×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۶ دی - ۱۴۰۰  
false
true
پشت پرده گرایش به جراحی‌های نامتعارف

این روزها گویا دیگر برای زیباتر جلوه یافتن، کار از جراحی بینی و گونه و ایجاد چندین سوراخ در گوش و ابرو گذشته و متاسفانه صحبت از انجام اعمالی به گوش می‌رسد که حتی شنیدن آن بیشتر به شوخی می‌ماند.

به گزارش "چغادک نیوز"، این روزها گویا دیگر برای زیباتر جلوه یافتن، کار از جراحی بینی و گونه و ایجاد چندین سوراخ در گوش و ابرو گذشته و متاسفانه صحبت از انجام اعمالی به گوش می‌رسد که حتی شنیدن آن بیشتر به شوخی می‌ماند و دیدن عکس‌هایش هم حالتی ناخوشایند به انسان می‌دهد. صحبت از انجام اعمالی نظیر گوش «شیطونی»، گوش «گرگی» یا «الاغی»، بینی «عقابی» و حتی فک «سگی» شاید خیلی سخت و باور کردن آن نیز سخت‌تر باشد اما گویای واقعیتی است که در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد و این سوال را در ذهن ایجاد می‌کند که آیا در ایران ما هم کسی متقاضی چنین اعمالی هست، علت گرایش به چنین اعمالی چیست و در نهایت اینکه آیا پزشکی حاضر به انجام چنین اعمالی است؟

رویکرد اغراق‌آمیز در جراحی زیبایی

این در حالی است که محمد‌ آقاجانی، معاون درمان وزیر بهداشت درباره اعمال جراحی غیرمتعارف به ایسنا گفته است: متاسفانه در حوزه اعمال زیبایی و جراحی‌های پلاستیک با رویکردهای اغراق‌آمیز و گرایش‌های غیرطبیعی مواجه هستیم؛ مسلم است که این موضوع مساله‌ای فرهنگی‌ است و برای تغییر آن متولیان امر آموزش عمومی و فرهنگی در کشور باید در این زمینه کار بیشتری انجام دهند.

گرایش به سمت جراحی‌های غیرطبیعی

وی با تاکید بر اینکه همه نهادهای جامعه باید در زمینه تغییر این رویکرد نقش ایفا کنند، اظهار کرد: رسانه‌های عمومی، خبرگزاری‌ها، سایت‌ها، رسانه‌های مکتوب، آموزش عالی و آموزش و پرورش باید در این زمینه کار کنند، چراکه گرایش‌ها به سمت اعمال جراحی غیرطبیعی در جامعه اتفاق می‌افتد و باید دید چرا افراد به این میزان به دنبال اعمال جراحی پلاستیک مانند جراحی‌های بینی با توجه به غیرضروری‌ بودن بسیاری از این اعمال هستند.

پزشکان تحت تأثیر تقاضا

آقاجانی با بیان اینکه ارزش اعمال جراحی پلاستیک روشن بوده و برای موارد و شرایطی‌ کاربرد دارد که در طب پیش‌بینی شده، تصریح کرد: متاسفانه در کشور گرایش به این نوع جراحی‌ها بیش از اندازه و در بعضی موارد غیرضروری است. این گرایش بیشتر به خارج از حوزه سلامت مربوط است اما فرهنگی‌ هم هست که روی این بخش از پزشکی کشور سایه انداخته است و فرهنگ عمومی جامعه است که این انتظار را ایجاد می‌کند.

کنترل جراحی‌های زیبایی غیرضروری

وی در همین باره به موضوع سزارین و گرایش به آن در جامعه اشاره کرد و افزود: به‌عنوان مثال درباره موضوع زایمان سزارین نیز با این مشکلات فرهنگی مواجه هستیم. در این مقوله برای کاهش میزان سزارین برنامه‌ریزی کردیم که توفیقات خوبی نیز به‌دست آوردیم اما جنبه فرهنگی این موضوع نیاز به تلاش بسیار جدی دارد؛ به این معنی که اگر بخواهیم این موضوع کنترل شود، تقاضا نیز باید محدود شود. معاون درمان وزارت بهداشت همچنین تاکید کرد: در صورت وجود تقاضا در مقوله‌هایی مثل جراحی‌های نامتعارف یا سزارین، کنترل آنها به‌سادگی نخواهد بود، بنابراین فرهنگ عمومی جامعه که این تقاضا را ایجاد می‌کند باید مورد بازنگری قرار گیرد و در کنار آن باید عوارض این اعمال برای مردم تشریح و نشان داده شود که اگر این اعمال به صورت غیرضروری انجام گیرد چه عوارضی را بعد از انجام عمل می‌تواند به دنبال داشته باشد.

اما و اگرهای جراحی‌های زیبایی نامتعارف

آقاجانی خاطرنشان کرد: باید مشخص شود که آیا بهتر نیست به جای زیبایی‌های مصنوعی به زیبایی‌های طبیعی روی بیاوریم؟ آیا این توجه بسیار زیاد به جنبه‌های تجملی به فرهنگ ملی ما آسیب نمی‌رساند؟ در جامعه ما اعمال جراحی زیبایی بیش از آن چیزی که باید، انجام می‌شود و این امری محسوس است.

بررسی در هیأت انتظامی نظام پزشکی

وی در پاسخ به این سوال که آیا گزارشی از انجام اعمالی غیرمتعارف نظیر «گوش شیطونی» یا «گوش گرگی» و اعمالی از این قبیل در کشور داشته‌ایم یا خیر؟ واینکه اقدام پزشک به انجام چنین اعمالی تخلف محسوب می‌شود یا خیر؟ گفت: درباره تخلف بودن با نبودن اعمال نامتعارف جراحی زیبایی به‌سادگی نمی‌توان قضاوت کرد. البته برای رسیدگی به این موضوعات باید مصداق و مورد جراحی را در هیات انتظامی نظام پزشکی مطرح کرده و در آنجا به این جنبه‌های حرفه‌ای رسیدگی کرد. ما در این زمینه منشور اخلاق پزشکی و قوانین حاکم بر خدمات پزشکی را داریم که مرجع رسیدگی به این موضوعات نیز نظام پزشکی است.

منبع: وطن امروز

 
 
منبع: تسنیم

 

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false