×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۸ تیر - ۱۴۰۱  
false
true
گزارش نیروهای امنیتی طاغوت از ۱۲ بهمن ۵۷

از بامداد صبح روز ۱۲ / ۱۱ / ۵۷ به مناسبت ورود آیت‏ الله خمینى به ایران هزاران نفر از طبقات مختلف و اهالى شهرستانها در مسیر حرکت نامبرده از فرودگاه مهرآباد الى بهشت زهرا اجتماع نمودند.

به گزارش "چغادک نیوز"، آنچه پیش روی شماست تنها بخشی از اسناد به جای مانده از ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ است که توسط ماموران امنیتی گزارش اتفاقات در خیابان‌های تهران و اتفاقات آن روز در آن بررسی شده است:
 

گزارش

گزارش نوبه ‏اى اطلاعاتى شماره ۱۴۶ قرارگاه صادر کننده: ستاد عملیاتى پلیس تهران (رکن ۲ اطلاعات)

مدت دوره ۲۴ ساعت از ساعت ۰۷:۰۰ روز ۱۲ / ۱۱ / ۵۷ الى ۰۷:۰۰ روز ۱۳ / ۱۱ / ۵۷

الف : عملیات مخالفین :
(۱) روز ۱۲ / ۱۱ / ۵۷ کلیه مغازه‏ هاى بازار تهران، بازار شهر رى، بازار تجریش و اکثر مغازه‏ هاى سطح شهر بسته بوده است.

(۲) از بامداد صبح روز ۱۲ / ۱۱ / ۵۷ به مناسبت ورود آیت‏ الله خمینى به ایران هزاران نفر از طبقات مختلف و اهالى شهرستانها در مسیر حرکت نامبرده از فرودگاه مهرآباد الى بهشت زهرا اجتماع نمودند. عکسهائى از نامبرده درطول مسیر نصب و حدود ساعت ۰۹:۰۵ هواپیمائى از فرانسه حامل ایشان و بستگان و اطرافیانش بر زمین نشست. سپس نامبرده با مستقبلین خود روبرو باتفاق سوار اتومبیل‌هائى که از قبل به این منظور اختصاص داده شده بود گردیده و پس از طى مسیر از میدان شهیاد، خیابان شاهرضا، پهلوى، پل راه آهن، جاده آرامگاه وارد بهشت زهرا شدند. بر خلاف برنامه تنظیمى سخنرانى در مقابل دانشگاه تهران انجام نگردید۱٫ در بهشت زهرا که از شب قبل هزاران نفر اجتماع کرده بودند پس از برگزارى نماز ایشان طى سخنرانى که خلاصه‏ اى از متن آن بشرح زیر می‌باشد ایراد نمود:

«50 سال سلطنت رضاخان و پسرش غیر قانونى بوده و جایز هم نبود محمدرضا خود را در اختیار آمریکا قرار داده. وکلاى مجلس غیر قانونى هستند چون ملت از آنها اطلاعى ندارد. دولت هم غیر قانونى است من خودم دولت تشکیل میدهم تا تشکیل مجلس مؤسسان نهضت ادامه دارد از ارتش تقاضا دارم به ملت ملحق شود و تحت نظر امریکائیان نباشد. همانطوری که نیروهاى هوابرد و زمینى به ما ملحق شده‏ اند و ما هم با آغوش گرم آنها را قبول کردیم سپس با صداى بلند اظهار داشت ما شاهپور بختیار را محکوم میکنیم اجتماع کنندگان گفتند صحیح است. نامبرده پس از خاتمه سخنرانى با یک فروند هلیکوپتر جهت عیادت از بیماران مجروح شده وقایع اخیر عازم بیمارستان پهلوى شده و در آنجا بعلت ازدحام جمعیت موفق به عیادت بیماران نگردیده و سپس با یک دستگاه اتومبیل پژو که شماره آن مشخص نشده بمقصد نامعلومى بیمارستان را ترک نموده است و بطوریکه کسب اطلاع شده احتمالاً نامبرده در منزلى که براى سکونتش اختصاص داده شده واقع در خیابان ایران بسر می‌برد.

(۳) حدود ساعت ۰۶:۳۰ روز جارى (۱۳ / ۱۱ / ۵۷) چند نفر ناشناس نقابدار به منزل شخصى بنام فریدون زندى واقع در خیابان خورشید کوچه کیوان کوچه توحیدى پلاک ۹ مراجعه و او را با خود برده و بعد از ساعتى جنازه وى که مورد اصابت گلوله قرار گرفته در خیابان دروازه شمیران کشف که به بیمارستان طرفه منتقل و در آنجا نگهدارى میشود، موضوع تحت رسیدگى است.

ب ـ عوامل اطلاعاتى پلیس تهران و کلانتری‌هاى تابعه و سایر عناصر خبرى در تمام مدت دوره اطلاعات مکتسبه را مرتبا گزارش که به مبادى مربوطه منعکس گردیده است.
رئیس پلیس تهران. سرلشگر مولوى
از طرف سرتیپ ساعتساز
۱۳ / ۱۱ / ۱۳۵۷

۱ـ «عده‏‌اى را هم انتخاب کرده بودند تا در مقابل دانشگاه تهران در انتظار امام باشند و در آن جا از امام استقبال کنند. در این مرحله باز هم مساله وحدت حوزه و دانشگاه نمود عینى پیدا کرد. البته علما در مقابل دانشگاه حضور پیدا کردند، اما امکان حضور امام و توقف ایشان مقابل دانشگاه و ایراد سخنرانى به وجود نیامد، در نتیجه مردم وارد خیابانها شده، تا بهشت زهرا به دنبال ماشین حضرت امام رفتند.» (خاطرات آیت ‏اللّه‏ طاهرى خرم ‏آبادى، ص ۲۸۷)

 

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false