نوسانات ارزی اقتصاد را مختل می کند | پایگاه خبری تحلیلی چغادک نیوز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۳ اسفند - ۱۴۰۲  
false
true
نوسانات ارزی اقتصاد را مختل می کند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان آنکه نوسات ارزی نظام تصمیم گیری و برنامه های میان و بلندمدت اقتصادی را دچار اخلال می کند، گفت: وقتی نرخ ارز قابل پیش بینی نباشد، فعالان اقتصای نمی دانند با چه نرخی قراردادهای خود را منعقد کنند بنابراین همه فعالیت ها تعطیل می شود.

به گزارش "چغادک نیوز"، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان آنکه نوسات ارزی نظام تصمیم گیری و برنامه های میان و بلندمدت اقتصادی را دچار اخلال می کند، گفت: وقتی نرخ ارز قابل پیش بینی نباشد، فعالان اقتصای نمی دانند با چه نرخی قراردادهای خود را منعقد کنند بنابراین همه فعالیت ها تعطیل می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبارپول(poolpress.ir)، جعفر قادری در گفت و گو با ایرنا؛ با تاکید براینکه دولت باید به سرعت روند افزایش نرخ ارز را مدیریت کند، افزود: هرگونه تعلل در واکنش به شرایط موجود بازار، ممکن است در آینده انرژی و هزینه بیشتری را به سیاستگذاران پولی کشور تحمیل کند.

وی تصریح کرد: بانک مرکزی سال گذشته تک نرخی کردن ارز را هدفگذاری کرد تا شکاف میان نرخ رسمی و بازار کمتر شود اما چنانچه افزایش اخیر نرخ ارز ادامه یابد و یا پایدار بماند، بانک مرکزی از هدف تعیین شده دور خواهد ماند.

نماینده مرم شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع چند ماه قبل بازار ارز که در واکنش به تحولات مثبت هسته ای و مذاکرات ایران و کشورهای غربی روندی کاهشی در پیش گرفت، افزود: در آن هنگام، بانک مرکزی بلافاصله وارد عمل شد و با این استدلال که نرخ ارز باید ثبات داشته باشد، مانع کاهش مضاعف نرخ ارز شد اما اکنون که وضع معکوس شده و بازار در جهت افزایش قیمت ها به حرکت درآمده، انتظار این است که نهاد مجری سیاست های پولی کشور برای کنترل قیمت ارز وارد بازار شود.

وی با اشاره به آنکه بانک مرکزی در هر حالت کاهش یا افزایش نرخ ارز می تواند وارد بازار شود، افزود: هنگامی که کاهش نرخ ارز را داریم، اگر امید به کاهش نرخ ارز در قالب نوسانات کوتاه مدت باشد، بانک مرکزی باید ورود پیدا کند و اجازه ادامه نوسانات را ندهد و هنگامی که افزایش نرخ ارز را داریم در صورتی که بانک مرکزی منابع مالی لازم در اختیار داشته باشد، باید ورود پیدا کند و جلوی نوسانات را بگیرد.

قادری با بیان آنکه بانک مرکزی و دولت مایل نیستند، آرامشی که چند ماه اخیر به واسطه ثبات نرخ ارز و بهبود برخی متغیرهای کلان اقتصادی از جمله تورم در کشور بوجود آمده است، دستخوش نا آرامی شود، افزود: طی ۳ هفته گذشته رئیس کل بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و حتی رئیس جمهوری با اظهارات خود سعی در کنترل بازار ارز داشته اند اما قیمت ها به طور مقطعی کاهش یافت و دوباره بازار مسیر خود را طی کرد.

وی با تاکید براینکه روند نوسانات ارزی نباید ادامه پیدا کند، افزود: بازار ارز بدون تردید باید تحت مدیریت دولت قرار گیرد، سیاست تثبیت نرخ ارز با سیاست بودجه ای انقباضی همراه شود و سیاست بازرگانی به نفع تولید ملی تنظیم و از اقشار کم درآمد جامعه حمایت شود.

لازم به ذکر است؛ پس از سوم آذر و تعیین ضرب الاجل مذاکرات هسته ای، قیمت ارز رو به افزایش گذاشت البته بانک مرکزی برای بازگرداندن آرامش به بازار ارز ، اقداماتی را انجام داد اما در نهایت سطح قیمت دلار در بازار آزاد ۲۰۰ تومان بالاتر از نرخ آن پیش از سوم آذرماه، ایستاد.

آثار روانی ناشی از تمدید مذاکرات هسته ای و نرخ ۲۸۵۰ تومانی دلار در بودجه درحالی از سوی فعالان بازار ارز مورد توجه قرار گرفت که به اعتقاد برخی تحلیلگران؛ کاهش قیمت نفت دلیلی بنیادین برای کاهش عرضه ارز و افزایش نرخ آن بوده است.

به اعتقاد کارشناسان مسائل بانکی؛ ۷۰درصد ارز مورد نیاز بازار از محل فروش نفت تامین می شود که کاهش نرخ نفت، میزان عرضه ارز را کاهش می دهد و این موضوع اصلی ترین دلیل برای افزایش قیمت ارز محسوب می شود.

رئیس کل بانک مرکزی نیز در این رابطه گفت: در برخی زمان ها با توجه به دخالت هایی که انجام می شود، نوساناتی در نرخ ارز پیش می آید اما بانک مرکزی نگاه منطقی دارد و اجازه می دهد این قیمت با عوامل بنیادین موثر در تعادل بازار ارز تعدیل شود چرا که نوسان شدید ناگهانی در قیمت ارز به هیچ وجه منطقی نیست.

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false