رشد ۲۰ درصدی اجاره بها+ جدول | پایگاه خبری تحلیلی چغادک نیوز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۹ بهمن - ۱۴۰۱  
false
true
رشد ۲۰ درصدی اجاره بها+ جدول

بازار اجاره بهای مسکن در حالی به گفته مشاوران املاک چند روزی است آغاز شده که هنوز حدود یک ماه به آغاز فصل نقل و انتقالات باقی مانده است. اما پیش‌بینی مشاوران املاک این است که با کاهش نرخ سود بانکی رویکرد صاحبخانه‌ها از رهن به سمت اجاره تغییر کند.

به گزارش "چغادک نیوز"، بازار اجاره مسکن امسال در حالی یک ماه زودتر از موعد همیشگی که همانا خرداد ماه است آغاز شده که به نظر نمی‌رسد این بازار در فصل بهار و تابستان وضعیت به مراتب سخت‌تری رابه لحاظ رشد قیمت‌ها داشته باشد اما عدم نظارت بر این بازار همچنان حلقه مفقوده‌ای است که کمافی‌السابق مشاهده می شود.

برخی مشاوران املاک معتقدند چون خرید و فروش مسکن این روزها نسبت به سال گذشته رونق نسبی پیدا کرده اجاره‌بها نیز رونق و حتی افزایش قیمتی را نسبت به پارسال تجربه کند.

*شیفت رهن به سمت اجاره

صمدی یکی از مشاوران املاک با اشاره به اینکه عدم نظارت بر بازار اجاره موضوع تازه ای نیست و اعلام قیمت‌ها از سوی مالکان دلیل و منطق خاصی ندارد معتقد است: قیمت‌های سرسام‌آور رهن و اجاره همه ساله موجب نارضایتی مستأجران می‌شود و امسال اگر چه نرخ تورم زیر ۲۰ درصد است،اما چون زمزمه‌های کاهش نرخ سود بانکی از سال گذشته مطرح شده و ظاهراً نیز تصویب خواهد شد باعث شده تا اکثر صاحبخانه‌ها به سمت اجاره بها شیفت کنند.

رحیمی یکی دیگر از مشاوران املاک در میدان هفت‌تیر به خبرنگار ما گفت: خوشبختانه خرید و فروش مسکن رونق گرفته البته رونق بدون افزایش قیمت که امیدواریم این موضوع ادامه یابد.

وی افزود: در خصوص اجاره‌بها وضعیت با قیمت مسکن متفاوت است و بنگاه‌های مسکن چندان نقش و حتی دخالتی بر نرخ‌گذاری اجاره واحدهای مسکونی نمی‌توانند داشته باشند.

رحیمی خاطرنشان کرد: سالها بود که با بالا رفتن نرخ تورم نرخ اجاره بها نیز افزایش می‌یافت،بنابراین اگر چه قیمت مسکن و نرخ تورم مثل سالهای قبل نیست اما بازار اجاره بها بازاری است که به هر حال باید نظارت بیشتری از سوی ارگان‌های ذیربط صورت گیرد چرا که این مالکان هستند که نرخ اجاره بها را تعیین می کنند.

*رئیس اتحادیه مشاوران املاک:شاخص اصلی تعیین اجاره‌بها، قیمت مسکن است

موضوعی که رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران به آن اشاره می کند سالی آرام برای بازار اجاره مسکن است و خطاب به مستاجران، موجران و مشاوران املاک تاکید دارد: از آنجا که شاخص اصلی تعیین اجاره‌بها، قیمت مسکن است و قیمت مسکن طی سال گذشته و یک ماه سپری شده از سال جدید، در وضعیت ثبات به سر می‌برد، بدون تردید بازار اجاره مسکن امسال، بازاری با ثبات و بدون افزایش خواهد بود.

عقبایی ادامه داد: افزایش اجاره‌بها صرفا در زمان افزایش قیمت مسکن توجیه دارد و هیچ موجری نمی‌تواند با ملاک قرار دادن صرفا شاخص تورم نسبت به افزایش اجاره‌بهای مسکن اقدام کند.

پس با توجه به پیش‌بینی ثبات قیمت مسکن در تابستان و اینکه ما هیچ گونه سیر صعودی در این زمینه را شاهد نخواهیم بود، بازار اجاره مسکن هم به تبعیت از این ثبات، بازاری آرام و بدون افزایش در نرخ اجاره‌بها را حداقل در حد نرخ تورم را سپری کند اما این موضوع دلیل نمی شود که نظارت بر بازار اجاره بها فراموش شود.

* اجاره بها امسال ۲۰ درصد رشد خواهد داشت

اکثر مشاوران املاک در پاسخ به این سئوال که چون قیمت مسکن افزایش نداشته است پس نرخ اجاره بها نیز نباید بالا برود معتقد هستند که نرخ اجاره‌بها نسبت به پارسال چندان افزایش نیافته است اما به هر حال طبیعی است که نرخ اجاره‌بها نسبت به پارسال حداقل به اندازه نرخ تورم که حدود ۲۰ درصد است، افزایش یابد.

پورمصطفی یکی دیگر از مشاوران املاک در منطقه ۳ تهران به خبرنگار ما گفت: قطعاً اجاره‌بها در فصل نقل و انتقالات که از خرداد ماه به اوج خود می‌رسد افزایش می‌یابد اما به نظر می‌رسد چون قیمت مسکن افزایش نیافته است رشد اجاره‌بها نیز نسبت به سالهای گذشته کمتر باشد.

وی ادامه داد: اگر چه به نظر می‌رسد تا حدودی بازار اجاره مسکن یک ماه زودتر از فصل نقل و انتقالات که همواره از خرداد ماه آغاز می‌شد آغاز شده است اما موضوعی که مهم است این است که شوک آن چنانی را نمی‌توان بر بازار اجاره مسکن متصور شد.

*رشد اجاره بها در سال گذشته ۱۲ درصد بود

بر اساس تازه ترین آماری که سامانه املاک آن را ارائه کرده است اجاره‌بهای مسکن در شهر تهران پس از ۹ سال روند صعودی با شیب سالانه متوسط ۲۴ درصد، سرانجام در سال۹۳ به لحاظ «کمترین نرخ رشد» رکورد زد و حداکثر  12 درصد افزایش یافت.
شتاب رشد اجاره‌بها در سال گذشته به کمترین سطح در مقایسه با ۹ سال قبل از آن رسید بنابراین به نظر می رسد که امسال نیز نباید روند رو به رشد قیمتی را بر بازار اجاره بها متصور باشیم.

اما موضوعی که اکثر مشاوران املاک به آن اشاره و به آن پایبند هستند این است که یکی از پارامترهای تعیین اجاره بها قیمت هر مترمربع یک آپارتمان در محله خاص باشد یعنی اگر قیمت هر مترمربع واحد مسکونی ۴ میلیون و یا بین ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۵ میلیون تومان باشد، به ازای هر مترمربع، یک میلیون تومان اجاره تعیین می‌شود.

البته می توان قیمت های پایین تر از این رقم بسته به موقعیت واحد مسکونی تغییر و کاهش یابد بطوریکه این عدد برای هر متر اجاره واحد مسکونی به متری حدود ۸۰۰ هزار تومان برسد.
 

جدول قیمت رهن و اجاره در برخی مناطق تهران

رشد 20 درصدی اجاره بها+ جدول

 

 
منبع: فارس

 

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false