×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۶ تیر - ۱۴۰۱  
false
true
یارانه خانوارهای با درآمد ۲.۵ میلیون تومان به بالا حذف می‌شود

سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: چهار گروه برای دریافت یارانه نقدی و غیرنقدی در سال آینده مشخص شدند.

به گزارش "چغادک نیوز"، محمدمهدی مفتح سخنگوی تلفیق امروز در نشست خبری خود در جمع خبرنگاران با اشاره به تعیین تکلیف تبصره ۲۱ لایحه بودجه در مورد هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: کمیسیون تلفیق در رابطه با مسائل مهم به نظر دولت توجه زیاد دارد، زیرا باید این موضوع عملیاتی شود و اطلاعات اجرایی و ریز آن در دست دولت است و در صورتی که دولت معتقد به این موضوع باشد، می‌توان آن را به خوبی اجرا کرد، در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهد شد.

وی تأکید کرد: آنچه در کمیسیون تلفیق تصویب شد، مورد تأیید نماینده دولت که سخنگو و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور است، بود و در حقیقت پیشنهاد کمیسیون برنامه و بودجه مورد تأیید قرار گرفت و نماینده دولت نیز آن را به صراحت تأیید کرد.

به گفته سخنگوی تلفیق بودجه، درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده ۴۸ هزار میلیارد تومان است.

وی در مورد هزینه‌های آن بیان داشت: ۵ هزار میلیارد تومان برای تولید، حمل و نقل عمومی، بهینه‌سازی مصرف انرژی، واحدهای تولیدی، خدماتی و مسکونی اختصاص می‌یابد.

مفتح ادامه داد: ۱۰ درصد از درآمد هدفمندی که ۴٫۸ هزار میلیارد تومان است،در بخش بهداشت و درمان هزینه خواهد شد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه تا ۳۷ هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی موضوع ماده ۷ هدفمندی تعریف شده است، گفت: بر این اساس چهار گروه می‌توانند یارانه دریافت کنند:

۱ـ کلیه خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی یارانه می‌گیرند.

۲ـ‌ عشایر و خانوارهای ساکن روستاها

۳ـ کلیه بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی مشروط به اینکه حداکثر مستمری تا ۲٫۵ میلیون باشد.

۴ـ‌ کلیه خانوارهایی که برای سازمان هدفمندی احراز شده و درآمد ماهانه آنها زیر ۲٫۵ میلیون تومان است.

وی ادامه داد: همچنین مقرر شد، از محل صرفه‌جویی حذف خانوارهای پردرآمد، اعتبار آن در هر استان به بنگاه‌های تولیدی همان استان و ایجاد اشتغال مولد اختصاص یابد.

مفتح تأکید کرد: یارانه نقدی همان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود و خانوارهای یارانه‌بگیر می‌توانند به جای دریافت یارانه نقدی، یارانه سود تسهیلات مسکن تا یک و نیم برابر یارانه نقدی بگیرند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق با اشاره به اینکه ۱٫۲ هزار میلیارد تومان برای یارانه تسهیلات مسکن تخصیص یافت که برای خانوارهای آسیب‌پذیر روستایی، مسکن مهر، سکونتگاه‌های حاشیه شهرها و ساماندهی مسکن بافت فرسوده خواهد بود.

این نماینده مجلس عنوان کرد: جابه‌جایی تا ۱۰ درصد در این ردیف‌های بودجه بلامانع است، همچنین ۱۰۰ درصد درآمد از محل افزایش برق در سال ۹۳ و ۹۴ تا مبلغ ۷ هزار میلیارد تومان به صنعت برق اختصاص می‌یابد.

مفتح به دیگر مصوبات کمیسیون تلفیق اشاره کرد و افزود: وزارت ارتباطات مکلف شد، با مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، فیبر نوری در حوزه خارجی اقدام کند، تا سهم مناسب از بازار پهنای باند منطقه را کسب کند.

همچنین تا ۱۲۰ میلیارد تومان از اعتبارات عمرانی و جاری دستگاه‌های وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأیید وزیر به صورت وجوه اداره‌شده در جهت اهداف زیر هزینه شود:

۱ـ ارتقاء بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات

۲ـ ارتقاء سطح فناوری

۳ـ ارتقاء کیفیت تولید زیربخش ارتباطات

۴ـ ارتقاء برنامه‌های نرم‌افزاری

۵ـ ایجاد زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی آی‌‌سی‌تی

وی ادامه داد: حداقل ۸ درصد اعتبارات عمرانی هر استان به طرح‌های هادی روستایی اختصاص می‌یابد.
 

 
منبع: فارس

 

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false