.۲ درصدی نسبت به ماه قبل هستیم که بیشترین تأثیر در ایجاد این روند رو به افول، مربوط به کامیون ایسوزو NPR۷۵M است.

در بخش رنگ، کشنده ماز بیشترین نمره منفی را به خود اختصاص داد. میانگین نمره منفی این بخش نسبت به ماه قبل روند نزولی ۶.۶ درصدی را تجربه کرد که غالباً مربوط به افزایش نمره منفی کشنده البرز و کامیون اسکانیا G۴۰۰ در این بخش است.

در انتها میانگین نمره منفی خودروهای این گروه شاهد بهبود کیفی ۲.۴ درصدی نسبت به ماه قبل است که روند رو به رشد کشنده ماز و کامیون اسکانیا G۴۰۰ از جمله عوامل اصلی این روند است.

تغییرات کیفیت خودروهای گروه سنگین:

در نمودار روند تغییرات میانگین نمره منفی خودروهای گروه تجاری در بهمن نسبت به دی ماه مشاهده می کنیم که مانند ماه گذشته کشنده ماز بیشترین درصد بهبود را داشته است.

 
منبع: فارس

 

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false