موافقت لاریجانی با استانی شدن انتخابات مجلس | پایگاه خبری تحلیلی چغادک نیوز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۷ آذر - ۱۴۰۱  
false
true
موافقت لاریجانی با استانی شدن انتخابات مجلس

عضو کمیسیون شوراهای مجلس کسب ۱۵ درصد رای حوزه های انتخابیه را مجوز بررسی آرای نامزدهای انتخابات در استان در طرح استانی شدن انتخابات خواند و از موافقت وزارت کشور و رئیس مجلس با این طرح خبر داد.

به گزارش "چغادک نیوز"، عضو کمیسیون شوراهای مجلس کسب ۱۵ درصد رای حوزه های انتخابیه را مجوز بررسی آرای نامزدهای انتخابات در استان در طرح استانی شدن انتخابات خواند و از موافقت وزارت کشور و رئیس مجلس با این طرح خبر داد.

دخیل عباس‌زارع‌زاده تفاوت های طرح اولیه استانی شدن انتخابات با طرح مصوب کمیسیون شوراها و سیاست داخلی را تشریح کرد.

نماینده مردم بافق در مجلس شورای اسلامی گفت: در طرح اولیه نمایندگان، حوزه های انتخابیه و علقه نمایندگان به شهرستان ها در نظر گرفته نشده بود و نمایندگان از مرکز جمعیت هر استان رای قاطبه را به‌دست می آوردند بنابراین شهرستان های کوچک از داشتن نماینده محروم می ماندند.

عضو کمیسیون شوراها اظهار داشت: در طرح مصوب کمیسیون ضمن حفظ حوزه های انتخابیه به نوعی انتخابات مجلس را استانی کردیم. بر این اساس، در هر حوزه نامزدها برای کل استان انتخاب می شوند و نامزد انتخابات باید از حوزه انتخابی خود ۱۵ درصد آراء را به‌دست آورد و در این صورت آراء وی در کل استان با سایر نامزدها مقایسه خواهد شد.

وی ادامه داد: بنابراین تنها آراء نامزدهایی مورد بررسی قرار خواهد گرفت که ۱۵ درصد آراء حوزه انتخابی خود را به‌دست آورده باشند. پس از آن هر نامزدی که بیشترین آراء را در استان به‌دست آورده باشد، نماینده استان خواهد شد.

عباس‌زارع‌زاده خاطر نشان کرد: بر اساس این مصوبه اگر نامزدی از حوزه انتخابی اش ۱۵ درصد آراء را به‌دست نیاورده باشد، حتی اگر در مرکز جمعیت نیز آراء بالایی داشته باشد، نمی تواند به مجلس راه پیدا کند.

نماینده مردم بافق از نظر موافق وزارت کشور با این طرح خبر داد و گفت: آقای لاریجانی، رئیس مجلس نیز به عنوان یکی از اعضای کمیسیون شوراها با این راهکار برای استانی شدن انتخابات موافق بود.

مشرق

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false