×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۹ بهمن - ۱۴۰۰  
false
true
کسب تکلیف دیوان عالی آمریکا از اوباما برای مصادره ۱.۷۵میلیارد دلار پول ایران

دیوان عالی آمریکا از دولت اوباما خواست تا در یک درخواست فرجام‌خواهی در مورد اینکه بانک مرکزی ایران باید ۱.۷۵میلیارد دلار به خانواده‌های انفجار سال ۱۹۸۳ مقر نظامیان آمریکایی در لبنان بپردازد یا نه، اعلام نظر کند.

به گزارش "چغادک نیوز"، به نقل از رویترز، دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه از دولت اوباما خواست تا در یک درخواست فرجام خواهی در مورد اینکه بانک مرکزی ایران باید ۱٫۷۵میلیارد دلار به خانواده‌های انفجار سال ۱۹۸۳ مقر نظامیان آمریکایی در لبنان بپردازد یا نه، اعلام نظر کند.
دادگاه اعلام کرد، خواستار اعلام نظر وزارت دادگستری آمریکا در این زمینه است که آیا ۹ قاضی دیوان باید درخواست فرجام خواهی ارائه شده از سوی بانک مرکزی ایران را مسموع بدانند یا خیر. اگر دیوان در نهایت از مسموع دانستن درخواست فرجام خواهی بانک مرکزی ایران خودداری کند، این مبلغ که هم اکنون در یک حساب امن ذخیره شده، به خانواده‌های قربانیان این حادثه پرداخت خواهد شد.
این بخشی از مبلغ ۲٫۶۵میلیارد دلاری است که یک دادگاه آمریکایی در سال ۲۰۰۷ ایران را محکوم به پرداخت آن به خانواده‌های قربانیان این حادثه کرده است. این خانواده‌ها ایران را به تأمین تجهیزات مورد نیاز حزب الله جهت انجام این حمله متهم کرده‌اند که منجر به کشته شدن ۲۴۱ نظامی آمریکایی شد.
این اقدام دیوان عالی آمریکا در حالی است که روابط دو کشور در مرحله حساسی قرار دارد و آمریکا و ۵ قدرت جهانی هفته گذشته به تفاهمی کلی در مورد برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند که به‌موجب آن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران لغو خواهد شد.
سؤال حقوقی‌ای که دیوان عالی آمریکا پرسیده این است که آیا قانونی که در سال ۲۰۱۲ توسط کنگره تصویب شده که موضوع آن مشخصاً مبلغ محل اختلاف در این پرونده بوده است، از طریق دیکته کردن نتیجه یک پرونده قضایی به دادگاه، قانون اساسی آمریکا را نقض می‌کند یا نه. بانکی که این پول در آن سپرده گذاری شده نیز ادعا می‌کند که حکم دادگاه استیناف عهدنامه مودت ۱۹۵۵ بین ایران و آمریکا را نقض می‌کند.
دیوان عالی آمریکا معمولاً زمانی که یک موضوع مستقیماً بر منافع آمریکا تأثیر می‌گذارد، از دولت این کشور می‌خواهد تا نظر خود را در مورد اینکه آن پرونده را مسموع بداند یا نه، نظرخواهی می‌کند. دیوان عالی آمریکا معمولاً برای نظر دولت این کشور در این موارد وزن زیادی قائل می‌شود.

تسنیم

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false