×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۶ تیر - ۱۴۰۱  
false
true
تناقض در آمار شرکت دخانیات

شرکت دخانیات ایران آماری از میزان تولید، کشفیات و سطح زیر کشت توتون و تنباکو را در سایت خود قرار داده که با گفته‌های مدیر نظارت و صیانت از تولید این شرکت تناقض دارد.

به گزارش "چغادک نیوز"، پیش محمدرضا تاجدار، مدیر نظارت و صیانت از تولید شرکت دخانیات در "دومین همایش استانی و کارگاه آموزشی مبارزه با قاچاق کالای دخانی و بررسی قوانین جدید مقابله با قاچاق کالا" در کرمان مطالبی را درباره تولید و کشفیات سیگار و سطح زیر کشت توتون و تنباکو مطرح کرد که این آمار تفاوت زیادی با آمار اعلام شده روی سایت این شرکت دارد.

رشد کشفیات سیگار ۵۴ درصد یا ۲۰ برابر؟!

وی درباره آمار کشفیات سیگار در سال گذشته و امسال گفته بود که در سال گذشته ۲۰۰۰ کارتن سیگار در کشور کشف شده درصورتیکه در سال جاری بیش از ۳۰ هزار کارتن سیگار کشف شده است و تا پایان سال به ۴۰ هزار کارتن می‌رسیم.

به عبارت دیگر بر اساس گفته‌های تاجدار، میزان کشفیات سیگار در سال جاری نسبت به سال گذشته به حدود ۲۰ برابر می‌رسد.

این در حالی است که بر اساس آمار منتشره در سایت شرکت دخانیات میزان کشفیات سیگار در شش ماهه نخست سال جاری ۲۴۴ میلیون نخ و در مدت مشابه سال گذشته برابر ۱۶۸ میلیون نخ بوده است که رشد ۵۴ درصدی را تجربه کرده است.

بنابراین احتمال اینکه در نیمه دوم سال جاری رشد ۵۴ درصدی کشفیات سیگار به افزایش ۲۰ برابری برسد کاملا دور از ذهن است.

اما در این میان می‌توان دلیل افزایش کشفیات سیگار را نیز مورد بررسی قرار داد. گرچه شرکت دخانیات در سال جاری میزان گشت‌ها و بازرسی‌های خود را افزایش داده اما به نظر می‌رسد که افزایش میزان کشفیات صرفا به دلیل افزایش حجم قاچاق سیگار بوده است چرا که چنین افزایشی نمی‌تواند صرفا به دلیل افزایش گشت‌ها میسر شود.

سطح زیر کشت توتون و تنباکو بالاخره چقدر است؟

از سوی دیگر تاجدار سطح زیر کشت توتون و تنباکو را در سال جاری ۸۰۰۰ هکتار عنوان کرده و گفته که از ۸۰۰۰ کشاورز خرید می‌کنیم، بنابراین مسئولان باید در وضع مالیات به این مسائل و اشتغال این افراد توجه کنند.

آمار اعلام شده از سوی مدیر نظارت و صیانت از تولید شرکت دخانیات در حالی اعلام می‌شود که شرکت دخانیات سطح زیر کشت توتون را در سال جاری تا پایان سال معادل ۶۷۵۰ هکتار عنوان کرده است.

تناقض در آمار تولید واقعی سیگار

اما یکی از اختلافات فاحش بین این صحبت‌ها و آمار سایت مربوط به برنامه‌ریزی و تولید واقعی سیگار در سال جاری است.

تاجدار اعلام کرده که قرار بود در سال جاری ۳۴ میلیارد نخ سیگار در کشور تولید کنیم که در حال حاضر به تولید ۱۰ میلیارد نخ هم نرسیده‌ایم.

هرچند که آمار سایت شرکت دخانیات در هشت ماهه نرسیدن به مرز تولید ۱۰ میلیارد نخ را تایید کرده و رقمی در حدود ۷٫۷ میلیارد نخ را نشان می‌دهد اما این سایت برنامه تولید این شرکت را در این مدت حدود ۷٫۸ میلیارد نخ اعلام کرده است در صورتی که تاجدار صحبت از برنامه تولید ۳۴ میلیارد نخ به میان آورده است.

به این ترتیب مشخص نیست که چنین اختلاف فاحشی در آمار اعلام شده به چه دلیلی است و کدام یک از این آمارها به عنوان آمار واقعی قابل استناد است. هرچند به نظر می‌رسد گفته‌های تاجدار تا حدودی به واقعیت نزدیک تر باشد.
 

 
منبع: ایسنا

 

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false